130 ц/га кукурудзи на піску з сівалкою Massey Ferguson 9108VE.

Саме такою цьогорічною врожайністю на своїх полях змогли похвалитися в ТзОВ «Гірсам» Рожищенського району, Волинської області. І цей результат господарство отримало далеко не на еталонних ґрунтах.

Звичайно, правильно підібрана технологія, насіння, добрива, кваліфікація агрономів і сприятливі погодні умови мають ключовий вплив на майбутній врожай, але сьогодні застосування посівних агрегатів, що обладнані сучасними технологіями посіву, мають не менший вплив на врожайність. «Правильна» сівалка може легко додати до вашого заліку 10-20% врожаю. Це своїм цьогорічним експериментом довели фахівці корпорації AGCO та «Волинської фондової компанії» на полях ТзОВ «Гірсам». Результати, отримані під час експерименту, були не очікувані й вразили не лише фермерів, але й самих спеціалістів компанії.

А розпочалося все з придбання агропідприємством у «Волинської фондової компанії» сівалки Massey Ferguson 9108VE з технологіями Precision Planting та низкою інших сучасних опцій. Щоб на практиці довести результативність цих опцій і з’ясувати, наскільки вони дієві та як впливають на врожайність, сторони домовилися закласти кілька видів експериментів.

Підсумки експериментів були оголошені 9 жовтня на «Дні поля», що був проведений корпорацією AGCO та «Волинською фондовою компанією» в тому ж ТзОВ «Гірсам».

Продакт-спеціаліст AGCO з ґрунтообробної, посівної техніки та обприскувачів Massey Ferguson Борис Онищен­ко:

– Пер­ший експеримент полягав у тому, яке притискне зусилля виб­рати: автоматичне чи надмірне – 200 кілограмів на секцію чи 50. Три дні тому ми підбили підсумки й порахували біологічну врожайність. Вдалося з’ясувати, що при надмірному притис­кному зусиллі ми втрачаємо врожай. Адже отримали лише 10,8 т/га, в той час, як на ділянці, де застосували автоматич­не притискне зусилля, урожай сягнув 13,7 т/га. Тобто зменшення становило майже 3 т на га. І якщо порахувати ціну недоотри­маного врожаю на 500 гектарах, то вийде ціна трактора й сівалки разом узятих.

Інший експеримент – глибина посіву. Ми висіяли кукурудзу на чотирьох ділянках, починаючи від глибини 2,5 см, а тоді 5, 7,6 та 10 см, щоб побачити, наскільки це впливає на врожай.

Адже перед агрономами щодня постає цей вибір: посіяти мілко чи глибоко. Бо якщо посіяти замілко, то матимемо менше вологи. Якщо заглибоко – втрачаємо енергію проростання.

Згідно з результатами експериментів, які ми третій рік поспіль робимо в Україні і протягом 5 років за кордоном, удалося визна­чити «золоту середину» глибини посіву – 5 см. Тоді біологічна врожайність дорівнює 13,1 т. Найгірший результат ми отри­мали при посіві на глибину 2,5 см – 10,7 т.

Ще два експерименти стосувалися норми висіву та швид­кості посіву. Погодою керувати неможливо, а от зменшити кількість помилок на полі, скоротити витрати на посівний матеріал можна. Основна ідея нашої корпорації – донести до аграріїв, як краще сіяти. Для когось 10 тонн – це добре, але ж можна отримати на тій самій ділянці і більше 13 тонн! Тому інвестування в сучасні технології є запорукою ведення більш ефективного господарювання. І ось результат: до 10 % збіль­шення врожайності, й навіть більше. Тобто різниця настільки велика, що окупить затрати на придбання техніки».

Ерік де Вріс, власник ТзОВ «Гірсам»:

– Восени минулого року я був в США і там, спілкуючись із місцевими фермерами, багато чув про технології Precision Planting, про системи SpeedTube та DeltaForce. Там про ці технології багато говорять, вони досить популярні, оскільки дають суттєву прибавку до врожаїв. Повернувшись в Україну, я теж став шукати подібну сівалку, на яку можна б установити всі ці передові системи висіву. Тож ми звернулися до нашого давнього партнера – ВФК, яка нам запропонувала сівалку Massey Ferguson 9108VE з усіма необхідними нам системами. Навесні ми засіяли цією сівалкою 430 га кукурудзи, у результаті отримали рівномірні сходи, у рослин сформувалися потужні стебла і зараз, практично зібравши весь урожай, можемо говорити про досить неочікувані результати. Ми отримали рекордну для нашого регіону і наших піщаних ґрунтів урожайність кукурудзи у сухому заліку на рівні 130 ц/га. Я можу стверджувати, що ця сівалка нам добавила до врожайності не менше 10%, і на 400 га кукурудзи вона вже себе цілком окупила за перший сезон. Наше господарство вже багато років займається вирощуванням кукурудзи, але ми навіть не думали, що така врожайність можлива на наших ґрунтах. Я дуже задоволений тими інвестиціями, що були вкладені в цю сівалку.

