Кінець підкрався непомітно

Досі в мене не виникало бажання торкатися теми епідемії коронавірусу – я не розвідник, не медик, навіть не психолог. Але водночас я цілком усвідомлюю, що в даний час найболючішою темою в суспільстві та ЗМІ є спалах пневмонії, викликаної коронавірусом SARS­CoV­2 (COVID­19), що вибухнула в китайському місті Ухань, тим паче, що економічна криза, спричинена спалахом цієї епідемії, буде надзвичайно жорсткою.

Через зубожіння населення в світі (а в Україні переважна більшість населення вже давно є вкрай бідною) стрімко скоротиться споживання харчів, в першу чергу так званих «продуктів із доданою цінністю»: фруктів, овочів, ягід. А це вдарить, знову ж таки в першу чергу, по дрібних фермерах та власниках присадибних ділянок, котрі вирощували ці продукти для продажу на ринках.

Є багато теорій довкола того, як виник цей штам вірусу: від природного до штучного, створеного в лабораторіях США, Росії, Китаю, і який, як той джин із пляшки, вискочив на волю через випадковий витік штамів (як це було, наприклад, у 1979 році в тодішньому Свердловську на Уралі через витік штаму сибірської виразки з секретного заводу з виготовлення бактеріологічної зброї), навмисне зараження населення самими китайцями в рамках підготовки до біологічної війни, диверсія з боку США, недбалість російських військових із секретної лабораторії з розробки біологічної зброї під Красноярськом тощо.

(Для тих, хто цікавиться, як уберегтися або лікуватися від пневмонії, викликаної коронавірусом COVID-19, я раджу подивитися лекції доктора Комаровського на каналі YouТube.)

І все ж: чому довкола коронавірусу здійнявся такий галас? Тому що багатьом групам чиновників, політиків і власників ЗМІ це вигідно.

Чиновникам від медицини це вигідно, тому що дозволяє вимагати збільшення фінансування (Україна тут стоїть окремо, тому що фінансування медицини в нас і так зведено майже до нуля і його треба збільшувати за будь-яких умов, без будь-якого коронавірусу). Крім того, паніка дозволяє фармакологічним компаніям і всіляким шахраям впарювати заляканому населенню будь-яке фуфло під виглядом «чарівних» препаратів.

Політикам це вигідно, тому що це дозволяє підвищити їхній рейтинг, особливо напередодні виборів. Якщо вони будуть реагувати адекватно, як наприклад, у Швеції, то їхні супротивники звинуватять їх у злочинній недбалості та нехтуванні життям своїх громадян.

Це вигідно власникам ЗМІ, тому що залякане населення, котре загнали в карантин, годинами дивиться телевізор, де їм рекламують усіляке лайно, за яке рекламодавець платить власникам ЗМІ.

Але в Україні криза буде надзвичайно жорсткою, враховуючи цілковиту некомпетентність нинішнього Кабінету міністрів України, котрий навіть запровадив карантин в Україні з грубим порушенням Конституції України та закону «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Так, згідно зі ст. 64 Конституції України «Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України: «В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції».

Воєнний або військовий стан уводився? Ні? То з якого бодуна Шмигаль & Co створюють гетто для громадян України?

Навіть Постанова №211 від 13 березня була прийнята незаконно.

Так, згідно ст. 29 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб»: «Карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за поданням головного державного санітарного лікаря України».

Тобто, головний санітарний лікар України (зауважте, що в Україні постановою Кабінету міністрів України №348 від 29 березня 2017 р. санітарно-епідеміологічна служба була ліквідована) мав подати клопотання перед Міністерством охорони здоров'я, яке, в свою чергу, мало порушити питання про встановлення карантину перед КМУ, після чого останній видає свою постанову.

Насправді все відбулося зовсім інакше. Читаємо Постанову КМУ №211 від 13 березня 2020 р. «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»:

«Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України постановляє».

Тобто «експерти» щось там обговорили, і на підставі цієї балаканини Кабмін (читай, Шмигаль) прийняв рішення.

До речі, на відміну від запровадження надзвичайного стану указом Президента України за згоди Верховної Ради, в якому можуть запроваджуватися карантин і обмежуватися права громадян із відповідною виплатою відшкодувань за нанесену шкоду, і який не може тривати більше 90 діб, карантин запроваджений Кабінетом міністрів може тривати скільки завгодно, без згоди Верховної Ради та без будь-яких відшкодувань! Спочатку Кабмін увів карантин до 3-го квітня, потім продовжив до 24-го, зараз вже ніхто в уряді не сумнівається, що карантин буде продовжено до 15 травня, і наші «слуги народу» вже придивляються до червня і навіть кінця року.

