Ґрунтообробка одночасно з сівбою

За умов нинішнього дефіциту та здорожчання пального при сівбі озимих доцільним може бути застосування комбінованих агрегатів.

Ґрунтообробка одночасно з сівбою

Поки що зарано стверджувати яким видасться завершення сезону для українських аграріїв, проте посів озимих нікуди від нас не подінеться. Попри все наші фермери будуть сіяти пшеницю, ячмінь та ріпак, прагнучи якомога більше оптимізувати економічну складову технології. У цьому плані доречно розглянути різні варіанти.

Загалом в Україні вже не перший десяток років з метою зниження витрат пально-мастильних матеріалів, кількості проходів техніки полем і забезпечення оптимальних агротехнічних термінів сівби застосовують ґрунтообробно-посівні агрегати. Такі агрегати нерідко створюються на базі ґрунтообробних моделей із пасивними робочими органами або з активним приводом робочих органів.

Такі агрегати здебільшого мають два види компонування: навішування сівалки на сумісний за шириною ґрунто-обробний агрегат, тобто, росте поєднання двох машин та ґрунтообробно-посівний агрегат блочно-модульного типу.

Утім, ціла низка як вітчизняних, так і зарубіжних виробників пропонують цілком оригінальні конструкції сівалок із можливістю одночасного обробітку ґрунту з паралельним внесенням мінеральних добрив та прикочуванням. Такі моделі здатні висівати насіння або за мінімального обробітку ґрунту або ж безпосередньо в стерню, ретельно розпушуючи ґрунт.

02

Зазначимо, що в ґрунтообробно-посівних агрегатах для сівби по зораному ґрунту переважно застосовуються дискові сошники, а на легких ґрунтах можливе використання анкерних робочих органів. Агрегати, призначені для сівби зернових за мінімального обробітку, комплектуються однодисковими сошниками різних конструкцій.

У більшості моделей передбачено механізми групового або індивідуального натискання сошника на ґрунт. Сівалки, які обладнано однодисковими сошниками, нормально виконують свою роботу. Проблеми можуть виникати лише під час сівби на полях зі значною масою рослинних решток і на вологих глинистих або, навпаки, на піщаних ґрунтах. Але в принципі проблеми за таких умов можуть виникати фактично в разі використання будь-яких видів сошників.

За конструктивними ознаками розрізняють сівалки прямого висіву з дисковими та зубовими сошниками. Моделі з дисковими сошниками обладнано залежно від типу одним, двома або трьома дисками на кожний висівний робочий орган. Диски бувають гладкими, зубчастими або хвилястими.

Якщо хвилясті диски добре переміщують і розпушують ґрунт, то гладкі виконують це мінімально. За обробітку гладкими дисками ґрунт під посівною борозенкою частково ущільнюється, що є добре в разі роботи за посушливих умов.

У вологих умовах, навпаки, щільний ґрунт під посівною борозною є швидше недоліком, оскільки всотування атмосферної вологи у посівній борозенці може зменшитися. Внаслідок надмірних опадів у посівній борозенці бракує кисню, що негативно впливає на розвиток рослин. На вологих і в’язких ґрунтах через недостатнє розпушування дисковим сошником часто бракує грудочок ґрунту для прикриття насіння, через що посівні борозенки частково залишаються відкритими.

За умов недостатнього зволоження посівного шару ґрунту доцільно застосовувати пресові рядкові сівалки. Вони забезпечують щільне прикотковування ґрунту після проходу сошників, що сприяє підтягуванню капілярної вологи до посівного шару, поліпшує умови для отримання сходів і розвитку рослин.

Поєднання операцій сівби й обробітку ґрунту дає змогу зменшити працевитрати та споживання пального під час сівби, та звісно ж, істотно підвищити продуктивність роботи. Можна виділити кілька основних напрямків створення таких машин.

Перший – поєднання в одній моделі ґрунтообробної та посівної частин. На ґрунтообробне знаряддя (культиватор, фрезу, борону) встановлюється бункер із висівними апаратами, насіннєпроводами й сошниками.

Іноді сошниками слугують одночасно робочі органи ґрунтообробного знаряддя. На рамі культиватора змонтовано бункери для насіння й туків із висівними апаратами та їх приводом. Рама машини позаду спирається на котки з клиноподібним профілем, що рухаються слідом лап-сошників. За один прохід така машина виконує культивацію ґрунту на глибину висіву, рядковий або стрічковий висів зернових, внесення добрив у рядки і прикотковування ґрунту над насінням із формуванням борозен.

