Казанські вчені починають вирощувати штучну конину

14 січня 2020

Російські вчені почнуть виробництво конини зі стовбурових клітин в спеціальних інкубаторах. Розробка дозволить знизити забруднення навколишнього середовища, пов'язане з вирощуванням коней, а також відмовитися від антибіотиків та інших препаратів.

Про це «Известиям» розповів директор Науково-клінічного центру прецизійної і регенеративної медицини Інституту фундаментальної медицини та біології Казанського федерального університету (КФУ) Альберт Різванов.

На вибір виду м'яса вплинули традиції Татарстану: конина тут цінується високо і завжди була важливою частиною (а іноді і ключовою) раціону кочових тюркських і монгольських народів Азії.

Зараз вчені з КФУ працюють над складом живильного середовища, необхідного для вирощування штучної конини зі стовбурових клітин в спеціальних інкубаторах. Живильне середовище дозволить м'язовим тканинам рости з максимально можливою швидкістю - це дозволить масштабувати технологію в майбутньому.

Планується, що штучна конина з'явиться на ринку через три роки після того, як вчені створять всі необхідні технології для її вирощування в лабораторних умовах.

В штучну конину будуть включені жирові клітини що надають їй природний смак - зараз вчені ведуть їх розробку.

Альберт Різванов, КФУ:
- «Отримані продукти харчування за смаком практично не будуть відрізнятись від вироблених на тваринницьких фермах. При цьому для людей вони можуть стати більш корисною альтернативою. Завдяки стерильності інкубаторів на клітини штучного м'яса не потрібно впливати антибіотиками, які активно застосовуються на фермах».

Джерело інформації

Рекламодавці останнього номеру