Щоб не було біди: правила експлуатації силосів

В елеваторній галузі настає ера фермерських зерносховищ. І якщо агрохолдинги укомплектовані хорошими профі, які вміють правильно експлуатувати елеваторне обладнання, то фермерським елеваторам через брак кадрів ще належить пройти шляхом помилок. Щоб зменшити кількість небажаних моментів, публікуємо правила експлуатації силосів.

Завантаження й вивантаження

Перше, що повинен знати кожен працівник елеватора, — як завантажити і вивантажити силос.

Перш ніж почати завантажувати силос, потрібно переконатися, що в ньому нікого немає. Переконайтеся, чи працює вивантажувальне обладнання? Чи всі розвантажувальні люки закриті? І лише після цього можна починати процес завантаження.

Завантаження проводиться також за певними правилами. У порожній силос зерно надходить через центральний завантажувальний люк, що розташований у центрі даху. Зерно повинно засипатися рівно в центр. Якщо зерно потрапить у силос через крайні воронки, сильний тиск на стінки ємності може спричинити аварію.

Потрібно також дотримуватися рівня завантаження. Зерно не можна завантажувати під самий дах, бо не буде можливості його вентилювати. Після того, як силос заповнився зерном, потрібно вимкнути завантажувальний пристрій і перевірити рівномірність завантаження.

Починати вивантажувати продукт також необхідно з центрального люка. Зерно з цього люка вивантажуємо до межі, тобто, до моменту, поки його не залишиться над люком.

Після того як зерно перестало сипатися в центральний люк, відкриваємо дві протилежні одна другій бічні засувки. При цьому необхідно регулювати положення шибера щодо продуктивності транспортного устаткування.

Якщо відразу відкрити одну крайню заслінку або всі одночасно — будьте готові до того, що ваш силос може «прилягти». Ні в якому разі не можна одночасно завантажувати і вивантажувати силос. Цього він теж не витримає.

Слідкуйте за тим, щоб у силосі не було зависання зерна. Зависання з'являється при неправильному зберіганні й неправильній вентиляції. Якщо вгорі зерно зависне, а нижня частина вже очиститься від продукту, знову-таки, чекайте біди.Не можна починати різко вивантажувати зерно при закритих вентиляційних отворах в даху. Інакше вакуум затягне дах зворотним підсмоктуванням, і покрівля складеться всередину силоса.

Стан зерна

Дуже важливо також стежити за станом зерна в силосі. Від цього також залежить цілісність ємності. Досить ризиковано зберігати в силосі недоочищене або дуже вологе зерно без контролю вологості. Ви можете отримати негативні наслідки. Засміченість провокує створення осередків самозігрівання. А вологе зерно може утворити «корж», який у кращому випадку вам буде важко вичистити з ємності, а в гіршому — може зруйнувати силос.

З огляду на ці фактори перед закладкою зерно потрібно правильно очистити й просушити. Для кожної культури існують свої базисні показники, і їх необхідно дотримуватися. Щоб маса зерна була максимально однорідна по вологості, на елеваторах розподіляють вологе зерно по хоперах так, щоб у кожному був продукт з однаковою вологістю. Максимальна розбіжність може бути в межах 2% вологи. Наприклад, в один хопер йде кукурудза з вологістю 20-22%, в іншій — 24-26%. Таким чином легше налаштувати сушку на певну вхідну вологість. І на виході буде зерно з однаковими якісними показниками.

Досягти однорідності вологи зерна на виході й точності потрібних показників допомагає також автоматизація зерносушарок. Тому на автоматизації не варто економити. Власне, як і на термометрії. Цією системою повинен бути оснащений кожен ваш силос. Вона дозволяє контролювати температуру зерна й не допустити можливе зігрівання продукту.

Але якщо вже так сталося, що ви пропустили момент, і зерно почало зігріватися, потрібно швидко реагувати. Починайте вентилювати силос. Але пам'ятайте, не можна вмикати активну вентиляцію під час завантаження або вивантаження ємності.

Якщо ж вентиляція не допомогла, і температура зерна не знижується, то вам доведеться вивантажити зерно з цього силосу і/ або перемістити його в іншу ємність, або просто «перегнати» за допомоги транспортної системи q знову засипати в той же силос. Під час цього процесу зерно провітрюється і самозігрівання усувається.

Вентиляція силоса

Система вентиляції вашого силоса повинна бути потужною. Особливо якщо мова йде про оперативні ємності, в яких зберігається вологе зерно.

