GSI–обладнання перевірене часом!

Правильне зберігання, транспортування та сушіння зерна на елеваторі забезпечить високу якість вашого продукту на виході, а отже й зростання прибутку. Але все це за умови якісного обладнання.

Продукція виробництва GSI завжди забезпечить ефективну й безпечну роботу вашого елеватора. Незалежно від того, чи ви будуєте великий елеватор, розглядаючи способи більш ефективного транспортування, зберігання та сушіння зерна, чи прагнете наростити вже існуючі об’єми, наші перевірені системи розроблені для підвищення вашої продуктивності та рентабельності.

Наші клієнти в усьому світі, незалежно від країни, прагнуть збільшувати об’єм силосів. Максимізація об’ємів зберігання за рахунок висоти силосного обладнання економить простір шляхом зменшення діаметра силосу. При цьому обсяг сховища не зменшується. Такий варіант повністю задовольняє замовників, оскільки земля – один із найцінніших та найдорожчих ресурсів.

Клієнти все частіше шукають єдиного постачальника для обладнання по зберіганню та переробці зерна, яке буде простим в обслуговуванні для будь­якого оператора заводу. Кінцеві споживачі шукають надійних партнерів з виробництва обладнання. Вони хочуть мати впевненість, що отримають високоякісну сталь що наближується до більш високого стандарту американської сталі. Оскільки якість будівельного матеріалу визначає, наскільки тривалою й безперебійною буде робота обладнання. Сталь – це основна й найбільша інвестиція, тому її якість повинна повною мірою виправдати очікування замовника. Для задоволення потреб клієнта, устаткування виробництва компанії GSI проходить гаряче цинкування. Це дійсно є важливим параметром захисту сталі, оскільки такий вид цинкування ідеально підходить для несприятливих погодних умов і забезпечує більшу товщину цинкового покриття порівняно з іншими методами цинкування, а також за рахунок стійкості зменшує необхідність у повторному покритті.

Постійні торговельні бар'єри й тарифи впливають на певні проекти, а також на курси валют, ціни на сталь та товари на світовому ринку. Підвищення тарифів на сталь безпосередньо впливає на собівартість обладнання. Це в деяких випадках призводить до того, що клієнти відкладають або затримують план придбання устаткування. Але чи варто на цьому економити?

Сьогодні з тенденціями та закликами до споживання безпечної їжі виникає зростаюча потреба в більш якісній продукції, що повинна відповідати всім необхідним нормам. І коли настає час продажу товару, особливо важливою є його якість, що забезпечується ретельним сушінням, зберіганням та транспортуванням. Правильний вибір обладнання – це можливість продажу вашого продукту за найкращою ціною.

Виробники зерна потребують максимально довговічного обладнання, що в довготривалій перспективі підвищить рентабельність підприємства. А футеровка збереже ваше обладнання на довгі роки.

Футеровка, як багато в цьому слові ...

За останні 15 років український ринок сільськогосподарського обладнання для зберігання й перевалки зерна зазнав кардинальних змін, розвинувшись від застосування морально і матеріально застарілого обладнання до впровадження найсучаснішого обладнання з контролерним управлінням. За цей час в Україні також зросла культура виробництва цього обладнання, з'явилися нові виробники, деякі добре відомі вітчизняні підприємства оновили як модельний ряд обладнання, так і матеріали для його виготовлення. На зміну вічно ржавої сталі загального призначення СТ­3, фарба з якої відвалювалася пластами, прийшла імпортна оцинкована сталь. На жаль, вітчизняні металурги поки не звертають увагу на виробників обладнання і не пропонують вітчизняні аналоги оцинкованої сталі відповідного асортименту товщин для виробництва зернотранспортного обладнання та силосів. І хоча оцинкована сталь для такого роду устаткування є основою, але звернемо увагу не на неї, а на футерувальні матеріали для зернотранспортого обладнання.

На початку нашого століття лише іноземні компанії, зокрема, такі, як GSI, пропонували українським покупцям зернотранспорт (транспортери та норії), що був футерований як полімерними матеріалами (армований сталевою сіткою поліуретан), так і сталями. Вітчизняні виробники тоді використовували, переважно не футеровану фарбовану сталь, а замовники щиро дивувалися, навіщо використовувати спеціальну дорогу сталь на дні транспортера, якщо все одно доведеться через якийсь час це дно міняти. У крайньому випадку ті зони транспортерів і норій, що особливо піддаються зношенню (місця удару зерном), умільці захищали шматками старих транспортерних стрічок, що, треба сказати, давало непогані результати.

Але GSI цілеспрямовано вело політику на інформування замовників про переваги тих чи інших технічних рішень, зокрема, про те, що зносостійка сталь типу «Хардокс» витримує в рази більші об’єми проходження зерна і при продуктивності транспортера понад 100 т/год здорожчує його лише на 10­-15%, у той же час збільшуючи термін придатності днища транспортера до 5­-10 років, у залежності від марки й товщини сталі та продуктивності обладнання. Таким чином, футерування днища і бортів транспортерних коробів на глибину зернового шару зносостійкою сталлю типу «Хардокс», при продуктивності обладнання понад 125-­150 т/год, окуповується вже на другий­-третій рік роботи транспортерних систем за рахунок виключення міжсезонних замін панелей днища.

Аналогічна ситуація й з футеруванням поліуретановими або поліетиленовими пластинами зерноплинних перехідників і поворотів. Сьогодні вже нікого не здивувати накладними пластинами з поліуретану або поліетилену високої щільності та фасованими виробами з них. Ці матеріали зайняли гідне місце в футеруванні різних робочих ділянок і виробів. Кожен з цих матеріалів має свої переваги в порівнянні з іншими. Поліуретан добре чинить опір проти стирання, поліетилен має менший, ніж поліуретан, коефіцієнт тертя і трохи дешевший. Хтось використовує лише поліуретан або лише поліетилен, сперечаючись про переваги й недоліки кожного з матеріалів. Але дещо з того, з чим виходила на український ринок компанія GSI 15 років тому, не досягнуто й донині. Українські виробники лише підходять до виробництва поліуретанового футерування, армованого для міцності металевою сіткою. Таке футерування не обривається потоком зерна, добре тримає форму в складних за формою ділянках зернопроводів і переходів.

Для великих потужностей (1000 й більше т/год) компанія GSI активно використовує футерування керамічними плитками. Звичайно, польовим елеваторам не потрібна така продуктивність, але портовики вже знають, наскільки надійне таке футерування. І незначне збільшення вартості обладнання дає велику економію виключаючи його регулярні ремонти і простої.

Проте ринок сільськогосподарського обладнання для зернозберігання розвивається, замовники стають грамотнішими, виробники розумнішими й винахідливішими, пропонуючи ринку все нові й нові рішення проблем, що виникають при зберіганні й перевалці зерна.

Рекламодавці останнього номеру