Мобільні насіннєві заводи – якісне насінництво в своєму господарстві!

Дедалі тривожніша інформація про глобальність загрози COVID­19 не лишає сумніву: ця напасть змінить світ, практично всі його галузі. До цього мусимо готуватись. Перш за все зміни зачеплять дві галузі – охорони здоров'я та продовольчої безпеки людства. Медицину залишмо фахівцям. А ось стосовно продовольства, то про яку безпеку аграрної країни може йти мова, якщо близько 80% посівного матеріалу для фермерів та агрокомпаній постачається з-­за кордону?

А якщо прохідність цих каналів буде утруднена через карантини, що тоді? Тим паче, що нагальної потреби завозити насіння з­-за кордону немає. Реальну продовольчу безпеку може гарантувати виробництво українського якісного й сильного посівного матеріалу – маємо для цього достатньо можливостей.

Швидке й мало затратне вирішення проблеми насінництва – створення мобільного насіннєвого заводу в своєму господарстві.Незважаючи на компактність мобільного насіннєвого заводу, на ньому повністю дотримується ощадна пофракційна технологія виробництва сильного насіння. Ось головні принципи його створення.

  • усі норії-заводи тихохідні, не травмують насіння;
  • із посівного матеріалу відбирається виключно крупне насіння;
  • виготовлене насіння калібрується за розміром і формою, тобто відбираються великі насінини;
  • з великого відкаліброваного насіння на пневмовібростолі виділяються найбільш важкі;
  • виконується передпосівна обробка насіння як інокулянтами, так і препаратами захисного призначення.
МІНІ-ЗАВОД ДЛЯ ТОВ «АГРІКОМ ГРУП»

На сьогодні маємо мобільний насіннєвий комплекс, що є не тестовим прототипом, а котрий уже в штатному режимі працює як міні-завод. Замовник – ТОВ«АгрікомГруп». Цей міні-завод у вересні 2019 року був запущений і перевірений у роботі на відповідність технології ощадної пофракційної «Технології виробництва сильного насіння Фадєєва». За результатами тестування міні-заводу було успішно підготовлене насіння озимої пшениці обсягом 500 тонн для кластера агрокомпанії в Луганській області та 150 тонн – для кластера в Чернігівській області. У Житомирській області на ньому підготували насіння чорної квасолі.

ТЕХНОЛОГІЯ ПРОЦЕСУ НА МОБІЛЬНОМУ МІНІ-ЗАВОДІ

Технологія процесу підготовки посівного матеріалу на мобільному комплексі не відрізняється від стаціонарних насіннєвих заводів. Компонування обладнання на причепі було оптимально адаптоване для габаритів причепа вантажного автомобіля. Для обслуговування цього комплексу потрібен автонавантажувач для транспортування вихідного посівного матеріалу і вже підготовленого насіння.

Вихідний посівний матеріал подається в приймальний бункер (1), далі за допомогою норії НФ-10 (2.1) висотою 6,7 м, зерно надходить через стрічковий транспортер (3) на вертикальну калібрувальну лінію, що складається з трьох ОКМФ-4 (очищувально-калібрувальна машина Фадєєва).

На першому калібраторі (4.1) відбираємо велике сміття за допомогою решіт або сит Фадєєва, у залежності від виду зернової культури. Отримане сміття відправляється в біг-бег «Велике сміття».

Усе насіння, що пройшло через сито/решето на калібраторі (4.1), потрапляє на калібратор (4.2). Тут насіння відбираємо у «велику фракцію» – сходження з сита/решета, прохід на калібраторі (4.2), потрапляє на калібратор (4.3), де проходить відділення «дрібної фракції» від «дрібного сміття». «Велику фракцію» за допомогою норії НФ-10 (2.2) висотою 4,1 м подаємо на ПВСФ-3 (пневмовібростіл Фадєєва) для сепарації за питомою вагою, важке насіння «важка фракція» відправляються на ПБФ-5 (машина для протруювання насіння), де на поверхню насіння наноситься плівкоутворювальний розчин з додаванням органічних і мінеральних фунгіцидів, інсектицидів, стимуляторів росту, мікроелементів та фарбувальний склад. «Легка фракція» з ПВСФ-5 подається в окремий біг-бег.

Потенціал і перспектива даного насіннєвого комплексу величезна. ТОВ «Завод«Фадєєв Агро» робить ставку на такі проекти, адже вони вкрай необхідні для розвитку агропромислового комплексу України!

Леонід ФАДЄЄВ, канд. техн. наук, доцент

Рекламодавці останнього номеру