Олександр Ярошенко: УСЕ БУДЕ «МЗУРІ»

Олександр Ярошенко УСЕ БУДЕ «МЗУРІ»

Ви в курсі, що «мзурі» мовою суахілі означає «добре»? Така дивовижна деталь додає особливої інтонації назві бренду, що за відносно короткий час завоював чимало симпатій по всьому світу.

На українському ринку вже навіть формується коло тих відповідальних господарів, які розділяють світоглядну концепцію MZURI й сміливо приймають виклики ощадливого землеробства. Про особливості техніки й технології розмовляємо з Олександром ЯРОШЕНКОМ, директором ТОВ «Мзурі Тех», що є офіційним дилером MZURI в Україні та входить до складу B.T.A. Group.

– Ми тривалий час займалися рослинництвом, співпрацювали з Національною академією аграрних наук, закладали багато дослідних ділянок у різних ґрунтово-кліматичних зонах, – розповідає Олександр Олександрович. – Врешті виявили, що на полях із однаковим фоном за різного ґрунтообробітку можуть бути зовсім різні результати. Це наштовхнуло на потребу глибших досліджень у цьому напрямі, і якось один мій товариш порекомендував мені MZURI.

002

– І яке було ваше перше враження?

– Ну, мені було простіше, ніж класичному технарю: мене передусім цікавив агрономічний ефект, якого можна досягнути з цією машиною – отримати рівномірні дружні сходи. Я подивився на неї на виставці. В буклеті були контакти президента компанії AgroLand Марека Ружняка, котрий на той час репрезентував посівні комплекси MZURI українському ринку. Після контакту з ним почалося моє знайомство з MZURI. Наші перші зустрічі були насичені інформацією, особливо під час приїзду в Україну британця Мартіна Лоле, котрий розробив і запровадив у виробництво цю систему. А гостюючи на підприємстві в Марека, побачив практичні результати роботи MZURI в полі, де вона використовується вже не перший рік.

– Чим вас зацікавила ця техніка?

– Своєю мультизадачністю – як вона рівномірно готує поле, створює посівне ложе, закладає добрива в прикореневу зону, висіває насіння на чітко задану глибину. Побачивши в польових мовах динаміку її роботи, переконавшись у результативності такої системи землеробства, поспілкувавшись із тими, хто запровадив її в себе – у Польщі, Німеччині, Франції – й отримав суттєве зростання врожайності, я зрозумів, що за цією технологією майбутнє. Тому й вирішив просувати ідею ощадного землеробства в Україні. Ми бачимо перспективу розвитку MZURI Pro-Til на національному рівні. Ця технологія повністю відповідає задекларованому ЄС Зеленому курсу (Green Deal), тож, на моє переконання, її застосування на конкретному полі й у конкретному господарстві – це лише питання часу.

– У чому, на ваш погляд, основні переваги MZURI?

– Я сказав би, що MZURI – це набагато більше, ніж просто техніка – це можливості. Із MZURI PRO-Til за сезон можна втричі заощадити на пальному. Та ще й не потрібно розкидати КАС по всьому полю, а тільки по всій глибині розпушених смужок ґрунту, куди сошники агрегату одразу ж висівають насіння. Я вже не кажу про економію часу та людських ресурсів – технологія одного проходу полем передбачає виконання одразу трьох основних операцій. І жодної підплужної підошви. Через кілька років такого господарювання поліпшується структура ґрунту, підвищується його родючість, відтак, повніше розкривається потенціал сільськогосподарських культур. Саме цього прагнув легендарний український вчений-агроном ХІХ століття Іван Овсінський. І саме такий виклик постав перед нами в умовах глобальних кліматичних змін. Тож сучасні системи землеробства передусім мають базуватися на знаннях про довкілля та досягати результату, дбаючи про екологічний баланс. Як це робить MZURI.

003

– Чи багато українських аграріїв уже оцінили ці переваги?

– Так. Першими технологію MZURI Pro-Til почали використовувати регіони з найпосушливішим кліматом. Трохи пізніше успішні випробування пройшли в зонах ризикового землеробства інших областей. А нині її застосовують практично по всій Україні – навіть у тих ґрунтово-кліматичних зонах, де завжди було достатньо вологи. Останнім часом ми бачимо дуже позитивну динаміку зростання продажів. І, знаєте, це дуже надихає – коли бачиш задоволених клієнтів, котрі вже не один рік працюють за смуговою технологією MZURI Pro-Til, удосконалюють її й відкривають для себе нові можливості ощадного землеробства. Тим паче, що нові моделі посівних комплексів модернізовано для роботи на ґрунтах України.

- Як саме вдосконалили MZURI для українських ґрунтів?

