Озимий раціон. Як уникнути помилок при підживленні ранніх зернових з огляду на нестандартні погодні умови.

Чим більш передбачуваною є аграрна технологія, тим краще. Польові експерименти – це дуже цікаво, проте не в товарних посівах, у які вкладено чималі кошти. Однак зробити все «як книжка пише» сьогодні мало кому вдається. Вже котрий рік поспіль погодні умови складаються, м’яко кажучи, непередбачувані. Тому таку, на перший погляд, звичайну агротехнічну операцію як підживлення озимих часто доводиться провадити в експериментальному ключі.

І, до речі, писати про неї не в березні, (що нібито було б логічним), а вже в грудні. Річ у тім, що, наприклад, минулого року чимало агровиробників у степовій зоні України, надто в Одеській та Миколаївській областях, були змушені вносити азотні добрива на посівах озимих культур саме в грудні. Іноді в січні чи на початку лютого.

Нічого дивного в цьому немає, бо вже в листопаді стало зрозуміло, що вологи в землі майже немає й навряд чи її можна очікувати в достатньому обсязі впродовж найближчих місяців. Якщо так, то краще дати азот тоді, коли є бодай мінімальні шанси, що він засвоїться. Все одно рослини не припиняють вегетацію…

Як буде в цьому році, говорити поки зарано. У лісостепу ніби все гаразд: час від часу то дощ, то сніг, то дощ зі снігом. Ситуація помітно краща, ніж торік. Натомість у степовій зоні досі хорошого мало. Вологи явно недостатньо, отже, знову доведеться сподіватися на небеса, однак більше розраховувати на сучасну технологію. Величезне значення тут матиме правильне підживлення посівів азотними добривами.

Річ у тому, що, як ми вже згадували, традиційні рекомендації щодо підживлень посівів озимих культур не завжди відповідають реальній кліматичній ситуації, оскільки рекомендації складалися десятки років тому. Відомо, що потрібно здійснити два-три внесення азотних добрив у визначених фазах розвитку, причому перше внесення, згідно з підручниками, найчастіше датується першою декадою березня. Про грудень-місяць там нічого не написано…

Окрім цього, агровиробники не зрідка припускаються прикрих агрономічних прорахунків при виконанні цієї операції, не беруть до уваги особливості засвоєння тих чи інших видів добрив, а також наявність вологи в ґрунті. Наслідком цього можуть стати не лише намарне витрачені гроші, але й істотні стреси для й без того кволих рослин.

Якщо проаналізувати ефективність того або іншого часового підходу до азотного підживлення рослин у посушливих регіонах України в минулому році, можна зробити висновок, що найкраще повелося там, де добриво внесли таки в грудні або січні під бодай невеликий дощ. Або ж там, де агрономи не сподівалися, що може в березні впаде дощ, а дали селітру в лютому, причому в ґрунт.

Зокрема, так вчинив наш знайомий фермер Олег Демидов із південної частини Донецької області. За його словами, ті аграрії, котрі внесли селітру на пару тижнів пізніше, та ще й врозкид, завдали шкоди своїм посівам. Азот не просто не пішов у землю, а ще накоїв лиха, завдавши опіків сходам озимини у прикореневій зоні. Більша ж частина азотних добрив лишилася лежати мертвим вантажем на поверхні поля.

Натомість внесення гранул сівалкою в міжряддя за методом Бузницького в лютому зробила принаймні частину діючої речовини доступною для рослин.

Також не слід боятися дати азот озимині в грудні або в січні в тому разі, якщо о цій порі там є трохи вологи, а рослини не припинили вегетацію. Просто норма внесення має бути порівняно невеликою, щоб не перебрати міру. Рослини поволі засвоюватимуть діючу речовину, не переростаючи й не зазнаючи фітотоксичних стресів. Краще це робити після бодай невеликих опадів на кілька міліметрів, закладаючи гранули безпосередньо в міжряддя.

Звісно, що ми маємо на увазі степову зону з жорстким дефіцитом вологи. Паралельно слід враховувати, якщо останній чинник є критичним, існує сенс замислитися про те, щоб зовсім відмовитися від підживлення посівів. По-перше, у такому разі існуватиме висока ймовірність істотного прорідження чи, на жаль, цілковитої загибелі посівів. Який сенс додатково втрачати кошти намарне? По-друге, якщо внесемо по сухій землі азотні добрива, рослини ми не підтримаємо, а ще більше пригнітимо.

У такому разі мабуть краще просто спостерігати за сходами озимини, спокійно очікуючи на опади. Якщо раптом подарують небеса більш-менш нормальний дощі чи сніг у лютому або на початку березня – тоді можна думати й про підживлення. Якщо ні, то – ні. У такому разі доведеться вже діяти по ситуації і підшуковувати альтернативну культуру на весну…

Цікаво, що в минулому сезоні в багатьох степових регіонах України несподівано добрі результати показали ярові пшениця та ячмінь, висіяні по загиблих озимих попередниках. Фактично вони дали змогу порятувати сезон.

Чимало питань виникає й до вибору азотних добрив для підживлення озимих культур. Проблема полягає в тому, що фермери іноді беруть для цієї технологічної операції не те, що потрібно було б, а те, що коштує дешевше чи просто є у наявності.

