Купівлю більше 500 га землі хочуть заборонити

2 серпня 2021
IMG_20210802_094733_738

Верховній Раді пропонують скоротити максимальну площу земельних ділянок, дозволену до купівлі громадянам України та юридичним особам із 1 січня 2024 року, з 10 тис. га до 500 га, а також запровадити низку обмежень для недопущення концентрації землі в одних руках. Повідомляє agriagency.

Відповідний законопроект №5771-1 про внесення змін до Земельного кодексу України щодо уточнення критеріїв придбання у власність земельних ділянок сільгосппризначення зареєстрували 19 липня у Верховній Раді народні депутати Олексій Устенко та Олександр Качура (обидва - парламентська фракція "Слуга народу").

Законопроект пропонує дозволити купівлю до 500 га землі сільгосппризначення громадянам України і лише тим створеним в Україні юрособам, які вже обробляють землю на території громади, де розташована земельна ділянка, яка їх цікавить, щонайменше протягом останніх п'яти років. При цьому потенційний покупець зобов'язаний обробляти щонайменше 80% землі, яка вже перебуває в його розпорядженні.

Згідно з документом, купувати до 500 га землі зможуть лише ті юрособи, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, і/або територіальні громади, склад учасників яких не змінювався протягом останніх трьох років до моменту вступу у власність земельної ділянки, яку купує юрособа.

На думку авторів законопроекту, ці заходи нівелюють схему скупівлі землі великими холдингами через підставних осіб.

Крім того, автори законопроекту пропонують тимчасово встановити розмір показника нормативної оцінки землі, нижче якого не може бути оцінена вартість сільгоспземель під час укладання угод із нею, на рівні не нижче ніж $1200/га. Тимчасовий захід пропонується запровадити на термін у шість місяців із дати набуття чинності нової, затвердженої Кабінетом Міністрів України, Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок замість Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 №831.

Як повідомлялося, ринок земель сільськогосподарського призначення почав працювати 1 липня. На першому етапі реформи купувати та продавати земельні ділянки зможуть лише громадяни країни. Одна фізична особа зможе мати в розпорядженні не більше ніж 100 га.

Право купувати землю сільгосппризначення 1 січня 2024 року отримають юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, при цьому кінцевий бенефіціар однієї або декількох юросіб зможе консолідувати через них загалом не більше ніж 10 тис. га.

Рекламодавці останнього номеру