Харківський тракторний завод провів черговий етап модернізації виробництва

Потужний, маневрений, економічний в експлуатації й простий в обслуговуванні – такі основні критерії, якими керуються агровиробники при купівлі трактора. Проте найголовнішим чинником, звісно, залишається ціна. Тому й не дивно, що дедалі частіше на українських полях з’являється вітчизняна сільськогосподарська техніка.

хтз-1

Одним із знаних виробників тракторів є ПАТ «Харківський тракторний завод», який пропонує модернізовані моделі колісних та гусеничних тракторів, що вирізняються високою продуктивністю й надійністю. Наразі на заводі продовжують активно відвойовувати втрачені за роки перебоїв у роботі ринкові позиції, впроваджуються інноваційні рішення в рамках анонсованого в минулому році власником підприємства Олександром Ярославським масштабного проекту модернізації підприємства.

Що він включає і що вдалося вже зробити в цьому плані? Які моделі тракторів незабаром вийдуть на український ринок і в чому їхні переваги? Про це та багато іншого говоримо з представниками ТОВ «Торговий дім ВАТ «Харківський тракторний завод» під час 9-ї міжнародної виставки інноваційних рішень «Зернові технології», яка традиційно проходила в столиці, де, власне, було представлену одну з нещодавніх новинок – колісний трактор ХТЗ-241К.20.

хтз-2

Наразі триває реалізація першого етапу дворічної стратегічної програми модернізації заводу, на що планується спрямувати близько 230 млн. грн., – говорить директор ТОВ «ТД ХТЗ» Олексій Колеснік. – При цьому свою діяльність завод не припиняє, а продовжує активно працювати над виробництвом оновлених моделей. Адже перерва навіть в 1-2 місяці може призвести до втрати ринку, який ми натхненно завойовували після тривалого простою, а саме починаючи з 2017 року. Сьогодні нам удалося повернути свого споживача, трактори ХТЗ користуються попитом не лише серед українських агровиробників, а й іноземних. Тому модернізація заводу повинна обов’язково відбуватися, але при безперервному виробничому процесі.

Загалом програма передбачає два напрямки: зменшення виробничих площ за рахунок їхнього ущільнення й оновлення обладнання.

Наразі покрівля кожного з виробничих цехів протікає, що в кінцевому етапі призводить до псування обладнання. Крім того вагомі площі приміщень фактично не задіяні, а утримувати їх усі досить втратно, та й у цьому немає нагальної потреби, – зазначає технічний директор АТ «ХТЗ» Віктор Пивовар. – Відтак, було прийнято рішення задіяти під виробництво менші площі. Те ж саме і з обладнанням: із 11 тисяч верстатів, що є на заводі, лише частина задіяна, тому утримувати ремонтопридатність усіх недоцільно. До того ж варто одному верстату вийти з ладу, як уся лінія зупиняється, що економічно надто дорого. Тому було обрано стратегію оновлення верстатного обладнання. Так, у минулому місяці запущено в дію лінію хіміко-термічної обробки металів від всесвітньо відомої компанії Ipsen – це спеціалізоване обладнання, що виготовлене в Німеччині. Лінія являє собою автоматизований комплекс обладнання, управління якого здійснюється дистанційно за допомогою комп’ютера. Раніше термообробка, яку, до речі, роблять лише кілька українських виробників, проводилася на потужному агрегаті, який невпинно працював навіть у моменти простою заводу, а це обходилося в 120 тис. грн. за добу. Із запуском новітньої лінії Ipsen передбачається зниження енергоспоживання в десятки разів, у порівнянні з попередньою, а також суттєве підвищення якості оброблюваних деталей. Наразі вона працює в ручному режимі, а надалі будемо переходити на автоматичний. Також було оновлено технологічний процес отримання заготовок: в автоматичному режимі працюють нові стрічкопильні верстати, що дозволило відмовитися від гарячої рубки металу, таким чином разів у 50 зменшили енергозатрати на отримання заготовки.

За словами директора ТОВ «ТД ХТЗ» Олексія Колесніка реалізація даної програми сприятиме зниженню собівартості трактора.

