Ланцюги врожаю!

Як вдосконалити технологію обробітку ґрунту завдяки використанню унікальної австралійської технології Kelly.
Український аграрій добре знає свою справу і навчився ефективно працювати за різних, незрідка навіть вкрай складних кліматичних умов. Це стає можливим в тому числі завдяки постійному вдосконаленню агротехнологій, пошукам нових рішень та впровадження дійсно дієвих підходів.

Ланцюги врожаю!

Сьогодні це особливо актуально, беручи до уваги, істотне звуження вікна можливостей для вітчизняних фермерів. Другий рік в Україні триває відсіч повномасштабній агресії рашистів, що, зокрема, проявляється у низьких цінах на вирощений врожай та подорожчанні основних ресурсів для агровиробництва. Більшість аграріїв не можуть, як раніше, вносити великі норми міндобрив і купувати дорогі препарати. Потрібно заощаджувати і на пальному.

При цьому кліматичні виклики нікуди не поділися, а їх негативний вплив посилюється. Опади, як ми бачимо, випадають дуже нерівномірно, і першочерговим завданням фермера вбачається пошук ефективних технології їх збереження у ґрунті.

Відповідно, незрівнянно зростає роль розумних підходів до обробітку ґрунту. Тут повинна акумулюватися продуктивна волога і активно розвиватися біота. Саме отримані природним шляхом поживні речовини внаслідок якісного розкладання пожнивних решток можуть значною мірою компенсувати недостатні норми міндобрив. При цьому ґрунт має бути живим, забезпечуючи хороші умови для розвитку рослин.

І до того ж, величезне значення має грамотна робота із посівним ложем під час обробітку ґрунту, для того, щоб насіння могло швидко прорости і при цьому – синхронно, формуючи міцні дружні сходи. Такий підхід дає змогу вже на етапі підготовки поля забезпечити всі передумови для хорошої врожайності.

Тому варто лишень вітати усі нові для України технологічні рішення – як вітчизняні, так і закордонні, котрі дають змогу досягти таких переваг. Ми вже розповідали про ефективні підходи української компанії «Віс Терра» до збереження та підвищення родючості ґрунту. Наразі ж нам вдалося наочно переконатися в тому, що підвищення ефективності підготовки поля та формування довготривалої стратегії покращення ґрунтів відмінно реалізуються за допомогою інноваційної системи обробітку ґрунту KELLY.

003

Відразу ж наголосимо, що KELLY – це не черговий агрегат для здійснення шаблонного обробітку ґрунту, а цілісна технологія, яка випробовувалася у різних країнах світу впродовж десятиліть. Австралійці абсолютно по-новому підійшли до справи і ми упевнені, що їхня розробка чудово себе покаже в Україні.

Власне – вже показує! Нам пощастило бути присутніми на демонстрації агрегату на полях фермерського господарства «Новосинявське», розташованого на Хмельниччині, та поспілкувалися із його керівником Сергієм Івановичем Кравчуком та головним агрономом Олександром Анатолійовичем Гончаруком. Це люди, які дуже ретельно розвивають власні технології вирощування сільгоспкультур, вишуковуючи дійсно ефективні варіанти. І австралійська борона KELLY схоже оптимально вписалася у агрономічну філософію керівництва ФГ «Новосинявське».

– Ця борона просто ідеально підходить під нашу технологію. На даний момент за її допомогою ми готуємо поле до сівби гірчиці. У якості попередника виступає кукурудза, яку через погодні умови довелося збирати аж у січні. Звісна річ, що дати раду такій великій кількості твердих пожнивних решток за короткий проміжок часу дуже складно. Тому ми намагалися спрацювати максимально ефективно і оперативно. Зокрема, знаходили посеред зими плюсові «вікна» і вносили біопрепарати, щоб пришвидшити розкладання пожнивних решток. І навесні вже побачили певні результати, – розповідає агроном ФГ «Новосинявське» Олександр Гончарук.

002

Олександр Анатолійович уточнює, що відразу після збирання кукурудзи було внесено біодеструктори, а потім – застосоване глибоке рихлення поля. Пожнивних решток дійсно було дуже багато, оскільки врожайність кукурудзи сягала майже 10 т/га.

