«Краснянка» починає і виграє

Провідний вітчизняний виробник сільгосптехніки представив на Вінниччині широку лінійку інноваційних агрегатів.

«Краснянка» починає і виграє

В аграрному секторі Україні свого часу сформувалася думка про технологічну відсталість вітчизняного сільгоспмашинобудування. Багато в чому це наслідок негативного враження загального занепаду промисловості у 1990-2000-х роках. Однак така думка взагалі не враховує об’єктивних реалій сьогодення, коли окремі українські виробники сільгосптехніки, цілковито оновивши своє обладнання та підходи, демонструють просто відмінні нові моделі. Перш за все це стосується сегменту обробітку ґрунту.

Красномовним підтвердженням цього став велелюдний аграрний семінар, який відбувся на базі відомої агрофірми «Ольгопіль» у Гайсинському районі Вінницької області. До програми семінару увійшли демонстрації сільгосптехніки різних виробників і дуже приємно, що поряд із технікою найкращих світових брендів гідний вигляд мала лінійка вітчизняного підприємства ТОВ «Краснянське СП «Агромаш».

І мова далебі не про те, щоб якось похвалити національного виробника, а про відверту констатацію факту – в Україні є машинобудівні компанії, котрі пропонують дійсно якісну сільгосптехніку. Декілька років тому менеджмент «Краснянки» реалізував масштабну програму модернізації та технологічного оновлення виробництва. До напрацьованих конструктивних рішень компанії, перш за все у сегменті важких борін, додалися інноваційні світові рішення, котрі цілковито відповідають сучасним світовим тенденціям.

002

Зокрема, мова про агрегати для вологозберігаючого поверхневого обробітку ґрунту, глибокого розпушення ґрунту зі знищенням плужної підошви, стріп-тілл та вертикального обробітку. Тобто, про набір ґрунтообробних знарядь, що адекватно відповідає на сучасні потреби українських фермерів.

До того ж, слід відзначити, що на підприємстві пропонують широкий вибір агрегатів за робочою шириною під різну потужність трактора, даючи змогу клієнтам обрати модель під конкретні потреби та можливості.

Цікаво, що в агрофірмі «Ольгопіль» не так давно перейшли на вертикальний обробіток ґрунту і сьогодні 80% полів господарства обробляється саме за цією технологією. Не вдаючись в агрономічні подробиці, відзначимо, що це дійсно ефективна волого- та енергозберігаюча технологія відносно неглибокого обробітку ґрунту. Власне про це і свідчать результати агрофірми «Ольгопіль», де буквально через рік після впровадження вертикального обробітку отримали перші позитивні результати – пожвавлення біоти у ґрунті та певне зростання врожайності.

Тому головна новинка «Агромашу», представлена на семінарі – це саме агрегат для вертикально обробітку ґрунту ВТ-7. Це без перебільшення унікальна для вітчизняного сільгоспмашинобудування розробка – швидкісний агрегат, який забезпечує рихлення, якісне подрібнення і перемішування рослинних решток із ґрунтом, покращує вологопроникнення та зменшує випаровування вологи.

Робоча ширина ВТ-7 – 7 метрів, а в якості основних робочих органів виступають дві батареї дисків специфічної форми разом із подвійним котком. За рахунок зміни кута атаки дискових секцій від 0 до 25 градусів агрегат стає універсальним для обробітку ґрунту. Зокрема, за мінімального кута атаки до 6 градусів здійснюється вертикальний обробіток, при збільшені кута атаки до 15 градусів – це робота дископака. При дальнійшому збільшенні кута атаки агрегат працює як дискова борона.

Основні робочі органи агрегату це Х-подібно розміщені дискові секції з хвилястими дисками-ножами діаметром 560 мм та дворядні тандемного типу котки з ножовими і планчастими котками діаметром 450 мм, які забезпечені механізмом регулювання зусилля тиску.

Ця конструкція переважно застосовується для поживного обробітку ґрунту, в тому числі грубостебельних культур, після основного обробітку та чизелювання, передпосівної підготовки, догляду за парами та інших. Це дійсно універсальний і високоефективний агрегат, котрий, маючи істотно нижчу вартість, у порівнянні із імпортними аналогами, буде цікавим практично для всіх вітчизняних агрокомпаній.

