Від завтра - діятимуть нові правила оформлення землі, коментує експерт

14 липня 2020

У боротьбі з рейдерством 5 грудня 2019 року парламент прийняв Закон України №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству». Згідно із законом, 15 липня очікується ряд нововведень.

Цей законодавчий акт встановлює низку запобіжників щодо захисту майнових прав власників та користувачів земельних ділянок. Задля поетапного введення в дію Закону № 340-IX внесено зміни до Закону України «Про оренди землі» № 161-XIV, зокрема до статті 33, якою встановлено порядок поновлення договорів оренди. Відповідно до нововведень, суттєві зміни будуть стосуватися саме процедури поновлення договорів оренди землі.

Василь Рущак, адвокат, керуючий партнер ЮФ PROPERTY прокоментував основні зміни до закону:

Основні зміни в орендних відносинах. Розділено 2 різні правові механізми поновлення договору оренди земельної ділянки:

  • пролонгація (автоматичне поновлення) договору оренди землі;
  • переважне право на укладення нового договору оренди землі орендарем, який належним чином виконував умови такого договору.

Умови для автоматичного поновлення:

  • наявність у договорі умови про його поновлення після закінчення строку, на який він укладений;
  • неподання стороною договору, не менш як за місяць до дати закінчення дії договору, заяви до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору.

Переважне право на укладення договору оренди земельної ділянки настає, за наступних умов:

  • орендар належним чином виконував та не порушував умови договору оренди;
  • орендар у строк встановлений договором, але не пізніше як за один місяць до закінчення строку дії договору, повідомив орендодавця про намір скористатись переважним правом.
  • до листа-повідомлення орендар додав проект договору, який може містити інші умови.
  • орендодавець зобов’язаний в місячний строк розглянути та перевірити проект договору на відповідність вимогам закону, та узгоджує істотні умови договору.

У разі оренди земель державної та комунальної власності, укладення, поновлення чи розірвання договору відбувається за рішенням відповідного органу.

Укладення або зміни договорів оренди після набрання чинності “антирейдерського закону” (в частині оренди – після 15.07.2020), умови договору повинні відповідати вимогам цього Закону.

"Також, вказаним Законом передбачено, що власник земельної ділянки може встановити умову нотаріального посвідчення договору (внесення змін до договору) про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарської потреб (емфімевзис) або забудови (суперфіцій), договору оренди, а також скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню", - зауважив адвокат.

Рекламодавці останнього номеру