І під цю вакханалію, як говориться в Другому посланні апостола Петра – як «злодій вночі», – 31 березня Верховна Рада вночі приймає закон про відкриття ринку землі. Я вас вітаю та поздоровляю!

Але повернімося до змін до Постанови №255. Цими змінами вже дозволено вилучати техніку та автотранспорт у приватних підприємств для побудови пропускних пунктів по всій країні:

«11. Обласним, Київській міській державним адміністраціям:
...створити на в’їздах і виїздах на/з території областей контрольно-пропускні пункти, залучати в установленому порядку для роботи в цих пунктах військовослужбовців, працівників, матеріально-технічні та транспортні засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності…»

Запитаємо, чи в багатьох приватних підприємств є трактори, бульдозери, навантажувачі, потужні вантажні автомобілі, катери і баржі, вагони тощо? А от у багатьох сільськогосподарських підприємствах є. І, крім того, до них потрібні пально-мастильні матеріали. А тут якраз розпал весняних польових робіт...

І я не думаю, що поліцаї обмежаться лише технікою та вантажними автомобілями, адже керівники та середні ланки управлінців аграрних підприємств пересувається на автомобілях (іноді доволі дорогих). А тут раз – і «були ваші – стали наші»!

До цього абсурду та божевілля Президент Володимир Зеленський додав і свою пайку, закликавши уряд заборонити експорт харчів:

«Президент Володимир Зеленський звернувся до громадян та органів влади щодо протидії коронавірусу:

...Я закликаю Кабінет Міністрів України зробити таке:
...Восьме. Обмежити експорт продуктів харчування – за визначеним урядом переліком. »
(Звернення Глави держави щодо протидії коронавірусу16.03.2020, https://www.president.gov.ua/news/zvernennya-glavi-derzhavi-shodo-protidiyi-koronavirusu-60181)

Реакція на це безвідповідальне звернення Президента Зеленського з боку людей, котрі, на відміну від нього, розуміються на аграрному бізнесі, була жорсткою та миттєвою. Вже наступного дня президент «Українського клубу аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав:

«Хочеться вірити, що уряд прийме зважене рішення і не накладе заборону на основні експортні позиції для українських аграріїв, такі як зернові та олійні культури, рослинна олія та м'ясо птиці, це може повністю зупинити галузь і призвести до банкрутства сотні, якщо не тисячі підприємств, і позбавити тисячі, якщо не сотні тисяч людей робочих місць» , – написав він. При цьому експерт підкреслив, що якщо в США і Євросоюзі держава компенсує експортерам збитки через припинення поставок, то експортерам агропродукції з України на це не варто сподіватися.
(https://www.unian.ua/economics/agro/10918940-ekspert-poyasniv-yak-vpline-zupinka-eksportu-zernovih-na-ukrajinski-kompaniji.html)

Плавно перейдімо до мародерів, котрі не могли пройти повз такої чудової нагоди:

«Ціни на продукти харчування у період з 27 березня по 2 квітня продовжили зростати, однак за останній тиждень темпи зростання зменшилися.
Як зазначили в НБУ, зростання цін на окремі товари відображало як підвищений попит, так і звуження пропозиції.
«Так зростання цін на м’ясо та овочі борщового набору можна пояснити закриттям ринків та відсутністю міжміського сполучення (відповідно, зменшенням/відсутністю пропозиції з боку дрібних господарств)», – зазначили в НБУ.
У огляді відзначається, що до своєрідних «індикаторів кризи» належать гречана крупа та туалетний папір.
«Також значно подорожчали продукти «антисептики» –часник, цибуля, лимони».

(РБК-Україна, 04.04.2020)

А пам'ятаєте, що нам обіцяв заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства балабол Тарас Висоцький в день запровадження карантину?

«Кожні два дні Мінекономіки робить зріз по торговельних мережах та опитує рітейлерів на предмет наявності продуктів харчування та товарів першої необхідності. Для нас є пріоритетом забезпечити комфортний перебіг карантину для українців та гарантувати продовольчу безпеку», – заявив Висоцький.

Ціни на продукти в деяких регіонах України зросли, заявляє Антимонопольний комітет України 24 березня.

За даними комітету, таких висновків він дійшов на основі моніторингу цін по всій країні, повідомлень у пресі та звернень громадян.

«Станом на сьогодні в деяких регіонах ми бачимо, що з початку березня ціни на гречану крупу зросли більше ніж на 50%, пшоно – на 24%, цукор на 16%. Значне підвищення цін зафіксовано в деяких мережах і на овочі: майже на 60% подорожчала картопля, вдвічі піднялися ціни на цибулю та моркву», – зазначають у АМКУ.