003

Вже добре відомим на ринку України є дисковий культиватор «Колісниця», призначений для поверхневого обробітку ґрунту на глибину до 4 см із суцільним зрізанням стерні культури-попередника під корінь. Це справжнє ноу-хау від «Агромаша», зорієнтоване на максимально повне зберігання вологи у ґрунті та якісну мінералізацію пожнивних решток на полі. Фактично водночас акуратно готується посівний горизонт для насіння, а сама поверхня поля вкривається товстим килимом із подрібненої соломи, який не випускає вологу назовні. Це завдання виконує батарея дисків-коліс, розташованих під кутом 25-30 градусів. Агрегат із доступною робочою шириною 3, 4 і 6 метрів може працювати на швидкості 15-16 км/год, що зумовлює його високу продуктивність. При цьому витрата пального є мінімальною.

Аби об’єктивно охарактеризувати перспективність та зростаючу популярність цієї вітчизняної розробки достатньо сказати, що впродовж двох років підприємство виготовило та реалізувала вже понад сотню «Колісниць».

Звісно ж, не можна не згадати і про традиційний вид продукції підприємства – важкі дискові борони із широким технологічним функціоналом. В їх конструкції можуть застосовуватися потужні дискові робочі органи діаметром 700, 800 і 920 міліметрів, здатні проводити обробіток на глибину до 30 сантиметрів. Фактично це вже справжні дискові плуги, вкрай необхідні у багатьох господарствах. Їх грамотне застосування замість класичних плугів істотно підвищує продуктивність і знижує енерго- та фінансові витрати на підготовку ґрунту. Зазначимо, що важкі дискові борони від «Агромашу» широко використовуються у багатьох вітчизняних господарствах для обробітку поля після збирання культур із грубими жорсткими стеблами (кукурудза, соняшник) для подрібнення та заробки пожнивних решток в ґрунт.

004

Такі агрегати конструктивно доволі прості та зручні в експлуатації, не потребуючи якихось тривалих складних налаштувань. В даному разі слід особливо відзначити, що управління ними провадиться безпосередньо із кабіни трактора.

Квадратний переріз вісі батарей забезпечує надійну роботу дисків, не допускаючи їх прокручування. Зміщення задньої балки батарейних секцій відносно передньої балки та застосування дефлекторів забезпечують роботу борони без огріхів і звально-розвальних борозен.

В лінійці вітчизняного виробника чільне місце посідають диско-чизельні агрегати, призначені для комбінованого ефективного обробітку ґрунту. Це комбінації спроможні провадити водночас глибоке розпушення на глибину до 40 сантиметрів та дискування на горизонті до 12 сантиметрів. Причому регулювання чизеля здійснюється гідравлічним способом, просто із кабіни трактора, що істотно заощаджує час та зусилля, необхідні для точних налаштувань. Також до конструкції дисково-чизельних агрегатів «Краснянки» входять дискові загортачі та котки.

Робоча ширина таких агрегатів у різних модифікаціях починається від 2,5 м, включно до 4,5 м. Тобто, використовувати їх можуть фермери, котрі мають трактори, потужністю від 150 к.с. Для прикладу в моделі ДЧ-4,5 передбачені такі конструктивні особливості.

005

Робочі органи: – 2 ряди пружно встановлених зубчастих дисків діаметром 510 мм та кроком установки 250 мм; 3 ряди глибокорозпушувальних лап з шириною долота 80 мм та розмахом крил 320 мм, закріплених на стійках висотою 850 мм; 5 пар притискних вирівнюючих дисків діаметром 500 мм; важкий сталевий коток з набором кілець діаметром 600 мм трапецієподібного перетину з ребордою; дефлекторів.

В диско-чизелі ДЧ-4,5 реалізоване пружне встановлення зубчастих дисків на гумових демпферах, пневмогідравлічне кріплення глибокорозпушувальних лап, що сприяє стабілізації динамічних навантажень на трактор та безупинному автоматичному поверненню лап в робоче положення при зіткнення з перешкодами. Тобто, тут немає жодних зрізних болтів та ризику пошкоджень стійок та робочих органів – в разі чого безпечно спрацьовує гідравліка.

Відзначимо, що така техніка є вкрай необхідною у більшості вітчизняних господарств, беручи до уваги постійну потребу в усуненні ущільнень та якісному розпушенні не лише верхніх, але й нижніх шарів ґрунту. Причому якість роботи диско-чизеля ДЧ є настільки високою, що в багатьох випадках після його проходу можна відразу сіяти, що дає змогу заощадити час та пальне.

Досить цікавим є дископак від «Агромашу» із робочою шириною 2, 2,5, 4, 6, 8 та 10 метрів та глибиною обробітку до 12 сантиметрів. Агрегат озброєний агресивними 510-міліметровими дисками типу «ромашка» із дрібним зубом, що дозволяє чітко розбиратися із пожнивними рештками, ретельно перемішуючи їх із ґрунтом. Дископак також оснащений дворядним котком, який відмінно працює на перезволоженому ґрунті.