Один прохід цієї сівалки заміняє 5-6 проходів агрегатів за традиційної технології, що сприяє зменшенню ерозії ґрунту, зберігає вологу, скорочує строки сівби, витрати праці. За сівби озимих культур мульча на поверхні ґрунту сприяє захисту посівів від вимерзання й видування, що особливо важливо для посушливих і вразливих до вітрової ерозії ґрунтів.

03

Другий тип таких комбінованих машин – це плоскорізний культиватор. На нього встановлюють бункер із пневматичною висівною системою і наральниковими сошниками. За один прохід машина виконує основний плоскорізний, передпосівний фрезерний обробіток ґрунту, висів та прикочування ґрунту.

Ще один напрямок розвитку конструкції комбінованих ґрунтообробно-посівних машин та агрегатів – це комбінування їх із окремих знарядь і машин, що можуть використовуватися як у складі такого агрегату, так і самостійно на виконанні окремих операцій.

Зокрема, такими є широкозахватні комбіновані агрегати та висівні системи, що створюються на базі важких культиваторів і спеціальних висівних модулів із пневмомеханічними висівними апаратами.

Висівний модуль приєднується попереду або позаду культиватора та призначений для дозування й подавання по пневмопроводах посівного матеріалу до пневморозподільних головок, що встановлені на рамі культиватора. В кожному пневморозподільнику насіння розподіляється по пневмопроводах, з’єднаних із підлаповими пристроями робочих органів культиватора, насіння рівномірно вкладається смугами завширшки до 15-18 см, що забезпечує сприятливіші умови для розвитку сходів, порівняно зі звичайним рядковим висівом.

Також слід нагадати й про наявність таких цікавих рішень як міні-сівалки, котрі начіплюються найчастіше в передній частині ґрунтообробного агрегату. Їх використовують для суцільного висіву дрібнонасінних культур, передусім сидератів. Однак таким способом іноді сіють озимий ріпак, що має свої переваги. Найчастіше міні-сівалки пропонують ті ж виробники, які виготовляють і ґрунтообробні знаряддя для комбінування з ними.

Загалом поєднання ґрунтообробних та посівних функцій у межах однієї конструкції не є чимось незвичайним для вітчизняних аграріїв, і використовується доволі часто. Донедавна головною причиною цього була саме нестача вологи. За умов її гострого дефіциту провадити обробіток, а тоді знову проходити сівалкою – завелика розкіш у плані збереження вологи.

Утім, відверто кажучи, просте поєднання якоїсь борони чи культиватора із сівалкою іноді може виглядати та функціонувати досить кустарно. Тому краще вже використовувати готові і перевірені розробки відомих світових виробників. Це збалансовані конструкції посівних комплексів, що призначені для роботи по стерні з повним циклом виконання робіт. Яскравим прикладом такого підходу є, наприклад, сівалка Mzuri, що працює за одним із різновидів смугового обробітку ґрунту – технологією стріп-тілл.

Що особливо цікаво в конструкції Mzuri, так це те, що її ґрунтообробні робочі органи не просто обробляють ґрунт, а ретельно його розпушують на глибину без втрати вологи. Водночас на глибину майже 20 см закладаються мінеральні добрива, що розташовуються послідовно й споживаються кореневою системою рослини в міру її розвитку. Це дає змогу істотно заощадити кошти на проходах техніки та пальному, підвищити продуктивність роботи і водночас забезпечити кращі умови для проростання насіння.

Нам доводилося багато разів спілкуватися з фермерами, які використовують сучасні рішення для прямого висіву як озимого ріпаку, так і пшениці. Загалом у більшості випадків ці відгуки позитивні, а якісь негативні моменти пояснюються швидше прорахунками в реалізації технології. Тут дуже багато залежить від вирівняності поля, подрібнення та розподілення рослинних решток, калібрування насіння, ефективності добрив тощо. Та, звісно ж, і від погоди. Але цілком реально скоротити кількість польових операцій під час сівби озимих принаймні в одному сезоні й заощадити бодай по кілька літрів на гектар. Відмова ж від плуга забезпечить ще більшу економію, а в цьому році буде, напевне, дуже й дуже доречною.

Іван МАРЧЕНОК

Рекламодавці останнього номеру