І ось, вже 25 квітня було прийнято рішення про підготовку поля до сівби гірчиці за допомогою борони KELLY. Попередні обробітки, як вже згадувалося, включали в себе глибоке рихлення та закриття вологи шлейф-бороною. Втім, як ми побачимо далі, для агрегату KELLY якісь попередні обробітку ґрунту не є обов’язковою умовою.

– На даний момент умови роботи для передпосівної підготовки полів досить непрості, адже за квітень у нас випало відразу 100 міліметрів опадів. Трактор просто не міг зайти в поле, хоча, як ми переконалися, KELLY може працювати навіть на такому перезволоженому ґрунті. Головне, щоб трактор міг її тягнути, – зазначає головний агроном господарства.

Офіційний представник виробника Олександр Смик звертає увагу, що дана модифікація борони KELLY призначена передусім для поверхневого обробітку ґрунту.

– Фактично це ціла органічна система для поверхневого обробітку, для того, щоб можна було ледь-ледь заглибитися із можливістю замульчувати зверху майбутнє посівне ложе. Це дає змогу ефективно запобігати ерозійним процесам на полі. Конструкція борони передбачає монтаж дисків не на окремих стійках, а з’єднання їх у гнучкий ланцюг. Такий ланцюг ідеально копіює поверхню поля, миттєво очищається від налиплого ґрунту та пожнивних решток і точно вирівнює поле під подальший висів насіння. Ці та інші конструктивні рішення дають змогу упевнено виходити у поле із перезволоженим ґрунтом, бо система робочих органів взагалі не забивається. За рахунок того, що ланцюг рухається, відцентрова сила просто викидає землю із дисків, – пояснює Олександр Смик.

004

Офіційний представник KELLY звертає увагу, що концепція борони водночас передбачає вкрай низькі експлуатаційні витрати, оскільки така інтенсивна робота на швидкості 14-15 км/год і навіть більше, майже не впливає на надійність конструкції. Фактично із часом заміни потребують лише 12 підшипникових вузлів та вкрай довговічні робочі органи.

– В даному разі агрегат налаштований таким чином, що усі рослинні рештки залишаються на поверхні поля. Завдяки цьому ґрунт менше перегріватиметься і волога буде менш інтенсивно випаровуватися. До того ж, у разі настання сильної спеки насіння проростатиме і сходи розвиватимуться у комфортній температурі. Також після проходу нашої борони і мульчування у нас не буде тріщин і, відповідно, кірки на поверхні поля. Ви самі можете бачити, наскільки рівномірний є обробіток, в тому числі на стиках. Водночас здійснюється ідеальне копіювання поверхні ґрунту без жодних підвищень чи улоговин, – вказує Олександр Смик.

Як ми вже зазначали, борона KELLY може готувати поле і без жодних попередніх проходів ґрунтообробних агрегатів. В такому разі за перший прохід можна вирівняти ґрунт, а за другий – здійснити фінальний передпосівний обробіток. Цьому сприяє великий кут атаки робочих органів та гарантоване 100-відсоткове перекриття поверхні поля. Якщо у тому виникає потреба, борону KELLY можна оснастити навісною міні-сівалкою, яка відразу після комбайна посіє сидерати чи якісь дрібнонасінні культури.

– Мені подобається, що KELLY не лишає нічого на своєму шляху – ані стерні, ані великих грудок чи скупчень пожнивних решток. Все підрізується, розбивається і зчісується. Лишається тільки добре розпушений ґрунт та мульча. Ну, і дуже добре, що на розворотах не треба піднімати робочі органи, що економить час і робить нашу працю більш ефективною – каже керівник ФГ «Новосинявське» Сергій Кравчук.

005

Важливо, що борону KELLY можна використовувати і восени, і навесні, і влітку, виконуючи за її допомогою широкий спектр ґрунтообробних операцій – від основного до лущення стерні та передпосівної підготовки поля. В цьому плані варто звернути увагу на унікальні агресивні диски К4 із зменшеним кутом атаки. За їх допомогою, скажімо, можна ефективно руйнувати кірку після рясних опадів, заразом подрібнюючи жорстке кукурудзиння.

