Враження від AGRITECHNICA-2023

470 000 відвідувачів із 149 країн завітали на виставку Агротехніка 2023 у Ганновері. Свої інновації, продукти та послуги представили 2812 експонентів з 52 країн. Організатором Agritechnica є DLG (Німецьке сільськогосподарське товариство).

Враження від AGRITECHNICA-2023

На конкурс інновацій «Agritechnica Innovation Award» було зареєстровано 251 продукт. Інновації зосереджені не лише на нових моделях, таких як автономні трактори, нових конструкціях з більшою продуктивністю, ширшим функціоналом, кращим сервісом, але й на покращеному управлінні машинами та стрімкому розвитку точного землеробства. Машини та рішення, які за підсумками конкурсів отримали медалі Agritechnica 2023 і звання Farm machine 2024, підтверджують цю тенденцію.

Далі зупинюсь на тих компаніях-виробниках, машинах та удосконаленнях, які мені вдалось побачити за два дні перебування на виставці.

Компанія Claas, Німеччина, відома своїми комбайнами, тракторами та інструментами зеленої лінії. Claas Xerion 12.650 Terra Trac отримав звання «Трактор року 2024». Серія XERION 12 з потужністю двигуна до 653 к.с. була представлена влітку 2023 року. Безступінчаста коробка передач CMATIC, що забезпечує максимальну швидкість 40 км/год, трикутні гусениці TERRA TRAC нової розробки та ідеальний круговий огляд із кабіни з чотириточковою підвіскою є унікальними характеристиками машини, як і її надзвичайна вантажопідйомність та точність рульового управління завдяки суцільній рамі з двома керованими осями.

Claas нагороджено також двома срібними медалями. Одна є спільною з Amazone і AgXeed за технологію, яка здатна забезпечити від високоавтоматизованого до автономного керування зв'язкою «трактор-знаряддя» залежно від вимог та пакету дооснащення. Інша медаль була присуджена Claas за подальший значний розвиток 3-точкового силового підйому шляхом інтеграції в нього гідравлічної верхньої тяги.

002-3

Під час виставки відзначалось 50 років від початку виробництва всім добре відомого кормозбирального комбайну Jaguar.

004005

Стенд John Deere як завжди привернув велику увагу. Зокрема, цікавою є модель трактора 8RX 410, якою можна керувати вручну, дистанційно чи автономно. Це забезпечує більшу ефективність і безпеку, допомагає при нестачі робочої сили. Ця інновація спрощує переїзди дорогами та полегшує тривалу роботу в полі.

Ще один трактор 9RX 640, представлений на стенді, має почесний кубок за світовий рекорд з обробітку ґрунту спільно з Bednar Swifterdisc XE Mega, що склав 769,4 га за 24 год.

crop.zone та John Deere отримали нагороду DLG Agrifuture Concept за Dual.Volt.24M – технологію електричної, системної та безгербіцидної обробки посівів з робочою шириною 24 м.

Велику увагу John Deere приділяє новим технологіям і точному землеробству. Наприклад, датчики аналізують якість зерна або вміст олії та білка під час збирання. Записані дані створюють карти змінної норми внесення, які допомагають зменшити використання добрив. На стенді була представлена і ґрунтообробна техніка, сівалки, преса і обмотчики.

KUHN group є світовою компанією з головним офісом у Франції, виробляє навісне, причіпне та самохідне обладнання для підготовки ґрунту, посіву, захисту рослин, а також зеленої лінії. Зокрема, плуги, сівалки, сінозаготівельні агрегати та подрібнювачі завозяться в Україну вже з середини 90-х років. На виставці Agritechnica 2023 KUHN отримала титул Farm Machine 2024 за нову найширшу потрійну косарку-плющилку FC13640 RA з конвеєром, який може бути піднято. Вона формує валок шириною від 1,80 м до 3 м із кормових рослин, скошених на ширині понад 13 м. Це дозволяє істотно заощадити на потрібній потужності, паливі та витратах на робочу силу.

007

Автономний робот KARL є концепцією в розробці, яка пропонує нові технічні можливості та велику робочу гнучкість. KARL виконує роботу без втручання людини. Після визначення меж ділянки оператор створює робоче завдання, розміщує KARL на ділянці, регулює робочі параметри та запускає програму, яка виконується автоматично. Датчики, підключені до KARL, передають інформацію, необхідну для належного виконання роботи, а KARL відповідно коригує свої параметри. Зазначимо, що раніше компанія KUHN вже розробила автономний кормозмішувач Aura.

На стенді Horsch було багато техніки, добре знайомої в Україні: ґрунтообробка, сівалки Maestro та Focus, обприскувачі Leeb 6.460 VL.

