Поліуретанове футерування обладнання – на що звернути увагу?

Ось і розпочався сезон підготовки елеваторного обладнання до приймання нового врожаю. Час підганяє, і ремонтні служби поспішають вчасно проінспектувати обладнання й полагодити те, що потребує ремонту. Самопливне обладнання є саме тією «слабкою ланкою», що потребує щорічного ремонту. А запобігти частим ремонтам і втратам допоможе поліуретанове футерування.

Ми вже чимало писали на цю тему, але повторимо ще раз: поліуретанове футерування обладнання – це технологія захисту від зносу і корозії металевих поверхонь обладнання. Поліуретан має багато переваг над іншими матеріалами, що використовуються для футерування обладнання. Основною перевагою поліуретану над іншими матеріалами є його зносостійкість. Він у п'ять разів стійкіший до стирання ніж метал, при цьому він еластичний і пружний. Ці властивості поліуретану дають можливість не лише зберегти обладнання від зношення, а головне – зберегти зерно від пошкодження та втрат. Тому питання, футерувати обладнання чи ні, уже не стоїть. Футерувати!

Але як, яким способом, на що важливо звернути увагу? На сьогодні вже розроблено багато способів футерування, тому треба вибирати.

Основними критеріями при виборі футерування є:
  1. Обсяг зерна, що буде проходити за рік, за п'ять років. Від цього показника залежить товщина поліуретанового шару.
  2. Яке зерно буде транспортуватись? Відповідь на це питання важлива, тому що, наприклад, зерно соняшнику або сої може налипати на поверхні й уповільнювати швидкість потоку зерна.

Якщо відповідь на ці питання є, тоді докладніше розглянемо методи футерування й визначимося з тим методом, який підійде вам як найкраще.

Поліуретанове футерування вставками в труби, сектори, перехідні патрубки. Такий метод зручний для футерування стандартизованого обладнання. Але він не підійде для елеваторів, що спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшнику. Вільне положення поліуретанової труби в металевій уповільнює рух соняшнику й знижує швидкість перевалки.

Поліуретанове футерування методом гарячої адгезії. Такий метод рекомендується для особливо навантажених дільниць. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання й повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення. Теплове лінійне розширення тим небезпечне до стійкості поліуретану, що при нагріванні поліуретан подовжується приблизно на 1%, і якщо він закріплений точково, або затиснений в обмеженому просторі, то енергія його розширення піде на його деформацію. У цьому випадку поліуретан піде хвилями, на поверхні яких стійкість поліуретану до стирання значно знижується, що призводить до швидкого протирання й утворення дірок. При гарячій адгезії шар поліуретану щільно прилягає по всій площині до металевої поверхні, напруги деформації в поліуретані немає. Підрив поліуретану виключений. Такий метод футерування був успішно використаний на елеваторах компанії «Кернел», «Епіцентр К», «ТІС-Міндобрива». Ми рекомендуємо цей метод для елеваторів, що спеціалізуються на олійник культурах або мають великі обсяги перевалки.

Футерування обладнання листовим поліуретаном, що армований просіяно-витяжною сіткою. Цей метод уперше був застосований у 1985 році й довгий час вважався передовим. Він і зараз успішно використовується для футерування самопливів квадратного перетину, дна конвеєрів, головок норій. Тонкощі виробництва таких листів полягають у тому, що листи сітки вирівнюються й заливаються поліуретаном. Але поверхневий шар поліуретану контролювати важко, прилягання сітки до поверхні листа змінюється в межах від 1 мм до 4 мм. Внаслідок цього робоча поверхня поліуретану має значно меншу товщину, вона швидко стирається, сітка оголюється й травмує зерно гострими краями, а оскільки сітка тонка, то вона теж швидко протирається, армування знімається, утворюється внутрішня напруга в матеріалі, що значно знижує стійкість матеріалу до стирання, і, як наслідок, утворюється дірка, що в подальшому може призвести до підривання футерувального листа. Ще один недолік такого методу – важко футерувати обладнання складної геометрії. Для досягнення максимального захисту поверхні обладнання без пропусків та щілин потрібно встановити багато кріпильних болтів, головки яких травмуватимуть зерно, при цьому самі вони будуть стиратись, що, в свою чергу, потребує постійного контролю. Як альтернативу армуванню сіткою ми пропонуємо поліуретан, армований технічною тканиною. Такий футерувальний матеріал знайомий елеваторникам, він схожий на гумові стрічки, якими ще років із п'ять тому елеваторники закривали протерті труби, але, на противагу гумі, поліуретан значно стійкіший до стирання.

Який би метод футерування ви не обрали, висновок один –футерування потрібне. Його якість залежить від трьох складових: якості матеріалу, правильності вибраного методу футерування та правильного монтажу – і тоді поліуретанова футеровка буде служити довго й приносити вам прибутки.

Якщо у Вас залишилися будь-які питання – дзвоніть за телефонами: 098-793-93-15, 066-045-98-88.
Комерційний директор ТОВ НВП «ФОРПОЛIМЕР»
Ткаченко Лариса Володимирівна

Рекламодавці останнього номеру