Утім, держава практично не має інструментів контролю за ціноутворенням. Уряд Володимира Гройсмана розформував Державну інспекцію з контролю за цінами. Її повноваження і функції передали системі захисту споживачів, яка не має ні необхідних людських ресурсів, ні напрацьованої системи контролю, стверджує у коментарі Радіо Свобода економіст Олег Пендзин.

Він нагадує також, що Антимонопольний комітет не має структурних підрозділів, які уповноважені і спроможні контролювати ціноутворення, коли не йдеться про діяльність монополістів та картельні змови.
(Радіо Свобода, 24.03.2020, https://www.radiosvoboda.org/a/news-amku-zrostannya-tsin-na-produkty-harchuvannia/30506619.html)

«Рідна» держава, котра так затято піклується про здоров'я громадян, могла би просто не закривати ринки. Адже дрібні підприємці та мешканці сіл часто збувають вироблену ними продукцію саме на ринках. Крім того, на відміну від супермаркетів, де кондиціонери женуть в замкнутому циклі повітря без будь-якої фільтрації, що само по собі, навіть без коронавірусу, може викликати «хворобу легіонерів» (легіонельоз), ринки є відкритими, добре провітрюються, а сонячний ультрафіолет вбиває віруси за лічені хвилини. Більше того, ціни на ринках на 30-50%, а в деяких випадках до 70% є нижчими, ніж у супермаркетах, і для багатьох людей з низькими доходами саме ринки дають їм змогу виживати.

Але ж у чиновників або свого розуму, як кіт наплакав, або вони втілюють цілеспрямовану диверсію проти народу. Згадаймо, наприклад, як нинішній прем'єр-міністр Шмигаль спробував проштовхнути зняття заборони на постачання дніпровської води в анексований Крим:

«Питання подавання води в окупований Крим – це не питання торгівлі з окупантом, це не питання якогось бізнесу, це питання гуманітарної відповідальності перед людьми, які живуть в Криму. Неподача туди води призведе до гуманітарної катастрофи... Там живуть українці, ми не перекриємо воду для українців».(Українська правда, 06.03.2020)

ЛІКУВАННЯ, ЯКЕ Є ГІРШИМ ЗА ХВОРОБУ

За підсумками 2020 року внутрішній валовий продукт України впаде на майже 5%. Таку цифру заклали в оновленому макроекономічному прогнозі, який уряд затвердив у неділю, 29 березня.
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі одного з телеканалів.
29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: середньорічний курс долара США – 29,5 грн. (плюс 1,5-2 грн.), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн. (без змін).В Офісі президента спрогнозували, що 2020 року коронавірус обвалить українську економіку мінімум на 5%.
65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. Про це йдеться в опитуванні на тему «Економічний вплив COVID-19 на Україну», проведеного Американською торгово-промисловою палатою та консалтинговою компанією Deloitte.
(https://tsn.ua/groshi/prem-yer-ozvuchiv-prognoz-naskilki-vpade-ekonomika-ukrayini-cherez-koronavirus-1518192.html)

Ось думка експерта аналітично-консалтингового центру «Українська фабрика думок» Юрія Гаврилечко:

«Біда полягає в тому, що в зв'язку з проведеною замість перепису оцінкою кількості населення в країні уряд нічого не знає про те, скільки у нас дійсно є громадян працездатного віку. Не знає, скільки з них працює, де ці громадяни перебувають, де вони локалізовані. Тому вихідних даних недостатньо, щоб робити прогнози щодо рівня безробіття в Україні. Якщо уряд спирається тільки на дані Держстату, це може мати дуже сумні наслідки, тому що Кабміну подаються недостовірні дані. По суті, єдиними достовірними даними в Україні є дані щодо кількості пенсіонерів, які отримують [пенсії] від Пенсійного фонду. І в якійсь мірі можна довіряти даним про легальну смертність. Так що, поки Кабмін не отримає результати перепису населення, він просто не зможе давати якісні прогнози», – сказав в коментарі Україна.ру Юрій Гаврилечко.

На його думку, якщо карантин буде продовжено, Україну чекають соціальні потрясіння, вважай голодні бунти, оскільки у людей закінчуються гроші на прожиття.

Дійсно, нещодавно дослідницька компанія Gradus оприлюднила дані опитування, які свідчать про те, що в умовах жорсткого карантину в більшості українців (57%) не вистачить грошей на життя більш ніж на чотири тижні. Зокрема, у 15,5% опитаних грошей вистачить на місяць, у 5,7% – на три тижні, у 16,8% – на два тижні, у 12,1% – на один тиждень і у 6,9% – на кілька днів або менше.