Наприклад, досі поширена практика розкидання карбаміду по поверхні ґрунту. Хоча в усіх підручниках написано, що цей вид добрив високу ефективність демонструє, якщо добрива зароблені в ґрунт, відтак, упродовж кількох тижнів поступово віддають азот. Натомість, якщо карбамід просто розкидати на поверхні поля, то діюча речовина в його складі може випаруватися впродовж лічених днів, а в землю майже нічого не потрапить.

Аналогічне помилкове рішення стосується й використання азотно-фосфорних добрив для підживлення посівів озимих. Як відомо, фосфор належить до надзвичайно малорухливих елементів у ґрунті, переміщуючись буквально на лічені міліметри. Тому розкидаючи фосфоровмісні добрива полем, не заробляючи при цьому їх у ґрунт, ми хіба підгодуємо насіння бур’янів у його верхньому шарі…

Ще один вид добрив, із яким слід поводитися дуже обережно при внесенні – це сульфат амонію, азот зі складу якого дуже швидко випаровується на сонці. Відповідно, сульфат амонію не варто вносити вдень, особливо за сонячної погоди.

З другого боку, саме сульфат амонію може стати оптимальним рішенням у тому разі, якщо мова йде про обмежене внесення азотних добрив за умов нестачі вологи. Адже, окрім швидко доступного азоту, це мінеральне добриво містить також сірку. Останній елемент, окрім того що є потрібним для озимих і особливо ріпаку в принципі, має властивість активізувати й покращувати засвоєння азоту рослинами. Тому внісши сульфат амонію у верхній шар ґрунту в міжряддя на глибину 3-5 см за методом Бузницького, ми можемо максимально ефективно використати ту дещицю вологи, що є в ґрунті.

Втім, аміачна селітра також може бути чудовим універсальним рішенням для підживлення озимих культур. Вона має прийнятну ціну й досить високо ефективна. Єдине, цей вид азотних добрив, мабуть, не варто вносити серед зими, та ще й у великій кількості, якщо в ґрунті є більш-менш достатня кількість вологи. Специфіка селітри полягає в швидкому вивільненні нітратного азоту у великому обсязі, що буде, вочевидь, зайвим у тому разі, якщо до весни ще далеко.

Для степової зони мабуть оптимальним варіантом буде здійснення азотних підживлень у вигляді КАС. Річ у тім, що це рідке, а отже, швидко доступне для рослин добриво, у складі якого азот міститься в трьох формах – аміачній, нітратній та амідній. Усі вони мають різний термін доступності для кореневої системи рослин, а отже, засвоюватимуться поступово. Якщо дати КАС на посівах озимих у невеликій кількості на фоні нестачі вологи, то можна очікувати, що діюча речовина поступово потраплятиме туди, куди потрібно, а більша частина її не випаровуватиметься.

Утім, такі речі краще вивчати саме в експериментальному порядку, оскільки в кожному регіоні і на кожному полі засвоєння азоту може відбуватися по-різному. Головне – оптимізувати технологію за витратною частиною, щоб запобігти істотним фінансовим втратам. Недавно довелося спілкуватися із тямущим керівником господарства з Миколаївської області, який прийняв рішення обмежити весняне підживлення до мінімуму й цілковито відмовитися від внесення стимуляторів навесні. Хід його думок наступний: чим би я не покропив рослини і чим би не підгодував, якщо немає достатньої кількості вологи, то користі все одно не буде. Піде дощ – рослини самі розберуться і розвинуться природним чином. Не буде дощу, то принаймні витрати будуть невисокими.

Проте, якщо є шанси підживити сходи озимих, то краще ними скористатись. Генетичний потенціал сучасних сортів озимої пшениці забезпечує потужний потенціал їх стійкості до стресів й високу здатність до кущення. З цього потрібно скористатися, вчасно внісши азотні добрива тоді, коли в цьому є сенс. Як варіант, доводилося спостерігати успішні практики внесення азоту, фосфору та калію по листу. Нехай у крихітних дозах, проте за посередньо-терпимого становища з вологою своєчасна листова обробка розчином макроелементів може дати непоганий ефект.

При цьому слід мінімізувати інші стресові чинники. Так, доречним буде обробіток посівів озимої пшениці ротаційними боронами, щоб розпушити ґрунт і заробити в нього розкидані добрива, заодно й вичесати посіви від гнилих та відмерлих листків. При цьому високу ефективність демонструє внесення якісного два- чи трикомпонентного фунгіциду відомого виробника. Здорові рослини матимуть більше сил, щоб протистояти посушливим умовам вегетації й зможуть краще засвоювати елементи живлення з ґрунту.

На майбутнє необхідно чітко визначитися з реальними перспективами вирощування кожної культури за наявних ґрунтово-кліматичних умов. Якщо вони із року в рік дуже складні, то інакшого виходу, ніж зниження інтенсивності технології та витратної частини, немає. Окрім, звісно, зрошення. У такому разі слід звернути увагу на невибагливі вітчизняні сорти пшениці та ячменю, створені спеціально для степової зони, а також на вибіркове внесення мінеральних добрив та ЗЗР. В тому числі й на азотне підживлення посівів відповідно до реальної ситуації з вологою.

Василь ЛЯШЕНКО

Рекламодавці останнього номеру