Робочі руки: все для перемоги

20 березня 2022
Робочі руки все для перемоги

Впродовж останніх трьох тижнів в Україні відбулися, без перебільшення, тектонічні зміни в інфраструктурі, економіці та розміщенні населення. Війна стала причиною зупинки тисяч виробництв, припиненні нормального функціонування багатьох галузей та об’єктів інфраструктури. Люди масово переселяються у більш безпечні регіони, в тому числі за кордон.

Наразі по селах і містах центральної та західної України концентруються мільйони переселенців. Переважно це люди, котрі втратили житло та роботу, а разом з цим – засоби до існування. Поки що вони живуть в кращому разі на заощадження, які зменшуються із кожним днем, а незрідка – на допомозі, що її надають місцеві мешканці та волонтерські організації.

Очевидно, що ці ресурси не безмежні, і рано чи пізно переселенцям доведеться шукати якісь можливості для заробітку, аби забезпечувати бодай базові потреби родин. Здебільшого ці люди не хочуть сидіти склавши руки і готові долучитися як до допомоги армії та країні, так і просто заробити якісь гроші.

Навіть за мирних часів робочі місця у провінції перебували у дефіциті. Навіть ті, за які пропонувалася мінімальна зарплатня. Де ж взяти додаткові сотні тисяч і мільйони вакансій для того, щоб переселенці мали змогу утримувати свої родини?

Поза всякими сумнівами, важливу роль тут може відіграти саме аграрний сектор та пов’язані із ним інфраструктурні питання. Наразі ми не знаємо наскільки довго триватиме війна, і наскільки тривалим буде відновлення населених пунктів, що постраждали від обстрілів рашистів. Не виключено, що частина біженців залишиться у селах та містечках, куди вони переїхали на роки. І уже важливо забезпечити їх тут роботою та комфортними умовами проживання, так само як і місцевих мешканців.

Почнімо із того, що практично у кожному пересічному селі чи містечку в лісостеповій зоні України, знайдуться десятки закинутих будинків. Їхні господарі давно повмирали, і досить часто не знайдеться навіть спадкоємців. Поряд з тим таке житло може перебувати у більш-менш нормальному стані, і після невеликого ремонту може знову використовуватися за призначенням. Тому нагально необхідним є створення реєстрів таких покинутих будинків та спеціальних бригад для повернення їх до житлового стану. Вочевидь, це набагато кращий варіант для біженців, аніж сплачувати грубі гроші за оренду чи мешкати у спортзалах шкіл. Відновлення цього житлового фонду могло б фінансуватися окремою статтею із місцевого та державного бюджету, чи здійснюватися частково за кошти зацікавлених осіб.

Поряд з цим це дало б змогу вдихнути нове життя у населені пункти, розташовані у сільській місцевості.

Щодо створення нових робочих місць, то нагадаємо, що до війни аграрний сектор України здебільшого потерпав від відсутності робочих рук. Наразі ж фермери переглядають свої виробничі плани. Зокрема, зростуть площі під овочевими культурами, які потребують ручної праці. Окрім того, дефіцит пального та пестицидів може спричинити проблеми із бур’янами. Їх можна було б частково подолати створенням просапних бригад. Так, це повернення до минулого. Але таким чином можна було б тимчасово працевлаштувати тисячі людей.

І нарешті сьогодні гостро актуальним є створення різноманітних переробних міні-підприємств – млинів, олієнь, крупорушок, консервних комбінатів. Це все потрібне і для армії, і для забезпечення продовольчих потреб цивільних жителів. І знову ж таки – це нові робочі місця.

Також можна було б знайти фінансові резерви у місцевих бюджетах для здійснення свого роду «суботників», під час яких можна було б провадити санітарне очищення насаджень, збирання та утилізації сміття, поліпшення шляхів у сільській місцевості. Це дало б змогу забезпечити якийсь підробіток людям, що лишилися без роботи, і заразом покращити інфраструктурну ситуацію по регіонах.

Зазначимо, що такі заходи на перший погляд можуть здатися непривабливими, однак слід пам’ятати, що третина країни охоплена жорсткою війною і вже зараз зрозуміло, що наша економіка перебуває під потужним ударом та нескоро відновиться до колишніх значень. Тому необхідно шукати будь-які, навіть найпримітивніші способи підтримки фінансового стану населення та розвитку інфраструктури регіонів.

Рекламодавці останнього номеру