Обов’язковий елемент: мілке боронування та закриття вологи ранньої весни.

Осінь 2021 року та зима 2022 року показали себе досить непогано в плані опадів. Ми поки що не знаємо, як розвиватимуться погодні умови в березні-квітні, проте точно знаємо, що в поле потрібно буде зайти в оптимальний час і здійснити найбільш актуальні агротехнічні операції, залежно від ситуації. До таких безумовно належить мілкий обробіток ґрунту із застосуванням легких спеціалізованих борін.

Обов’язковий елемент

Річ у тім, що в умовах усіх регіонів України забагато вологи не буває. Кожну краплину продуктивної вологи потрібно зберегти для посівів, аби її використали культурні рослини, а не бур’яни. З останніми ранньої весни, як то кажуть, потрібна особлива розмова, оскільки насіння цілої низки злісних бур’янів починає оживати вже за температури 2-3 градуси вище нуля. Суто хімічні засоби боротьби з ними не завжди спрацьовують, про що поговоримо нижче. Тому найвищу ефективність демонструє поєднання внесення гербіцидів із механічним їх знищенням.

Сьогодні дедалі більше вітчизняних господарств повертаються до традиційних способів підготовки поля до сівби ранньої весни, котрий передбачає використання різних спеціалізованих борін та мотик. Найчастіше це ротаційні та зубові борони, що мають схожий функціонал, хоча й розрізняються конструктивно.

У якості робочих органів ротаційних агрегатів виступають своєрідні «зірочки» чи «їжачки», що оснащені спеціальними голками чи гострими виступами. Натомість у зубових борін – це так звані зуби, що мають ромбоподібну чи іншу форму. Якщо ротаційні борони більше призначені для поверхневого обробітку ґрунту, то зубові борони можуть працювати на глибину до 8 см і в окремих випадках навіть використовуватися в якості основного передпосівного агрегату. Втім, класифікація за призначенням легких спеціалізованих борін може бути досить умовною (шлейфові борони тощо), тому краще зосередитися на завданнях, котрих можна досягти за їх допомогою.

1. Закриття вологи

Закриття вологи – це найперша технологічна операція, що виконується ранньої весни. Її мета – руйнування ґрунтових капілярів, через які інтенсивно випаровується волога. Завдяки цьому покращується структура ґрунту й досягається максимальне збереження вологи. Така операція також стимулює прогрівання ґрунту, що пришвидшує проростання бур’янів, котрі в подальшому знищуються під час наступного заходу в поле. Агрономічна доцільність закриття вологи є безсумнівною.

2. Розпушення верхнього шару ґрунту

Одним із ключових аспектів створення умов для якісного розвитку рослин є забезпечення доступу атмосферного повітря до їх кореневої системи та налагодження нормальної циркуляції вологи й повітря. Окрім цього структура ґрунту в посівному горизонті повинна сприяти тісному контакту насінини з землею та полегшеному її проростанню. При цьому однією із найстрашніших проблем навесні на посівах озимих культур є утворення кірки, що спричиняє буквально задуху кореневої системи рослин. Тому застосування в першу чергу ротаційних борін дає змогу ліквідувати кірку відразу ж після її появи чи навіть запобігти цьому негативному явищу.

3. Створення оптимальних умов длявисіву насіння

Для того, щоб сівалка стабільно закладала насіння на однакову глибину, необхідні дві важливі передумови: вирівняність поверхні поля та відсутність крупних грудок. Їх діаметр не повинен перевищувати 2-3 сантиметри. Звісно, що вирівнювати поверхню поля краще за допомогою потужного спеціалізованого агрегату на кшталт важкого культиватора чи компактора. Однак підшліфувати огріхи цілком можна за допомогою легкої борони, заразом порозбивавши грудки. Із останнім завданням чудово впорається сучасна ротаційна борона, котра подрібнить грудки своїми «їжачками».