– На мою думку, це на сьогоднішній день найкращий варіант, серед усіх, що я бачив. Жоден інший культиватор чи борона не забезпечить нам такого якісного результату. Нам потрібно швидко відсіятися і бути впевненим в тому, що ми отримаємо міцні дружні сходи, а за ними – високу врожайність. Борона продумана просто чудово. Робочий тиск на поверхню тут становить 80 кг на 1 метр ширини. Я бачу, що ніде немає жодного ущільнення чи якогось огріху. Агрегат залишає усі ґрунтові капіляри діючими і прикриває мульчею ґрунт. Таким чином, ми запускаємо всередину повітря та вологу, даючи поживу для корисних бактерій, котрі починають інтенсивно живитися і розвиватися. Внаслідок цього виділяються активні речовини, завдяки яким стають доступними для рослин раніше нерухомі сполуки елементів живлення у ґрунті, передусім фосфор і калій, – пояснює директор ТОВ «Віс Терра» Андрій Петрович Полтавчук.

Звісна річ, що такі процеси ліпше інтенсифікувати у комплексі, запускаючи спеціальні органічні препарати, такі як ПМК Р3 – природно-мікробний комплекс для активізації розкладання рослинних залишків. Це не просто деструкція, а глибокий процес з метою якісної гуміфікації органіки у ґрунті. Власне у цьому можна переконатися, просто легенько торкнувшись кукурудзиння, котре відразу трощиться. В даному разі KELLY перетворюється на ідеальний інструмент для фінальної доробки усієї позитивної картини на полі.

006

Олександр Смик розповідає, що перша борона KELLY була завезена до України у минулому році, попри усі ризики та негаразди воєнного часу. Відтоді агрегат чудово попрацював у цілій низці регіонів України – на Вінниччині, Хмельниччині, Житомирщині, Львівщині та Тернопільщині. Це було особливо показово минулої осені та весни, оскільки у більшості тих господарств, де випробовувалася австралійська борона, буквально місяцями лили дощі. І щоразу KELLY відмінно себе показувала за таких складних умов на перезволожених ґрунтах. Наприклад, у одному із господарств борона перебувала впродовж двох місяців, де її запускали по стерні ріпаку, пшениці, соняшнику та кукурудзи – щоразу із чудовими результатами роботи.

– Причому це не лише передпосівний обробіток чи лущення стерні. Нам вдалося наочно показати, що KELLY спроможна здійснювати повний цикл обробітку ґрунту – від післязбиральної підготовки до передпосівного обробітку. Тобто, вам за великим рахунком не потрібно мати інших ґрунтообробних агрегатів – KELLY впорається із усіма видами польових завдань, – наголошує Олександр Смик.

А тепер – «родзинка» на торті. Річ у тім, що дана 12-метрова модифікація австралійської системи обробітку ґрунту агрегатована із 340-сильним трактором і споживає аж… 3 літри пального на 1 гектар під час здійснення неглибокого обробітку. Нескладно порахувати економію, навіть у порівнянні із найдовершенішими традиційними агрегатами. Мова йде про тисячі гривень економії на кожному гектарі, що вкрай позитивно відобразиться на рентабельності вирощування сільгоспкультур.

– При цьому в умовах України борона легко може ходити зі швидкістю 16-17 км/год, що беручи до уваги робочу ширину 12 метрів, зумовлює дуже високу продуктивність роботи. Тобто, ми заходимо у поле на дуже перезволожений ґрунт і за дуже короткі терміни все робимо, акумулюючи вологу в ґрунті. Потім відразу можна сіяти у максимально сприятливе для проростання насіння і розвитку сходів середовище, – зазначає офіційний представник компанії KELLY.

Додамо, що ширина захвату борін KELLY може варіюватися, залежно від моделі та запитів замовника. Найбільш поширеними розмірами у Європі є лінійка від 4, 6 до 12 м. Однак на безкраїх обширах Північної Америки робоча ширина борін KELLY може досягати вражаючих 27 метрів.

