Медалісти Агрітехніки-2023. Тенденції розвитку.

Чотири роки аграрії чекали цієї виставки. Багато що відбулось в світі за цей час, а в Україні, одній з провідних аграрних держав світу, вже другий рік іде війна за незалежність з російськими фашистами. Але ж сільське господарство, в т.ч. в Україні, продовжує розвиватись. І аграріїв цікавить, що нового, в яких напрямках розвиваються технології та аграрна техніка.

Дуже інформативним в цьому є медалісти виставки. З їхнім повним переліком та коротким описом новацій кожний може познайомитись самостійно на https://www.agritechnica.com/en/awards/innovation-award/winners-2023, а ті, хто має таку можливість, особисто подивитись на виставці в Ганновері. Я ж дозволю собі поділитись враженнями по тих з 18 переможців, які більше відповідають моїм знанням та досвіду.

Медалісти Агрітехніки-2023 Тенденції розвитку002

Золоту медаль виставки Агрітехніка-2023 отримав New Holland за вдосконалення загальної побудови двороторного комбайна CR.

Головною метою є поліпшення якості обмолоту за рахунок розширення молотильного каналу, але без зростання габаритів комбайна, на які існують транспортні обмеження, зокрема по ширині, із одночасним збільшенням енергоефективності.

Основним елементом нового зернозбирального комбайна CR є технологія приводу з двигуном, який встановлено поздовжньо відповідно до кута нахилу роторів. Розташована по центру розподільча коробка передач використовується для приводу роторів і жаток із забірним ланцюгом по прямій лінії або через карданний вал. Лівий ротор служить контрвалом для подаючого барабана. Карданний вал розташований з правого боку шасі над рівнем корпусу ротора. Отже, немає приводів з обох боків між шасі та ходовою частиною, внаслідок чого ширина шасі значно зросла. Отриманий простір було використано для розширення молотильного каналу. Відповідно, збільшилась встановлена технічна продуктивність зернозбирального комбайна.

0002

Серед інноваційних конструктивних рішень, відзначених срібними медалями, виділяю агрегат мілкого поверхневого обробітку ґрунту та стерні виробництва фірми Saphir.

Конструкція GrindStar від Saphir забезпечує мілкий (до 2 см) та ультраплоский обробіток пасивними роторами діаметром 75 см, що обертаються під час руху завдяки кріпленню роторів до рами з нахилом вертикальної вісі як в повздовжному до руху, так і поперечному напрямку. Ножі, які закріплені до кінцівок спиць, мають вигин до поверхні ґрунту. Кожний ротор закріплено на паралелограмі для кращого копіювання рельєфу ґрунту. Ротори кришать землю і вкривають нею падалицю та насіння бур’янів, а також подрібнюють залишки рослин, щоб вони швидче почали розкладатися. Отже, GrindStar поєднує в собі переваги мульчувачів та борін. Однак будь-який новий агрегат треба дивитись не на фото, а в роботі, і тоді робити висновки. Сподіваюсь побачити.

Інновації шести із сімнадцяти (більше третини!) срібних медалістів стосуються точного землеробства: електроніка, програми, обладнання аналізу. Це ще одне свідчення того, в якому напрямку розвивається сільське господарство: робити те, що необхідно, в той час і в тому місці, де необхідно.

003

Одну з медалей отримала Amazone за програму управління розкидачем міндобрив CurveControl, яка дозволяє зробити внесення більш рівномірним і краще витримувати необхідну норму на кожний квадратний метр поля на поворотах та при русі вздовж смуг.

Подібні програми вже використовуються на обприскувачах, але у випадку з розкидачем ми маємо істотну відмінність, адже поверхня, яку обробляє обприскувач, є смугоподібна безпосередньо під штангою і під час повороту треба лише коригувати дозу вздовж штанги, а з конструктивних причин у дводискового розкидача вона набагато ширша (до 100 м), простирається за трактором до 20-30 м, міняє форму на повороті і без програми коригування нерівномірність внесення на поворотах є дуже високою.

Програма CurveControl від Amazone дозволяє краще витримувати норму і рівномірність внесення добрив.

004

Медаль, яку тримала Fendt AGCO, є дуже цікавим інноваційним рішенням, спрямованим в першу чергу на поліпшення якості і однорідності зібраних зелених кормів.