Такі дископаки призначені для якісного поверхневого та передпосівного обробітку ґрунту. Дискові робочі органи закріплені на рамі через гумові амортизатори, що забезпечують розпушування ґрунту з незначними енергозатратами та знижує динамічні навантаження на підшипникові вузли. Диски встановлено на відстані 250 мм (125 мм по сліду), що гарантує повне підрізання рослинних решток та ґрунту. Зворотне ущільнення поверхні розрихленого шару ґрунту виконується котком.

Це забезпечує збереження вологи у верхніх шарах, захищає ґрунт від непродуктивних її втрат, створює сприятливе ґрунтове середовище для проростання насіння бур’янів та розвитку мікрофлори, прискорює процеси перегнивання рослинних решток та збереження родючості ґрунту.

006

Ротаційні борони на сьогоднішній день знову повертають колишню популярність серед вітчизняних аграріїв, перетворюючись на дійсно незамінний агрегат. Адже за їх допомоги здійснюється мульчування верхнього шару ґрунту та руйнування ґрунтової кірки, що забезпечує своєчасну появу дружних сходів.

На заході підприємство також представило оновлену ротаційну борону із шириною до 8,2 м, котра надає можливість обробітку поля від появи сходів рослин до досягнення ними висоти 50 см. Також ця модель чудово підходить для міжрядного обробітку шляхом зняття чи переставлення робочих органів на необхідне міжряддя.

Тут використовуються вирізні ротаційні колеса, виконані із листової борвмісної зносостійкої сталі. Стійка робочих коліс виконана із труби 40х40х4 мм, а тиск робочих органів на ґрунт регулюється стисканням пружини. Агрегати виготовляються з триточковою навіскою, що дає змогу використовувати їх з тракторами вітчизняного та зарубіжного виробництва.

Подбали інженери «Агромашу» і про обладнання для смугового обробітку ґрунту. Це агрегат АСОГ–8, котрий складається із 8 робочих секцій, які розміщенні через 70 см та шириною захвату 5,6 м. Кожна секція обробляє ґрунт в смузі (зона рядка) виконуючи 5 технологічних операцій.

Першу операцію з розрізання рослинних решток виконує диск, коток якого є опорою агрегату в роботі. Потім очисник рядка із двох дисків звільняє смугу від рослинних решток. За ним йде розрихлюючий ніж з метою розпушення ґрунту на глибину до 30 см з внесення в зону рихлення мінеральних добрив. Четверту операцію виконує пара загортальних дисків, які запобігають розкиданню розрихленого ґрунту на міжряддя залишаючи після себе сформований гребінь. Цей гребінь сприяє кращому прогріванню ґрунту та дренажу вологи. За дисками встановлено планчатий коток, який закриває вологу, руйнує грудки та готує смуги до сівби. Для внесення мінеральних добрив на рамі змонтовано 4 тукових ящики (по одному на 2 секції) з механізмом приводу від колеса з відповідним регулюванням норм внесення.

007

Агрегат смугового обробітку ґрунту АСОГ-8 експлуатується з тракторами тяговим зусиллям 250-300 к.с. Швидкість обробітку в середньому становить 8-12 км/год, витрата палива складає до 8 л/га.

За допомогою напівпричепних легких борін БДЛП можна здійснювати поверхневе розпушування ущільнених шарів ґрунту, двослідне лущення стерньового фону з подрібненням пожнивних решток та обробіток попередньо зораного поля перед сівбою. Робоча глибина БДЛП становить від 4 до 14 см, швидкість від 8 до 12 км/год.

Що вкрай важливо за їх допомогою можна здійснювати якісний вертикальний обробіток ґрунту, який сьогодні є досить затребуваним у багатьох вітчизняних агрокомпаніях. З цією метою тут встановлюються турбодиски із специфічною конфігурацією. Турбодиски не перевертають ґрунт, а роблять велику кількість мікротріщин, які дають змогу накопичувати поверхневу вологу і не випускати її назовні.

На замовлення БДЛП комплектуються планчастими прикочуючими котками. Диски борони виготовляються із борвмісної сталі, завдяки чому їх зносостійкість підвищується в 1,5-2 рази.

Обов’язково слід згадати і про ще одну унікальну розробку підприємства – корчувач дерев зі стовбурами, діаметром до 25 см. Це машина, котра є гостро необхідною під час освоєння закинутих та цілинних земель, на яких трапляються вже дорослі дерева. Корчувач може агрегатуватися із тракторами, потужністю від 80 к.с. Цієї потужності цілком вистачає, щоб буквально із коренем вирвати стовбур дерева.

Юрій ДИВАК

008
Рекламодавці останнього номеру