Але і після закінчення карантину гідну роботу буде знайти непросто. Все залежить від того, коли закінчиться карантин, що буде відбуватися у наших сусідів, і на що буде далі орієнтуватися Україна як держава у своїй політиці. Тому що будь-яку роботу можна знайти завжди, а от роботу, яка забезпечить тобі гідне існування, – далеко не завжди. Вже зараз можна сказати, що сфера послуг буде відновлюватися довго і важко, а ось виробнича сфера може відновитися швидше», – вважає Юрій Гаврилечко.
(https://ukraina.ru/exclusive/20200331/1027205184.html)

КОМУ ЦЕ ВИГІДНО?

«Є такий латинський вислів «cui prodest" (куї продест) – «кому вигідно?» Коли не одразу видно, які політичні або соціальні групи, сили, величини відстоюють відомі пропозиції, заходи тощо необхідно завжди ставити запитання: «Кому вигідно?»
(В. І. Ленін, Кому вигідно?)

А тепер увага:

Національний банк звернувся до Кабінету Міністрів України з пропозицією дозволити небанківським фінансовим установам надавати свої послуги під час карантину.
(Gazeta.ua, 22.03.2020)

«Рішенням Уряду внесено зміни до постанови КМУ № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», які розширюють перелік дозволеної під час карантину господарської діяльності. Крім того, Уряд надав рекомендації для бізнесу з метою посилення контролю за дотриманням санітарних і протиепідемічних вимог.
Так, під час карантину дозволено:
...функціонування всіх видів фінансових установ, у тому числі ломбардів і кредитних спілок» .
(https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-rozshiriv-perelik-dozvolenih-vidiv-gospodarskoyi-diyalnosti-pid-chas-karantinu?fbclid=IwAR3pkWom2WouYKgcZLPuE7aWxhEnlrZPYC-HzK7_Tog8-mBvj87R-yK4Vvg)

Кабінет міністрів міг ухвалити рішення дозволити роботу ломбардів в умовах карантину під тиском спікера Дмитра Разумкова, який особисто в цьому зацікавлений.
Так, Разумков ще в 2015-му купив компанію «Інтерінвест ХХІ століття», що є співзасновницею ТОВ «Повне товариство Ломбард Про100Кредит» ТОВ «Інтерінвест XXI століття і компанія». У її власності перебуває сім ломбардів.
Після, як з'ясували співробітники Центру журналістських розслідувань, Разумков переписав бізнес на свою дружину. Через карантин ломбарди тимчасово зупинили свою роботу – спочатку Кабмін заборонив їм працювати. Однак у результаті сім'я Разумкова зазнала суттєвих втрат – бізнес простоював.
3 квітня, як стверджують обізнані джерела, під тиском Дмитра Разумкова Кабмін ухвалив рішення ввести особливі правила для ломбардів – вони зможуть працювати навіть в умовах карантину.
Варто зазначити, що Разумков, ухваливши рішення піти в політику, не продав свій бізнес, а всього лише переписав його на дружину. Фактично конфлікт інтересів залишається, спікер зацікавлений у створенні особливих умов для ломбардів та у відсутності належного контролю за ними.
(Високий Замок, 03.04.2020, https://wz.lviv.ua/news/409764-chomu-vidkryly-lombardy-bo-spiker-razumkov-na-tomu-zarobliaie)

Як казав американський мафіозі Аль Капоне, нічого особистого: просто бізнес.

Що все вищенаведене означає для аграрного сектору України?

Навіть після зняття карантину найближчим часом у людей практично не буде засобів для існування, а оскільки треба якось харчуватися, то внутрішній попит на продукцію сільського господарства та харчової промисловості стрімко скоротиться. Більшість людей будуть харчуватись, як на каторзі: хліб і вода. Перед виробниками продуктів харчування постане запитання: куди збути вироблену продукцію? Можливо, експортери традиційних сировинних продуктів з України (зерно, олія, шроти, куряче м'ясо тощо) не відчують (а можливо навіть і виграють від) скорочення внутрішнього попиту. А от виробників ягід, фруктів і овочів, інших «нішових» продуктів, усіляких «органістів» чекають, м'яко кажучи, важкі часи. І скорочення доходів населення через глобальну фінансову кризу в традиційних країнах-імпортерах також не сприятиме експорту українських продуктів, не кажучи вже про його розширення.

На закінчення. Я хочу нагадати владі один історичний факт.

Коли до Версалю прийшли голодні парижани, королева Марія-Антуанетта запитала в придворних: «Чого вони хочуть?» Королеві відповіли «У них немає хліба». У відповідь пролунало «Тоді нехай їдять тістечка».

16 жовтня 1793 року о 12:15 пополудні королева була гільйотинована на площі Революції, нині площі Згоди.

Так що наступний номер журналу «Агробізнес-Україна», котрий вийде вже влітку, можна буде відкрити цитатою з «Бравого вояка Швейка» Ярослава Гашека: «Гарного літа маємо цього року».

Юрій МИХАЙЛОВ

РубрикаАгробізнес
Рекламодавці останнього номеру