Детальніше про господарство й роботу сівалки розповів агроном підприємства Микола П’ятачук:

– Наше господарство має понад 2000 га орних земель. Ґрунти в нас різні: є малородючі, є й піски, але всі вони придатні для ведення рослинництва. Намагаємося на кожному полі отримати якнайбільший урожай за допомогою сучасних технологій. Основні наші зернові культури: озима пшениця, озимий тритикале, озимий ячмінь, кукурудза, соняшник, ріпак і соя. Також маємо тваринництво, розводимо свиней. Технічний парк у нас постійно оновлюється, намагаємося працювати лише найкращими машинами, на техніці наше керівництво не економить. Чимало різної техніки купували також у ВФК, зокрема, зернову сівалку, культиватор, сушарку, трактор. Коли з’являється якась потреба, звертаємося до них, наших давніх і надійних партнерів.

У минулому році в нас постало питання вибору сівалки. Напровесні ми придбали у ВФК восьмирядкову сівалку точного висіву Massey Ferguson 9108VE з інноваційними системами.

Основними вимогами до нового агрегату були: дотримання відстані між насінинами в рядку, глибини закладання, швидкості посіву, тобто продуктивності. З цією сівалкою ми досягли всього того, що хотіли.

При порівнянні з нашою старою сівалкою можемо говорити про підвищення продуктивності й урожайності. Цьогорічний урожай виявився для нашого підприємства рекордним і підрахунки показали, що нова сівалка себе вже повністю окупила. Погодні умови, зокрема, цьогорічна весна дуже стиснули терміни посіву. Якби ми працювали старою сівалкою, яку, до речі, також купували у ВФК, терміни посіву були б удвічі більшими, а з новою сівалкою нам удалося швидко і вчасно відсіятися. Ця сівалка за світловий день у своєму звичайному режимі легко засіває до 80 га. Ми працювали на швидкостях від 10 до 16 км/год. Тестові посіви, які ми робили на різних швидкостях, показали, що завдяки високошвидкісній системі подавання насіння SpeedTube™ швидкість посіву не впливає на врожайність. Ця система дає можливість адаптації до різних ґрунтових умов і водночас підтримує точне розташування насінин та їх поштучне розподілення.

Навесні на наших полях ми заклали кілька дослідів. Корпорація AGCO і ВФК були ініціаторами, ми їх підтримали й довели ці експерименти до завершення, отримали об’єктивні результати. Нам теж було цікаво випробувати нову сівалку й можливості тих систем, які ми придбали, щоб дізнатися, наскільки вони важливі та як саме вони впливають на врожайність.

Один із експериментів стосувався роботи інтелектуальної гідравлічної системи притискання DeltaForce®. Це дуже потрібна й зручна функція, що дає можливість змінювати притискання з комп’ютера. Нам потрібно підбирати притискне зусилля для кожного конкретного поля. У нас ґрунти не однорідні, на пісках дуже важко дотримуватися однакової глибини посіву, а ця система при роботі не лише дає можливість притискати, але й за потреби піднімати секцію, що забезпечує ідеальний контроль глибини посіву. Як показали наші дослідні посіви, притискне зусилля суттєво впливає на врожайність, і в результаті виграє той, хто може його контролювати. На цій сівалці при роботі комп’ютера ми контролюємо й можемо впливати на роботу кожної секції, що забезпечує дуже якісний посів культури.

Електричний привід vDrive® надає можливість посекційного відключення, коли йде перекриття на розворотах, при посіві нерівних клинів. У результаті ми економимо насіння, при цьому зберігається густина посіву, немає загущення або зрідження, в результаті це впливає на врожайність, а також економиться посадковий матеріал. Зазвичай ми висівали 80-85 тис. насінин на гектар, а цього року ми висіяли в середньому по 75 тисяч. У результаті зекономили насіння і при цьому отримали вищий урожай.

Важливо також, що ця сівалка має можливість одночасно з посівом вносити добрива. Так, восени ми внесли 100 кг/га хлористого калію, весною під культивацію вносили комплексне добриво NPK 8:15:20 нормою 200 кг і 250 кг карбаміду. Ну і в рядок разом із насінням вносили NPK 8:19:29 нормою 120 кг/га.Плугом ми не користуємося, застосовуємо глибоке рихлення й дискування. Варто також зазначити, що ця сівалка не примхлива, поле під посів може бути підготовлене далеко не ідеально, гадаю, що сівалка навіть може сіяти «по нулю» взагалі без обробітку, або при легкому обробітку ґрунту.

Завдяки дозатору vSet® на сівалці підтримується висока точність поштучного дозування насіння. Ця система захисту від двійників і пропусків є п’ятирівневою, тому проривів «двійників» тут практично не буває, що, в свою чергу, також позитивно впливає на врожайність, бо ж кожна рослина сповна використовує «власну» площу живлення.