Рівномірне розподілення пожнивних решток

Сьогодні в багатьох вітчизняних господарствах принаймні частина пожнивних решток культури-попередника не приорюється в ґрунт і не вивозиться з поля, а лишається на поверхні. Зокрема, це практикується в разі потреби здійснити прямий висів насіння, а також за технологій міні-тілл та стріп-тілл. При цьому доволі поширеною проблемою є нерівномірне розподілення соломи на поверхні поля. Формуються цілі купи та гребені із пожнивних решток, тому досягти дотримання заданої глибини висіву в такому разі неможливо. До того ж, можливе й забивання. Натомість прохід легкої борони дасть змогу додатково подрібнити й рівномірно розподілити солому по поверхні поля.

Механічне знищення бур’янів

Як ми вже згадували, деякі злісні бур’яни проростають дуже рано, відразу ж після підвищення температури ґрунту вище нуля. Тому на момент навіть надраннього висіву ярих культур верхній шар ґрунту може бути насичений пророслою смітною рослинністю. Гербіцид не завжди вдається внести так як слід, так само як і спрацювати ним гарантовано ефективно. До того ж хороший препарат коштує чималих грошей, тоді як вартість ротаційного обробітку із висмикуванням паростків бур’янів у фазі білої ниточки обійдеться незрівнянно дешевше. Тим паче зайва «хімія» на полі навряд чи комусь потрібна. Тому краще пройтися поверхнею поля тією ж таки ротаційною бороною, причому не один раз. Механічне знищення бур’янів можна провадити як перед сівбою, так і навіть після неї, поки на поверхні ґрунту не з’явилися паростки культурних рослин.

Насичення ґрунту атмосферним азотом

Цей елемент технології в останні роки набуває дедалі більшої ваги. Доходить до того, що деякі виробники ротаційних борін позиціонують свої нові моделі агрегатів як зорієнтовані саме на виконання цієї операції. Доводилося зустрічати різні цифри накопичення азоту в ґрунті, що вимірюються іноді багатьма десятками кілограмів на 1 гектар. Складно поки що сказати, наскільки це все об’єктивно, але у всякому разі хороший доступ атмосферного повітря до кореневої системи рослин – це вже дуже добре.

Заробляння мінеральних добрив у верхній шар ґрунту

У тому разі, якщо глибокий передпосівний обробіток не планується й висока ймовірність того, що доведеться провадити висів, скажімо, соняшнику в надранні строки, залучення легких спеціалізованих борін дасть змогу заробити азотні добрива буквально на глибину закладання насіння. Це дасть змогу швидко наситити азотом верхній шар ґрунту й створити покращені умови для швидкого проростання насінин та розвитку сходів.

Вичісування посівів

Ротаційний обробіток відмінно себе показує також і на посівах озимих культур, зокрема, сприяючи їх кращому відновленню після зимівлі. Так, розпушення міжрядь дасть змогу досягти всіх пов’язаних із цим агрономічних переваг. Сприятиме такий обробіток і кращому засвоєнню мінеральних добрив, внесених для підживлення. Особливо важливо це в тому разі, якщо для ранньовесняного підживлення в господарстві використовується карбамід – азотне добриво, котре в принципі не рекомендується для поверхневого внесення. Заробивши його в ґрунт, навіть на невелику глибину, ми вбережемо діючу речовину від випаровування, забезпечивши при цьому пролонговане надходження азоту до кореневої системи рослин. І нарешті, застосування ротаційної борони на посівах озимих культур дозволяє буквально вичесати поля від відмерлих частинок рослин, у яких криються різноманітні патогени. Це додатково покращує фітосанітарний стан поля.

Підсумовуючи цей простенький перелік агрономічних переваг, що досягається завдяки застосуванню легких спеціалізованих борін, наголосимо на тому, що їх наявність у господарстві в будь-якому разі істотно розширює можливості власника та агронома. Адже сьогодні, з огляду на дуже непрості та мінливі погодні умови в Україні, ледь не щодня може знадобитися якийсь специфічний агроприйом для подолання якоїсь проблеми. Ротаційні, шлейфові, зубові та інші борони – агрегати відносно недорогі й не потребують тракторів великої потужності для свого застосування. Їх виробляють як вітчизняні, так і зарубіжні виробники, тому не складно сьогодні на ринку підібрати підходящу модифікацію. І дуже важливо ефективно включити такі типи агрегатів до загальної технологічної схеми обробітку поля під кожну культуру, що вирощується.

Василь ЛЯШЕНКО

Рекламодавці останнього номеру