Австралійський виробник сільгоспобладнання компанія KELLY виготовляє ці унікальні борони ще із 1986 року, причому постійно вдосконалюючи їх конструкцію. Для того, щоб пересвідчитися у затребуваності цих агрегатів, достатньо сказати, що сьогодні компанія KELLY має вже 9 заводів у різних країнах світу.

– Конструкція борони виглядає дуже просто, але це результат багаторічних досліджень та вдосконалень. Тут прораховане все до дрібниць – навантаження, кути атаки, витрата пального, абсолютно все! Так само можна використовувати стандартні 320-міліметрові диски, а можна підібрати інші робочі органи, наприклад, для занадто твердого чи, навпаки, перезволоженого ґрунту, – пояснює фахівець.

007

Популярність борін цього виробника зростає із кожним роком. Дедалі більше фермерів у світі оцінюють переваги гнучкого з’єднання дисків із діагоналлю 10-15 градусів та практично ідеальним вирівнюванням поверхні поля. При цьому робочі органи KELLY можуть комплектуватися додатковими довантажувачами для більш агресивної роботи. Власне і самі диски тут можна встановлювати різні, залежно від наявних агротехнічних завдань. Так це стандартний диск W36, універсальний дисковий ланцюг CL1, надпотужний шиповий диск або ж вже згадуваний диск К4, призначений для покращеного контролю бур’янів.

Цікаво, що під час проходу полем ланцюг додатково висмикує бур’яни та падалицю культури-попередника, формуючи безперервну суцільну смугу зачистки.

– Ця машина є дуже простою у налаштуваннях. Фактично головне тут – правильно виставити горизонт за рахунок гідроциліндра. На це потрібно від сили 2-3 хвилини. Також слід регулярно провадити натяжку ланцюга. Тут дуже просто замінювати робочі органи і не потрібно розбирати половину конструкції – ламається штифт, встановлюється новий диск – і вперед!, – розповідає Олександр Смик.

– Ця борона нам дуже сподобалася, тим більш, що ми намагаємося глибоко не залазити в землю під час обробітку ґрунту. Для порівняння лапа ніколи того не зробить, не перемістить таку масу землі і не дістане на потрібну глибину там, де є підвищення ґрунту. Натомість KELLY точно і швидко ідеально вирівнює поле. Це широкозахватний високопродуктивний агрегат завдяки якому є можливість якісно відсіятися у стислі строки. Він не вириває мокрої грудки знизу, не лізе занадто глибоко в ґрунт. Водночас. Як нам казали – це ідеальний варіант для інженерів господарства, тут просто немає чому ламатися. Компанія KELLY заробляє не на запчастинах, а на самих агрегатах. І ми бачимо, що борона виготовлена на совість і призначена для багаторічної ефективної експлуатації. Адже перед тим як приїхати до нас, вона вже відробила 10 тисяч гектарів – і як новенька! Тут є регламент, що робити на 500 і 1000 га – виконуй собі, і не матимеш проблем. Гадаю, що ми спробуємо сіяти під KELLY і пшеницю, і ячмінь, і ріпак,і інші культури, – резюмує директор ФГ «Новосинявське» Сергій Кравчук.

Завважимо, що агрегати такого типу як KELLY сьогодні мають бути найбільш актуальними на ринку України. І тут мова не просто про те, подобається чи не подобається такий підхід до обробітку ґрунту, а передусім про необхідність знаходити дієві рішення для подолання цілої низки агрономічних та економічних викликів. Це справді високопродуктивний і вологозберігаючий агрегат, котрий водночас має виняткові характеристики універсальності. Теоретично фермер може використовувати для усіх видів суцільного обробітку ґрунту тільки одну борону KELLY, міняючи залежно від потреби кути атаки і робочі органи. До того ж, висока конструктивна надійність борони дає змогу розраховувати на неї впродовж багатьох сезонів поспіль.

Ну, і нарешті не варто забувати про мінімальні показники споживання пального трактором під час роботи із KELLY. На сьогоднішній день це є вкрай важливим критерієм для кожного аграрія.

Однак ми все ж таки у якості головного плюса розробки компанія із Австралії назвемо її виняткову можливість вирівнювати поверхню поля, формувати якісне посівне ложе та допомагати підвищувати родючість ґрунту.

008
Рекламодавці останнього номеру