Цього року, крім кукурудзи, цією сівалкою ми також посіяли приблизно 70 га соняшнику й теж отримали високу врожайність.

За час експлуатації в нас поки не було жодних поломок, технічно сівалка відпрацювала ідеально. Ясна річ, цей агрегат для наших механізаторів був новим, на початку ми не завжди могли все ідеально опанувати, але сервісна служба ВФК завжди була поруч. Представники AGCO також допомагали нам розібратися в усіх нюансах.

Загалом, комп’ютер сівалки дуже простий та інформативний, у режимі реального часу він виводить на екран усю необхідну інформацію: результати посіву кожного рядка, норму посіву, кількість пропусків та двійників, швидкість, роботу кожної висівної секції, силу притискання й контакту з ґрунтом.Сівалка в нас агрегатувалася з трактором потужністю в 240 к.с., хоча для неї підійде й менш потужний енергозасіб.

Генеральний директор «ВФК» Олександр Євгенович Спященко про­коментував:

– Широкомасштабні випробування, що вивчають вплив головних факторів на кукурудзу при посіві, довели, що сила притискання тут є ключовою. Якщо висівна секція створює надто великий тиск, це призводить до стискання коріння. А якщо він замалий, насіння опиняється надто близько до поверхні. Глибина висіву також має суттєвий вплив як на саме проростання насіння, так і на його терміни. На глибину висіву можуть впли­вати різні перешкоди на полі, різна щільність ґрунту та особливості місцевості. І коли притискання відповідає умовам на полі, мож­на забезпечити правильну глибину й створити ідеальне сере­довище для насіння, що надалі дасть максимальний урожай. Активна інтелектуальна гідравлічна система притискання DeltaForce, якою оснащена сівалка MF 9108 VE, забезпечує ідеальну силу притискання. DeltaForce дає можливість встановлювати, від­стежувати, регулювати та реєструвати притискання й дозволяє операторові точно контролювати процес для рівномірного посі­ву насіння по всьому полю. Система управління параметрами кожного рядка на базі SRM реагує на ґрунтові умови, здій­снюючи вимірювання кілька разів на секунду та регулювання вгору або вниз для підтримання цільового налаштування копіювальних коліс. Це унікальна особливість сівалки. Як ре­зультат, саме в експерименті на цьому полі ми отримали плюс 3 тонни кукурудзи з гектара. А завдяки швидкості 16,8 км/год. в півтора разу збільшується продуктивність машини. За такий урожай змагаються всі фермерські господарства.

ПЕРЕВАГИ СІВАЛКИ MASSEY FERGUSON 9108 VE

Сівалка оснащена актив­ною інтелектуальною гідравлічною системою притискання DeltaForce®, що забезпечує незалежне регулювання спрямо­ваного вниз тиску в кожній окремій висівній секції на основі даних датчиків, що вимірюють потрібне притискання.

Високошвидкісна система подавання насіння SpeedTube™ забезпечує можливість висівання деяких культур зі швидкістю до 19 км/год. із адаптацією до різних ґрунтових умов та, водночас, підтриманні точності розташування насінин і їх поштучного розподілення.

Вакуумний дозуваль­ний пристрій vSet® має плоский диск із єдиним вакуумним каналом та поплавковий шестипелюстковий пристрій для ски­дання двійників. Коли вакуум припиняє діяти, vSet® 2 випускає насінину в центрі насіннєпроводу. Дозатор vSet® 2 підтримує точність поштучного дозування насіння навіть при збільшенні швидкості руху й може висівати насіння низького класу, непра­вильної форми або неоднакового розміру для забезпечення оптимального закладання насіння будь-якого типу, включаючи складні в обробці культури, зокрема, такі як соняшник.

Сівалка оснащена вакуумно-електричною системою дозування, що забезпечує високу точність посіву насіння всіх розмірів і форм. Чітко витримує глибину посіву, незалежно від класу або однорідності насіння. Електромотор vDrive® у кожній висівній секції забезпечує регулювання посіву в кожному ряд­ку. Електричний привід vDrive® надає можливість відключення окремих рядків при пересіві, забезпечує компенсацію кривої та можливість коригування норми висіву для окремих рядків просто з кабіни трактора.

Бортовий комп’ютер 20/20 SeedSense® для MF 9108 VE на­дає операторові повну інформацію про стан сівалки й виводить на дисплей у режимі реального часу наступні дані: результати посіву кожного рядка, норма посіву, пропуски та двійники, швидкість, робота висівної секції, сила притискання й контакт із ґрунтом. Дає змогу точно висівати насіння при збереженні потрібної глибини та уникненні ущільнення в критичній зоні закладення насіння.

Монітор 20/20 SeedSense® може допомогти спрогнозувати врожайність, вирішити проблеми, що виникли, та попереди­ти про умови, що можуть призвести до значних витрат часу, зусиль і коштів.

Юрій ДИВАК

Рекламодавці останнього номеру