хтз-3

У кінцевому етапі ми виробляємо продукт не для себе, а для кінцевого споживача й зацікавлені, щоб агровиробники його купували. Для цього прикладаємо максимум зусиль, щоб витримати цінову політику, визначену ще в 2017 році, – наголошує він. – Відповідно, якщо модернізація буде проведена так, як запланували, то вартість залишиться на тому ж рівні, за умови відсутності впливу інших зовнішніх факторів. На даному етапі в нас усе вдало складається, йдемо по встановленому графіку. Крім того, нові лінії та верстати дадуть можливість робити ще й сторонні замовлення, тобто виготовляти окремі деталі для інших організацій, що дозволить заводу бути конкурентним не лише при виробництві власних тракторів. А це ще один крок уперед для Харківського тракторного заводу.

Зважаючи на дефіцит спеціалістів, на що нарікають фахівці підприємства, програма модернізації націлена не лише на зниження енергозатрат, а й на зменшення трудомісткості.

Сьогодні в Україні фактично не навчають верстатників, молодь масово виїжджає за кордон, тому спеціалістів бракує, – додає Віктор Пивовар. – Нове обладнання влаштоване таким чином, що один фахівець може спокійно обслуговувати одночасно кілька верстатів, які для досягнення високої ефективності мають працювати цілодобово.

НЕЗАБАРОМ НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ З’ЯВИТЬСЯ НОВИЙ КОЛІСНИЙ ТРАКТОР ХТЗ­241К.20

Представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім ВАТ «Харківський тракторний завод» постійно ведуть роботи по збору інформації щодо задоволення технічним рівнем і якістю тракторів кінцевим споживачем та передають її на завод. Ця інформація сприяє створенню нових, більш високопродуктивних і надійних машин. Однією із нещодавніх новинок є ХТЗ-241К.20. Власне, дана модель була представлена на 9-й міжнародній виставці інноваційних рішень «Зернові технології».

– Ви лише погляньте на цього красеня! Внаслідок пройденої модернізації відчуваються суттєві зміни щодо комфорту оператора, удосконалення системи управління та внутрішніх вузлів, – ділиться своїми спостереженнями керівник ПП «Порохня» (Чутівський район) Олексій Порохня, який відвідав експозицію ХТЗ. – Якщо раніше при виробництві тракторів ХТЗ орієнтувалися на кількість випущених агрегатів, то сьогодні – на якість і комфорт. Приємно, що наш вітчизняний виробник спрямовує зусилля на покращення й удосконалення тракторів, які нічим не гірші від іноземних і, переконаний, стануть надійними помічниками в господарствах аграріїв. Так тримати!

Варто зазначити, що основною відмінністю ХТЗ-241К.20 є двигун мінського виробництва Д-262.2S2, яким оснащений трактор, потужністю 250 к.с. ММЗ – це провідний виробник сучасних дизельних двигунів серед країн СНД, який посідає перше місце за кількістю випущених тракторних і комбайнових двигунів. Сучасний двигун втілив у собі такі якості, як потужність, якість, економічність. У сукупності з двигуном трактор оснащений більш міцною задньою піврамою, яка дає можливість агрегатуватися з більшою кількістю причіпного обладнання.

Безумовно, що найбільшою перевагою трактора є його ціна й невисока вартість експлуатації. На підприємстві зазначають, що оновлені колісні трактори серії 240-К потрапляють до переліку вітчизняної техніки, вартість якої частково компенсується за рахунок державного бюджету. Таким чином, трактори ХТЗ стають ще доступнішими для українських агровиробників.

Марина БАБИЧ

хтз-4

Нагадаємо

Завдяки державній програмі компенсація при купівлі сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва становить 25% від її вартості. Згідно з прийнятою постановою Кабінету Міністрів України № 106/07.02.2018 отримати додаткове відшкодування в розмірі 15% при купівлі вітчизняної техніки можуть:

­

фермерські господарства, які мають чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20 млн. грн., у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення;
зареєстровані в поточному році фермерські господарства, у власності та/або користуванні яких перебувають землі сільськогосподарського призначення, незалежно від обсягу чистого доходу (виручки);

­

сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи:молочарського, м’ясного напрямів, до складу яких входять не менше 20 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші ­ фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення та за наявності тварин, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства;
плодово­ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки дикорослих ягід, грибів і рослин, до складу якого входять не менш як 7 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші –фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають не більше 100 гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Для отримання грошей за програмою компенсації досить звернутися в державний банк із заявкою, документами на підприємство та документами, що підтверджують покупку техніки або обладнання. Після отримання документів Мінагрополітики в місячний термін перераховує кошти державному банку, який компенсує сільгоспвиробнику 40% вартості придбаної техніки без урахування ПДВ.

хтз-5
Рекламодавці останнього номеру