А поруч були і нові машини. Наприклад сівалка точного висіву Solus. На основі добре відомих висівних модулів від Maestro було розроблено новий висівний блок з пристроєм вимірювання AirSpeed, який ідеально підходить для невеликої ширини (22,5 см і 25 см). На даний момент HORSCH Solus 1047 SX є єдиною машиною в секторі робочої ширини 10-12 м для однозернового висіву у вузькі рядки в поєднанні з центральним подвійним бункером для добрив і насіння.

З новою моделлю Avatar 6.25 SL фермери отримують переваги надзвичайно гнучкої машини. Ідеально підходить для умов посіву під мульчу. Насіннєві елементи розташовані в один ряд. Колесо регулювання глибини однодискового сошника SingleDisc забезпечує рівномірну глибину розміщення навіть за складних умов. Міжряддя 25 см або за потреби 30 см дозволяє механічне знищення бур’янів.

008

Перший пневматичний розподілювач добрив від HORSCH Leeb Xeric 14 FS поєднує вражаючу потужність з точністю та ефективністю завдяки системі управління штангою BoomControl, запозиченної від обприскувачів.

009

Новим поколінням культиваторів із робочою шириною 6, 7 та 9 м є Fortis AS. Завдяки широкому набору варіантів долотоподібних та стрільчатих робочих органів культиватор може використовуватися як для поверхневого обробітку ґрунту на 4 см, так і для основного на глибину до 30 см. Відстань між лапами 27 см ідеально підходить для всіх варіантів застосування.

Гарне враження залишилось після огляду стенду чеського Bednar, продукція якого поставляється в Україну з 1997 р. і має хорошу репутацію. Звертають на себе увагу нова сівалка DIRECTO NO 6000, призначена для прямого висіву різних культур у необроблений ґрунт, стерню, проміжні культури або важкі та кам’янисті ґрунти. За один прохід можна висівати до трьох видів культур або вносити добрива одночасно з посівом.

Цікавою є зернова сівалка Matador MO 6000, як і виставлений збоку від неї диск для інжекторного внесення добрив в ґрунт, яким планується комплектувати машини від Bednar в майбутньому.

Серед лауреатів виставки – Amazone, Німеччина. Нова причіпна пневматична сівалка точного висіву Precea-TCC отримала Farm machine 2024. Має робочу ширину до 12 м і швидкість руху до 15 км/год, розроблена спеціально для великих агрофірм і контрактників. Сівалка відзначається дозуванням насіння під надлишковим тиском, великою ємністю бака та інноваційною системою подачі насіння Central Seed Supply.

Amazone нагороджена двома срібними медалями Agritechnica 2023 за новітні розробки. Одна називається Curve Control і пропонує програмне рішення для усунення ефектів недостатнього та надмірного внесення добрив під час руху на поворотах.

010

Другу медаль Amazone отримала разом з CLAAS і AgXeed за створення 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY. Інноваційний підхід 3A полягає у поєднані тракторів і знаряддя в процесі планування та автономного управління за допомогою інтерфейсу ISOBUS.

Як завжди на стенді відомого французького виробника ґрунтообробної техніки Gregoir Besson були плуги, як цей 12-корпусний красень, а також дискові та лапові знаряддя.

011

Поставки техніки італійської Gaspardo в Україну почались в 1997 р. На виставці серед іншого представлені нові моделі зернової трьохопераційної сівалки Opera та модифікації відомої Chrono.

012

Німецький Lemken представив плуги, широкий спектр культиваторів, сівалку зернову Solitair DT/900, сівалку точного висіву Azurit 10 8R DeltaRow двухрядну та інші машини. Найбільшу увагу привернув автономний трактор Combined powers, укомплектований численними пристроями, які сканують поле для прийняття рішень про потрібні регулювання, в комбінації з культиватором Karat 10. Автономний трактор створено спільно з Krone.

На стенді також представлено і систему iQblue автоматизованого спостереження і контролю за станом і якістю робочих органів, за яку Lemken нагороджено Срібною медаллю Агрітехніки 2023. Інтерес викликала і виставлена на майданчику Lemken сівалка точного висіву Equilizer, в якій застосовано необхідні технічні рішення для систем точного землеробства.

