Насіння ріпаку: переробити на біодизель

30 травня 2022

Вже не за горами той час, коли українські фермери збиратимуть врожай озимого ріпаку. Причому збиратимуть буквально зі сльозами на очах, оскільки у більшості господарств не знають куди подіти ще зерно від попереднього врожаю.

Насіння ріпаку. Переробити на біодизель

Не заглиблюючись детально у цю тему, зазначимо, що на жаль, відновлення нормальної роботи українських портів у найближчій перспективі неможливе. Навіть, якщо ми завтра накриємо «Гарпунами» увесь Чорноморський флот РФ, то знадобиться не менше місяця на розмінування торговельних маршрутів. Це не кажучи, вже про необхідність відновлення портової інфраструктури, та багато різних пов’язаних заходів.

Тому треба міркувати вже зараз, що робити із врожаєм основних сільгоспкультур. І до речі, варто розпочати якраз із насіння ріпаку, котре раніше було суто експортним видом продукції.

Як відомо, ріпак для іноземних покупців передусім розглядається як джерело отримання біопалива, зокрема, біодизелю, котрий є цілком адекватним замінником «солярки», отриманої внаслідок переробки нафтопродуктів. Відповідно, напрошується логічний висновок: замість того, щоб міркувати як переправити мільйони тонн насіння ріпаку за кордон, чи не краще виготовити із нього пальне на місці – тут, в Україні.

Очевидно, що враховуючи стрімкий злет цін на бензин та дизпальне в Україні та їх постійний і вже набридлий дефіцит, самостійна переробка насіння ріпаку виглядає вельми привабливим варіантом. За середньої врожайності 3 т/га на полі, із одного гектара якраз можна отримати 1000 літрів чудового біодизелю. Себто, чистих 60-65 тисяч гривень. Враховуючи, що у багатьох господарствах врожайність цієї культури досягає 4 т/га і вище, показники рентабельності можуть бути істотно вищими. Ну, і як бонус, можна самостійно забезпечити власне господарство пальним.

Втім, тут можуть бути різні цифри та розрахунки. Адже необхідно придбати устаткування для такого напівкустарного виробництва, зважити усі ризики та труднощі, однак у самостійному виробництві дизпалива на органічній основі немає нічого неймовірного. Це цілком до снаги пересічному господарству із сучасними підходами до роботи.

Показово, що раніше до виробництва біодизелю більшість потенційних інвесторів в Україні ставилися досить скептично, мовляв, не вигідна це штука і все – краще придбати нормальний, на основі нафтопродуктів. Але наразі бачимо, що у житті не все так просто, як здавалося раніше.

Це тим більш може бути перспективним, враховуючи, що для виробництва біодизелю можна використовувати також інші сільгоспкультури, наприклад, кукурудзу. Там своя «кухня», але цілком можливо, що в Україні дуже швидко розів’ється галузь виробництва біопального.

Рекламодавці останнього номеру