Фахівці знають, що стиглість і щільність кормів на полі під час укосу не є однаковими. Якщо не враховувати це в процесі роботи відповідними налаштуваннями, то різниця властивостей різних частин зкошеного корму, зокрема рівень сухої речовини, буде перевищувати умовно прийнятні 10% як відразу після укосу, так і надалі в процесі зберігання. Це призводить до погіршення якості корму і його псуванню. Але робити налаштування під різні умови вручну вкрай важко і вимагає багато часу з простоями в роботі.

Fendt поставив за мету досягти постійного рівня сухої речовини як на полі, так і в зкошеному матеріалі за допомогою автоматичного регулювання плющилки. Для цього приріст біомаси визначається шляхом створення прикладної карти з використанням супутникових даних або за допомогою датчика, який записує дані про врожайність безпосередньо під час руху по полю. Дані, зібрані таким чином, надсилаються через ISOBUS до робочого комп’ютера косарки, який розраховує відповідні налаштування швидкості ротора, положення протиріжучих ножів або відстані між вальцями. Результатом є більш однорідний корм – як на полі, так і на зрізі.

005

Компанія Case IH отримала срібну медаль за свою передову технологію Forward Looking Feedrate Radar system, яка використовує передні радарні датчики для сканування і оцінки щільності та інших характеристик посіву (висота, напрямок полягання та ін.) перед тим, як він потрапить до зернозбирального комбайна, а не традиційну систему з аналізом під час обмолоту.

На відміну від рішень, які змінюють параметри машини після того, як культура потрапляє в комбайн, Case IH Advanced Feedrate Control використовує передні радарні датчики для сканування та оцінки щільності культури перед тим, як вона потрапляє в комбайн, а не під час процесу обмолоту. Ці радарні блоки вимірюють стан, висоту, можливе полягання та щільність рослин. Отримана інформація використовується для автоматичного налаштування ключових параметрів комбайна. У результаті швидкість руху та навантаження двигуна підтримуються якомога ближче до бажаного рівня, максимізуючи продуктивність без ризику блокування. Крім того, досвідчені оператори можуть отримати максимум від своєї машини, тоді як менш досвідчені можуть бути впевненішими, що зможуть працювати без загрози блокування.

006

Cрібну медаль отримали також Claas та Amazone в альянсі з компанією AgXeed.

Технологія, розроблена альянсом 3A, є програмним забезпеченням для планування і виконання робіт, яке раніше було доступне тільки для автономних польових роботів і тепер може використовуватися в поєднанні з модулем AgXeed Box для управління тракторами та знаряддями. Ця технологія здатна забезпечити від високоавтоматизованого до автономного керування зв'язкою «трактор-знаряддя» залежно від вимог та пакету дооснащення. В проєкті міститься інформація про початкову і кінцеву точку роботи в смузі, місце для розворотної смуги, а також параметри управління знаряддями в конкретній зоні поля. Це дозволить полегшити та підвищити ефективність сільськогосподарських процесів на всіх етапах, починаючи від планування та закінчуючи їх реалізацією та подальшим аналізом, як для операторів техніки, так і для керівництва агропідприємства.

007

Компаня Lemken отримала срібну медаль за систему iQblue автоматизованого спостереження і контролю за станом і якістю робочих органів.

Моніторинг за допомогою iQblue дозволяє контролювати стан інструментів під час роботи культиватора, виявляє можливу їх втрату, а також знос робочих органів. Аналіз інструментів виконується по зображеню на камері за допомогою алгоритму Штучного Інтелекту (ШІ) під час розвороту на полі, коли інструмент піднятий. Це дозволяє виявити прогресуючий знос і втрату інструменту. Його також можна використовувати для прогнозування, коли інструмент потрібно замінити.

008

Срібна медаль для Precision Planting LLC отримана за систему Radicle Agronomics, яка поєднує планування, відбір проб, аналіз і всю логістику відбору проб ґрунту. Присудження цією медалі є підтвердженням того значення точного землеробства, в основі якого є інформація про поточні характеристики ґрунту та рослин, для прогресу сільського господарства та захисту екології.

Radicle Agronomics є значною еволюцією процесу відбору проб ґрунту для точного землеробства. У простий, швидкий, надійний і точний спосіб система надає фермеру результати аналізів зразків ґрунту, які дозволяють йому приймати швидкі та обґрунтовані рішення.

СИЧ Віктор Павлович, к.т.н., викладач, консультант

Рекламодавці останнього номеру