Спад інвестиції в АПК: причини, можливі наслідки та цифри

14 вересня 2020

Капітальні інвестиції в економіку України у першому півріччі 2020 року склали 163,8 млрд грн. Це на 34,9% менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Падіння інвестицій у промисловість склало 37,2%, а найбільше — у сільське господарство — 44,5%. Про це повідомляє fbc.ua.

«Різкий спад інвестицій, що відбувся в першому півріччі 2020 року, вже в короткостроковій перспективі негативно позначиться на обсягах випуску агропродовольчої продукції. Враховуючи недобір цьогорічного врожаю і необхідність виконання експортних зобов’язань у наступному році можливі перебої із самозабезпеченням внутрішнього ринку окремими видами продовольства, кормами та деякими іншими продуктами»,— розповідає Микола Кісіль, к.е.н., науковий співробітник відділу інвестиційного і матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

За словами Олександра Захарчука, агроексперта, до такого спаду інвестицій призвели події, які напряму пов’язані із оголошенням карантину через пандемію коронавірусу у світі. Також серед факторів — війна на Донеччині, дії уряду, зміна влади, запровадження ринку землі. Останній фактор спровокував заощадження коштів, це відтермінувало інвестиції.

«Спад інвестицій розпочався не у 2020 році, а ще у 2019, у другому півріччі. Тоді вже було розраховано, що капітальні інвестиції у сільському господарстві впали на 10%. А вже зараз, за вісім місяців 2020 року, падіння є на межі 40%», — вважає експерт.Він додає, що криза вдарить по інвестиційному забезпеченню, адже на кінець року інвестиції впадуть на загальні 30% — з $2,4 млрд на кінець 2019 року до $1,6−1,7 млрд на кінець поточного.

«Для прикладу пропоную взяти ринок землі та малі фермерські господарств — їх в Україні біля 30 тис. Середній розмір господарства — це 90 га. Вартість гектара землі — тисяча доларів, а може півтори-дві. Отже, це 2900 тис. га землі та мінімум $2,9 млрд. Отже, 80 млрд гривень потрібно фермерам, аби викупити землю. Це в першу чергу. Тож вони не підуть на інвестиції, а будуть відкладені на землю», — зауважує Олександр Захарчук.

Слід підкреслити, що 90% інвестицій — це власні кошти бізнесу. Але це й основа того, чого Україна очікує у якості інвестиції. Залишок — 10% — це кредити, іноземні інвестиції, тобто доповнення власних коштів. Тож прибутковість підприємств покаже, на скільки буде більше внесено інвестицій.

«Ще у 2019 році ми побачили, що прибутковість галузі зменшилася. Загальні прибутки були зменшені на 30 млрд грн, у порівнянні з тим, що у 2019 році вони були на межі 80−90 млрд грн», — коментує Захарчук.Не можна не враховувати й такі речі, як корупція, рейдерство, складності із веденням бізнесу, законодавче забезпечення в державі — всі ці фактори, на думку експерта, впливають на інвестиційне забезпечення.«Створення інвестиційних нянь і таке інше — це добре. Але потрібні справедливі суди, які будуть приймати справедливі рішення», — підсумовує Олександр Захарчук.

Рекламодавці останнього номеру