Ще один важливий момент — вентиляцію не можна зупиняти через кілька днів, коли вам здалося, що вже весь шар зерна провентильований. Якщо ви включили систему аерації і провентилювати силос протягом одного робочого дня, це не означає, що ви його проаерували на 10%. Ви провентилювати тільки нижній шар. За два дні ви підніметеся ще на одну сходинку. Силос, залежно від культури, повинен аеруватись від 7 до 10 днів. На кожну аераційну систему існує свій розрахунок для різних типів зерна, залежно від його обсягу.

Необхідно також стежити за станом вентиляційних систем. Рекомендується очищати місця навколо повітряних дефлекторів і вентиляторів від скупчення зернового пилу і сторонніх предметів, і завчасно виявляти місця корозії.

Слідкуйте за конденсатом на силосі

Конденсація може виникнути або всередині силосу, або на зовнішніх стінах. Якщо зерну тепло, а на вулиці холодно, конденсат виникає всередині силоса, що дуже погано.

А якщо на вулиці тепло, а в середині силоса холодно, то конденсат утворюється на зовнішніх стінках силоса. Якщо ви бачите, що у вас на стінці виникає конденсат, то це хороший знак. Значить, всередині його точно немає.

Використовуйте силоси в потрібному режимі

Однією з причин, за якою може статися аварія з ємностями, це використання силоса не в тому режимі роботи, для якого він призначений. Щоб силоси були надійні в експлуатації, вони повинні використовуватися або для тривалого зберігання зерна, або для тимчасового. Цей показник необхідно прописати в нормативних документах.

Одна справа, коли силос протягом півроку кілька разів завантажився і розвантажився, і зовсім інша, коли він при великій кількості циклів «завантаження-розвантаження» постійно розтягується й стискається. У силосів, що призначені для тимчасового зберігання, повинен бути вищий клас і категорія відповідальності. Це означає, що при розрахунках необхідно застосувати більш високий коефіцієнт відповідальності — не 0,95, а, наприклад, 1,25. Такий силос буде дорожчий, але конструкція стоятиме довго, а головне — надійно.

Профілактика і ще раз профілактика

Навіть якщо на елеваторі не вдалося уникнути проектних, будівельних або монтажних помилок, запобігти руйнуванню силоса можна завдяки своєчасному виявленню неполадок. Для цього необхідно постійно спостерігати, що відбувається на об'єкті.

Зокрема необхідно спостерігати за станом болтових з'єднань. Вони в будь-якому випадку далеко не відлетять і впадуть на землю поруч з силосом. Якщо пішов «відстріл» болтів, отже почалися локальні процеси руйнування, що можуть призвести до аварії цілої конструкції. Необхідно регулярно замінювати зрізані болти, вести спостереження за конструкціями, фіксувати появу й розвиток дефектів і пошкоджень.

Для спостережень за напружено-деформованим станом конструкцій існують спеціальні прилади. Можна також спостерігати за фундаментами і конструкціями силосів, використовуючи геодезичні методи. Вони сьогодні представлені на ринку в різних варіаціях, у тому числі з можливістю виведення інформації на комп'ютер. Ви отримаєте повідомлення про відхилення від норми, якщо силос почав розширюватися більше допустимого.

Крім болтових з'єднань і фундаменту зверніть увагу на стінки силоса. Якщо на них з’явилася деформація ребер жорсткості, роздуття, розгладження гофрованої сталі, то потрібно негайно провести більш детальний огляд або викликати профільних фахівців.Тривожним дзвіночком є також поява іржі. Нерідко ржавіти починають сходинки, що в подальшому може призвести до нещасного випадку з вашими працівниками. Щоб запобігти цим небезпечним моментам, обробіть іржу цинкоутримуючою фарбою.

Бережіть співробітників

Правильна експлуатація силосів допоможе не тільки продовжити експлуатацію ємностей і зберегти дороге зерно, а й збереже здоров'я та життя ваших співробітників. На жаль, навіть у цьому році на українських елеваторах були смертельні випадки, пов'язані з експлуатацією силосів, люди гинули в зерні. Щоб уникнути такої біди, потрібно дотримуватися правил техніки безпеки:

  • Не підходити близько до лопастей, що обертаються. Вони можуть травмувати або позбавити життя.
  • Не ставати на зерно, бо людину може засмоктати в силос і вона задихнеться.
  • Треба триматися на безпечній відстані від шнеків.
  • Не входити в наповнений силос.

Якщо ж вам потрібно увійти в ємність, вимкніть і заблокуйте все електроживлення; використовуйте прив'язні ремені безпеки й страховку. Обов'язково залиште когось за межами силосу. Використовуйте спеціальне обладнання для дихання або респіратор. Не входьте в центр силосу.

Усі ці запобіжні заходи допоможуть вам зберегти здоров'я і життя.

Олена Вереда

Рекламодавці останнього номеру