014

Шведська компанія Vaderstad представила на Agritechnica 2023 багато новинок:

  • вдосконалений культиватор TopDown для роботи в системах точного землеробства з регулюванням робочих органів під час обробітку ґрунту відповідно до нової карти завдань E-Services. За введення елементів точного землеробства в інструмент ґрунтообробітку культиватор TopDown компанії Vaderstad нагороджено титулом Farm machine 2024;
  • інноваційну сівалку для будь-яких культур Proceed;
  • сівалку точного висіву Tempo з функцією внесення рідких мінеральних добрив;
  • міжрядний культиватор посівів Extract;
  • зернову сівалку SeedHawk для сівби за no-till технологією;
  • зернову сівалку Inspire.
015

Krone – це відомий німецький виробник зеленої лінії. На Agritechnica 2023 Krone отримав титул Farm machine 2024 за свої причепи подвійного призначення ZX, які можуть використовуватись в якості самозавантажувальних причепів-навантажувачів з розвантажувальними роликами, і як причепи-наповнювачі для кукурудзи та трави.

Компанія Krone нагороджена срібною медаллю за подрібнювальний пристрій без ручного обслуговування для кормозбиральних комбайнів.

На стенді також було представлено автономний трактор з навішеними знаряддями VTE, розроблений спільно з Lemken (у них він згадується як Combined Power). За допомогою високочутливих датчиків VTE автоматично регулюється, щоб завжди досягалася оптимальна якість польових робіт або збирання кормів.

Велику увагу привернула також нова версія великого тюкового прес-підбирача «Big Impact» з покращеним зрізом, розширеним каналом, автоматичним регулюванням тиску пресування, накопичувачем тюків та багатьма іншими оригінальними рішеннями.

Krone розпочав випускати стрічкові рулонні прес-підбирачі. Цікавим також є Premos для прямого «на полі» виробництва пелет із соломи/сіна.

016017

Німецька компанія Rauch завжди відзначалась своїми принциповими інноваціями в розробках дискових та пневматичних розподілювачів мінеральних добрив. Достатньо згадати інноваційне дозування отворами змінної форми та коаксіального переміщення, систему електронного контролю маси EMC і радарний контроль якості розкидання добрив Axmat.

На стенді польської Unia привернув увагу розкидач органіки TYTAN ємкістю 24 м3 з новою формою розкидаючих лопаток на горизонтальних валах.

На стенді нашого українського заводу Ельворті нас радо зустрів директор Калапа С.Г., показав різноманітну виставлену техніку та звернув увагу на стерньову механічну сівалку Alfa 4 (є також і 6-метрова сівалка під трактор 130-150 к.с.) з новшествами, зокрема, в забезпеченні гідравлікою тиску на прорізаючи дискові култери до 200 кг, при цьому тиск на висівні сошники до 130 кг. Сівалка дуже швидко вводиться в роботу після транспортування завдяки спеціальному розкладаючому гідроциліндру.

Група Kverneland з головним офісом у Норвегії входить до складу Kubota. У Європі добре відомі ґрунтообробні машини, сівалки, обприскувачі, розкидачі добрив та машини зеленої лінії.

018

Серед представлених машин, мабуть, найбільш цікавою була сівалка точного висіву Pudama, яка є модифікацією популярної Optima. З PUDAMA Kverneland встановлює нові стандарти посіву кукурудзи, кількість необхідного стартового добрива зменшується щонайменше на 25% завдяки точному посіву кукурудзи з синхронізованим розміщенням стартового добрива точно біля насіння кукурудзи, де це необхідно. Але при ширині рами 6 м продуктивність цієї сівалки обмежена.

019

На стенді американської Great Plains увагу привернули і ґрунтообробна техніка, і сівалка No-Till Spartan. Однак мені найбільше сподобалась нова модифікація сівалки PL5700, відомої своїм точним висівом, вимірюванням основних характеристик ґрунту «в русі по полю» та внесенням добрив поруч з насінням. В новій модифікації є три ряди бункерів: два насіневих бункера в ряд, бункера для сухих добрив і ще одного окремо для рідких. Все для того, щоб аграрії могли продуктивно і ефективно працювати, збільшуючи врожайність і зменшуючи витрати.

020

Австрійська компанія POETTINGER на заміну популярним комбінаціям косарок NOVACUT виводить нові V 8400 та V 9200 з робочою шириною 8,4 та 9,2 м відповідно. Навіску та систему розвантаження повністю оновлено. Тепер тримачі балок мають дещо вигнуту форму. Балки лишились на тому самому місці і забезпечують мінімальний радіус розвороту, а от центральну частину змістили ближче до трактора. Це оптимізує розміщення центру маси. Обидві комбінації косарок доступні з конвеєрними валкоутворювачами, пальцевими ED або вальцовими плющилками RC.

