Перший в Україні розкидач Agrex серії FERTI-W був проданий «Волинською фондовою компанією»

Техніка компанії Agrex – італійського виробника сільськогосподарської техніки, що спеціалізується на виробництві зерносушильних комплексів та розкидачів мінеральних добрив ­ уже добре відома в Україні. Завдяки багаторічній співпраці з «Волинською фондовою компанією» в Україні було продано багато одиниць техніки від Agrex, і вони вже надійно працюють у різних регіонах країни.

Щоб у цьому переконатися, ми завітали на Полтавщину до агрофірми «Відродження» (Диканський р-н), у котру ВФК нещодавно поставила перший в Україні розкидач міндобрив нової серії FERTI-W. Це найбільші навісні розкидачі з модельного ряду Agrex, з робочою шириною захвату до 36 м, що завдяки ваговій системі забезпечують високу ефективність внесення добрив на великих площах.

FERTI-W – розкидачі оснащені автоматичною системою ESC для утримання заданої норми незалежно від швидкості руху, а також інтегрованою системою зважування. Завдяки гідроприводу комп’ютер проводить електронне управління регульованими параметрами згідно з даними від датчика швидкості таким чином, щоб при зміні швидкості руху потік добрив залишався стабільним.

Комп’ютер автоматично утримує задану норму внесення а завдяки системі зважування автоматично відбувається коректування з метою досягнення максимальної точності.

Приїхавши в господарство, ми застали розкидач у роботі, він уносив NPK-добрива під майбутні посіви кукурудзи. Тож мали слушну нагоду побачити його в роботі, прокататися в кабіні та поспілкуватися з оператором.

Про своє господарство і досвід експлуатації розкидача Agrex FERTI-W розповів директор підприємства Віталій Яківець – молодий і амбітний господар, що дуже вболіває за свою справу.

– Я директор цього господарства з 2014 року. Тоді ми мали близько 300 га землі, зараз наші площі збільшились до 1000 га. Вирощуємо озимий ячмінь, пшеницю, соняшник, кукурудзу, сою. Стратегічною культурою для нас є цукровий буряк, у цьому році сіяли 160 га, на наступний плануємо засіяти 200. Урожайність у нас одна з найкращих по області – 585 ц/га при цукристості 18,5%.

Намагаємося йти в ногу з часом, щороку оновлюємо нашу техніку, надаючи перевагу передовим і сучасним технологіям. Цього року в нас постало гостро питання про придбання нового високоточного розкидача, оскільки ми вирішили перейти на використання імпортних високоякісних добрив, що коштують не дешево, тож розсівати їх по-старинці собі на збиток виходить.

Землі нашого господарства розкидані по 8 сільських радах, маємо понад 100 ділянок різної форми з площами від 20 соток до 100 га., тож доводиться часто переїжджати. Це й спонукало нас пошукати розкидач великого об’єму й з максимально точним внесення добрив. Розглядали різні пропозиції і комплектації, але з потрібною нам ваговою системою на ринку було лише два агрегати: Agrex FERTI-W та розкидач іншого виробника, що був чомусь, практично вдвічі дорожчим.

Вибрали Agrex, зокрема, тому, що в нашому господарстві вже вісім років надійно працює зернова сушарка Agrex PRT 75, свого часу також придбана у «Волинської фондової компанії». Цьому бренду, а також і ВФК ми цілком довіряємо, наша співпраця перевірена роками.

Розкидач ми придбали в серпні, за три місяці обробили ним приблизно 700 га, отже можемо робити деякі висновки.

На наше прохання ВФК укомплектувала наш розкидач візком від фірми UNIA. Таке рішення має ряд переваг: нам не потрібно задіювати потужний трактор, при цьому не перевантажується задня вісь трактора, повне завантаження візка не впливає на швидкість руху, також зменшується ущільнення ґрунту, економиться пальне.

Основний бункер розкидача вміщує 1500 л, але завдяки надставкам ми його збільшили до 3200 л, це дає можливість зменшити кількість переїздів, оскільки одного завантаження вистачає на більшу площу, що для нас дуже важливо. У результаті зменшили затрати, зокрема, робочі руки, техніку, час.

Але головна перевага розкидача в точності, що досягається завдяки автоматичним вагам, автоматичному регулюванню й розкиданню добрив при застосуванні GPS. Достатньо задати норму внесення, і вона точно буде витримана незалежно від швидкості руху трактора. На розворотах і краях поля заслінки при потребі автоматично відкриваються й закриваються.

В комп’ютері запрограмовано 15 різновидів мінеральних добрив, які достатньо один раз правильно відкалібрувати для коректної роботи. Розкидаються добрива відповідно до трьох параметрів: ваги добрив, швидкості руху трактора та відсотка відкриття заслінки. Для точного внесення всі ці параметри між собою прораховуються. Ми перевіряли точність агрегату в робочих умовах, робили відповідні заміри, і похибка у нас не перевищувала 1 %: при встановленій нормі внесення 200 кг у нас реально вносилось 197-198 кг.

Поля у нас різні, є й трикутної форми, тому великий відсоток матеріалу в нас перевитрачався на перекриття, тепер ця проблема повністю зникла. Завдяки датчику ваги також унеможливлюється крадіжка добрив. У результаті бачимо економію на міндобриві близько 20 %. А враховуючи ціни на добрива, і те що нам потрібно вносить від 300 до 400 т на рік, я чітко бачу, що цей агрегат себе повністю окупить за сезон лише на економії матеріалу.

Про збільшення врожайності говорити ще зарано, але я переконаний, що будемо мати позитивний результат, оскільки рівномірність внесення добрив також вплине на рівномірність росту й дозрівання рослин.

Цей агрегат нас цілком влаштовує, він нам подобається, тож будемо рекомендувати його й іншим господарствам: приїжджайте, дивіться, знайомтеся з нашим досвідом.

Дмитро Роман, оператор розкидача Agrex FERTI-W:

– До цього я працював з навісним розкидачем вітчизняного виробництва. Різниця між цими машинами дуже суттєва. Працювати стало набагато легше й швидше. У кабіні в мене пульт, де я виставляю всі необхідні параметри. На екрані монітора видно, де оброблене поле, яка ширина захвату. Внесення добрив відбувається лише коли трактор рухається, залежно від швидкості відкривається заслінка, на розворотах вона автоматично закривається. З пультом дуже легко розібрався, агрегат має три положення: пауза – при зупинці і засипанні добрив, плей – при роботі, стоп – при переїзді на інше поле. Працює все коректно, після калібрування в нас не було жодних помилок. Завдяки більшому робочому захвату й бункеру, стало значно менше холостих переїздів.

Перевага полягає ще й у тому, що ми можемо працювати на різних полях не тільки за площею, а й за класифікацією. Наприклад, якщо ґрунт не оброблений, або поле не рівне, нам не потрібно поспішати й тримати однакову швидкість трактора. Якщо поле мокре, нам не потрібно «рвати» трактор, ми можемо вносити на оптимально-мінімальній швидкості наприклад 4-5 км/год. і на якість внесення це ніяк не впливає. На старому розкидачі в нас не виходило точно вносити добрива. Рівномірність внесення мінеральних добрив по всій ширині ідентична, висока точність внесення, відсутність перекриття. Зараз нема такого, як було раніше: на краю вносили менше, а по центру більше.

Подобається, що швидко регулюється ширина захвату, буквально 15 секунд потрібно на перелаштування лопаток і вже ширина захвату буде не 24 а 12 метрів, для наших різних за розмірами ділянок це дуже суттєво.

Рекламодавці останнього номеру