Підвищення тарифів для вантажовідправників від Укрзалізниці

23 вересня 2020

“Укрзалізниця”, вартість послуг якої має вагомий вплив на українську економіку, вкотре вирішила перекласти свої фінансові проблеми на плечі своїх клієнтів.

За оцінками бізнесу, після запланованого на осінь підвищення тарифів на вантажні перевезення залізницею витрати вантажовідправників у 2020 році зростуть на 1,2 млрд грн, а в 2021-му – на 5 млрд. Про це в своєму блозі написав адвокат В’ячеслав Ганган, який спеціалізується на представництві інтересів бізнесу.

"З вересня "Укрзалізниця" знову планує змінити тарифи. Цього разу – уніфікувати їх на порожній пробіг вагонів для всіх класів вагонів. Це перший етап уніфікації, другий планується ввести з 1 січня 2021 року – тоді відбудеться індексація тарифів для всіх видів вантажів”, – зазначив Ганган.

За його словами, за різними підрахунками, внаслідок цього підвищення бізнес до кінця 2021 року втратить від 3,3 до 6,2 млрд грн.Він також акцентував на тому, що такі дії монополіста не що інше, як приховане підвищення тарифів на вантажоперевезення.

“Немає сенсу окремо виділяти порожній пробіг вагонів, оскільки він є невіддільною частиною вантажоперевезень. А цей напрям в “Укрзалізниці” прибутковий: його рентабельність у 2016-2019 роках становила 27%, тоді як у Польщі –17%, у Німеччині – 0,3%, у Казахстані взагалі була негативною: мінус 1%”, – перерахував адвокат.

Саме монопольне становище, на думку Гангана, дає змогу УЗ “паразитувати” на підприємствах, які змушені погоджуватися на нав’язані їм правила співпраці.

“Не можна сказати, що Антимонопольний комітет України не діє в цій ситуації. Він часто виписує “Укрзалізниці” приписи і накладає штрафи. Наприклад, 11 серпня держкомпанію оштрафували на 217,6 тис. грн, 6 серпня – на 18 млн грн. Для приватного бізнесу такі суми були би дуже болючими. Але, як ми знаємо, “Укрзалізниця” – державна монополія. Тож держава в особі АМКУ начебто карає сама себе в особі “Укрзалізниці” і просто перекладає гроші з однієї “бюджетної кишені” в іншу. На поведінку УЗ ці штрафи не діють. Така безкарність породжує вседозволеність”, – заявив Ганган.

Він переконаний: змінити ситуацію могло би посилення відповідальності окремих посадових осіб за такі порушення – аж до звільнення винуватців.

Така система змусить чиновників відчути відповідальність за власні дії та їхній вплив на економіку всієї країни. А значить – позитивно відобразиться на економічному розвитку України.

Рекламодавці останнього номеру