021

POETTINGER додає в свою лінійку валкувачів стрічкову модель MERGENTO V 9200 з робочою шириною до 9,2 м. Ця машина має високу гнучкість до врожайності трав. Інженерні рішення забезпечують максимально бережне ставлення до листочків та формування рівномірного валка. Загальний результат – більше енергії, більше сирого протеїну та менше сирої золи в кормі.

Причіп-підбирач JUMBO 8-го покоління отримав новий привід. Тепер його можна експлуатувати з тракторами від 280 до 500 к.с. Нарізка стала стабільнішою і коротшою. Відстань між ножами становить лише 25 мм.

На стенді також були представлені знайомі нам сівалки Terrasem, лаповий культиватор з внесенням добрив Terria та інша техніка.

Звичайно на виставці було представлено різноманіття фермської техніки: самохідні та причіпні кормозмішувачі KUHN, Triolet, Siloking, BVL, Sitrex, італійські та інші виробники, як представлений на фото трьохшнековий вертикальний 45 м3 Siloking. Однак сфотографувати більше вже не було можливості.

Срібною медаллю нагороджено агрегат мілкого поверхневого обробітку ґрунту та стерні GrindStar виробництва фірми Saphir.

022

Конструкція забезпечує мілкий (до 2 см) та ультраплоский обробіток пасивними роторами діаметром 75 см, що обертаються під час руху завдяки кріпленню роторів до рами з нахилом вертикальної вісі як в повздовжному до руху, так і поперечному напрямку. Ножі, які закріплені до кінцівок спиць, мають вигин до поверхні ґрунту. Кожний ротор закріплено на паралелограмі для кращого копіювання рельєфу ґрунту. Ротори кришать землю і вкривають нею падалицю та насіння бур’янів, а також подрібнюють залишки рослин, щоб вони швидче почали розкладатися. Отже, GrindStar поєднує в собі переваги мульчувачів та борін.

Найпомітнішою машиною на стенді французької Berthoud був самохідний обприскувач Spectre з кабіною, яку можна опустити на землю. Кабіна, виготовлена компанією Claas, є великою та заскленою, з сенсорним терміналом та іншими ергономічно розташованими елементами керування. Обсяг бака обприскувача може становити до 5200 л, а машина доступна з алюмінієвими або сталевими штангами шириною від 28 до 38 м.

На обприскувач встановлено дві системи контролю та автоматичного управління: висотою штанги та ультраточним локальним обприскуванням Sniper. Перша з них в автоматичному режимі точно визначає та регулює положення штанги відносно поверхні поля або культури, завдяки ультразвуковим датчикам і гідравлічному обладнанню. А система Sniper дозволяє добитися максимальної точності внесення препаратів потрібної дози в потрібному місці з найменшими затратами.

Гарний плуг від Moro Aratri, який може орати на глибину до 110 см, необхідних, наприклад, в садівництві. Є точно найбільшим з тих, що колись зустрічав. Цікаво, що однокорпусний оборотний плуг з передплужниками потребує 500 к.с.

023

Цьогоріч український виробник «Завод Кобзаренка» представив 7 одиниць техніки на найбільшому стенді під українським прапором:

  1. Перевантажувальний бункер-накопичувач ПБН-50 на гусеничному ходу.
  2. Працює по технологічній колії і має місткість кузова 50 м3! Збільшений вивантажувальний шнек дозволяє перевантажувати зерно на висоту 4,3 м зі швидкістю до 25 т/хв. Для роботи потрібен трактор 350-400 к.с.
  3. Перевантажувальний бункер-накопичувач ПБН-30 зі збільшеним шнеком 5,5 м, який дозволяє завантажувати окрім автомобілів-зерновозів також залізничні вагони.
  4. Самозавантажувальний тюковоз ПТ-18 для роботи з круглими тюками. Розрахований на одночасне перевезення 18 тюків діаметром 1,2-1,5 м.
  5. Універсальний здвижний напівпричеп ТЗП-27 «Атлант», замінює парк причепів.
  6. Новинка інженерного цеху – зернопакувальна машина ЗПМ-180 (з пониженим приймальним бункером). Працює з полімерними рукавами діаметром 2,7 м. Швидкість наповнення зерном до 180 т/година. Для роботи потрібен трактор 100 к.с.
  7. Розвантажувач вагонів РВМ-180 з електродвигуном. Має висоту вивантажувального шнека 5,3 м, а тому також використовується для завантаження вагонів. Продуктивність 180 т/година. Працює як з сипучими матеріалами, так і мінеральними добривами.
  8. Тракторний будівельний самоскидний напівпричеп ТСП-12 зі сталі HARDOX. Має підвищену вантажопідйомність 20 тон.

СИЧ Віктор Павлович, к.т.н., викладач, консультант

Рекламодавці останнього номеру