– За 5 років після появи перших сівалок MZURI в Україні у нових моделях було чимало вдосконалень. Зміцнили раму шасі й раму висіву. Посилили потужність турбіни. У найновіших моделях – збільшили місткість бункера й удосконалили гідравлічну систему. Крім того, нові висівні комплекси оснастили системою автоматичного змащення рухомих елементів. Сучасні моделі оснащено кольоровими моніторами й новими датчиками висіву насіння. Модуль управління посівним комплексом дає змогу під’єднувати його до системи ISOBUS, а замість радара наступні покоління техніки комплектують модулем GPS. Інженери MZURI й надалі удосконалюватимуть машину й програмне забезпечення її бортових комп’ютерів.

Щоб проаналізувати свої технологічні похибки й правильно налаштувати висівний апарат для точної сівби, нам довелося навіть проходити відповідне навчання у Preсision Planting. І ось торік у господарстві нашого клієнта ми ідеально все налаштували! Щоразу, приїжджаючи на це поле, я робив фотографії, фіксуючи кожну деталь у розвитку рослин і робив порівняння з традиційною технологією. Ми надіслали цей фотоальманах на завод і там розробили адаптер точної сівби, а щоб було зручно його застосовувати, одну раму замінили на іншу. Ось приклад того, як у тісній взаємодії з практиками народилася спеціальна висівна приставка для сівби просапних культур із уже встановленими адаптерами для точного дозування насіння. Тож тепер MZURI успішно сіє і соняшник, і кукурудзу.

– З якими проблемами цієї техніки доводилося стикатися в Україні?

004

– Повсюди ми стикаємося з однією й тією ж проблемою – людський фактор. Хтось допускає помилки, бо в гарячий сезон працює по 20 годин на добу, інший – не має належної мотивації, тому й не переймається вдосконаленням компетенцій, ще комусь колись просто не надали необхідної інформації. Якщо клієнт каже, що в нього щось не виходить – ми передусім перевіряємо, як налаштовували агрегат, як його доглядали, як ним користувалися…

Серед найпоширеніших «діагнозів» – механічні пошкодження через якість доріг і наявність сторонніх предметів на полях, недотримання норм і правил експлуатації, некоректні дії під час експлуатації техніки. Втім, на те й сервіс, щоб у найкоротші терміни прийти на допомогу, забезпечити запчастинами й за потреби здійснити їх заміну. Національна команда MZURI саме так і працює – нехай там які складнощі виникають, але ще не було ситуацій, яким неможливо було дати раду. Коли я приїжджаю до клієнта в господарство, уже автоматично звертаю уваги на можливі «вузькі місця». І, як показує досвід, запобігати проблемам завжди простіше, ніж долати їхні наслідки.

– Мабуть, за роки із MZURI вдалося напрацювати неабиякий досвід?

– Звісно. А ще, аби досягнути добрих результатів, необхідно зібрати сильну команду. Ми це зробили й упевнено рухаємося вперед. Переконаний: життєпис MZURI в Україні формує кожен, хто має справу з цією технологією – ті, хто її репрезентує, і ті, хто її застосовує. Завдяки усвідомленню спільної цінності й народжується успішна взаємодія та успішний досвід. Є серед наших клієнтів господарі, котрі щороку запроваджують якусь чергову новацію від MZURI – бо пересвідчилися, що в їхньому бізнесі з цією технологією завжди щось змінюється на краще.

– Як саме? Можете розповісти конкретніше?

– Кожне господарство, кожен аграрій і його трудовий життєпис заслуговує окремої історії. Пишаємося здобутками господаря з Запорізької області, котрий одним із перших в Україні успішно посіяв MZURI Pro-Till соняшник із міжряддям 36 см – і результат перевищив усі сподівання. Про те, що в посушливих умовах без MZURI годі й сподіватися на комфортні для проростання насіння стартові умови, за ці роки було вже багато сказано і написано. А нещодавно господар із Кіровоградщини поділився цілком протилежною історією. В його господарстві за годину випало понад 60 мм опадів і стихія «змила» сходи соняшника, які вже досягали 15 см. Вистояли тільки посіяні MZURI. Так само не побачиш, щоб десь вилягла пшениця, посіяна за цією технологією (навіть за норми висіву 3 млн. шт./га).

– У чом секрет такого успішного результату?

– Все до геніальності просто: один із принципів класичної смугової технології (strip till) – боротьба з надлишком вологи на полях. А концептуальний підхід MZURI полягає в поєднанні підходів no-till, strip-till та класичної оранки. Працюючи з технологією MZURI, – а я бачив її у роботі на різних ґрунтах і в різних кліматичних зонах, – вона чудово показує себе як у зоні ризикового землеробства, так і на заболочених лугах, що ніколи не бачили плуга. Із цим ґрунтообробно-посівним комплексом можна ефективно використовувати переваги кожної з цих систем: підвищити врожайність, оптимізувати витрати, а також знизити залежність від сівозміни. Про це добре відомо тим, хто вже випробував технологію MZURI Pro-Til. Якщо класичний обробіток не дає змоги досягнути бажаного результату, то, за великим рахунком, ця стратегія і техніка – поза конкуренцією. Як кажемо ми у компанії, усе обов’язково буде MZURI.

005
Рекламодавці останнього номеру