Вуглець з атмосфери можна видалити, накопичуючи його в біомасі рослин

20 квітня 2023

Вуглецевої нейтральності, тобто балансу викидів і видалення вуглецю з атмосфери може виявитися недостатньо для стримування глобального потепління. Тож, варто подумати про видалення вуглецю, принаймі, до рівня доіндустріального світу.

Вуглець з атмосфери можна видалити

Скорочення глобальних викидів парникових газів має вирішальне значення для запобігання кліматичної катастрофи, але існуючі методи видалення вуглецю занадто дорогі. Дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі запропонували масштабоване рішення, яке використовує прості і недорогі технології для видалення вуглецю з атмосфери і його безпечного зберігання протягом тисяч років.

Щоб видаляти вуглець з атмосфери і тим самим стримати і навіть повернути назад глобальне потепління, дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі пропонують вирощувати швидкозростаючі рослини для уловлювання вуглецю з повітря. Скошену біомасу можна закопувати в спеціально створених сухих біоландшафтах. Запропонований вченими підхід дозволяє зберегти поховану біомасу на тисячі років.

«Ми стверджуємо, що правильна інженерія може вирішити всі проблеми кліматичної кризи при прийнятних витратах», — каже Елі Яблонович, провідний автор роботи. – «Якщо цей метод буде реалізований в глобальному масштабі, він зможе усунути з атмосфери не тільки щорічні викиди двоокису вуглецю, а й викиди попередніх років».

Згідно з роботою, поховання 1 тонни сухої біомаси видаляє приблизно 2 метричні тонни вуглекислого газу з атмосфери.

Сухе сховище
002

Спрощена версія технології біоландшафтів, використовуваних для агропоглинання виглядає наступним чином. Щоб зберегти біомасу сухою, її упаковують в два шари поліетилену високої щільності загальної товщиною до 4 міліметрів. Поліетилен діє як бар’єр для дифузії води. Низька швидкість дифузії зберігає суміш солі і біомаси сухою. Суміш поглинає воду без збільшення власної відносної вологості (активності води) вище 60%. Якщо внутрішня активність води падає нижче 60%, все живе завмирає.

Ідея поховання біомаси з метою зв’язування вуглецю стає все більш популярною, причому багато компаній захоронюють все — від трави до деревини. Але забезпечення стабільності похованої біомаси є складним завданням. Хоча в таких сховищах немає кисню, анаеробні мікроорганізми все одно можуть вижити і викликати розкладання біомаси на вуглекислий газ і метан, що робить ці способи уловлювання вуглецю в кращому випадку нейтральними.

Щоб зупинити процес розкладання дослідники з університету в Берклі пропонують не тільки обернути поховану біомасу поліетиленом, але і додати в неї сіль. Це робить процес зберігання більш дорогим, але більш надійним.

Рекламодавці останнього номеру