ШАХТНА ЗЕРНОСУШАРКА: 10 порад, як правильно вибрати

Шахтна зерносушарка – на сьогодні найпоширеніший тип зерносушарок не лише в Україні, а й у Європі. Як влаштований цей тип обладнання, які його переваги й особливості, а головне – як вибрати зерносушарку безпосередньо під свої потреби, розповідає керівник представництва KMZ Industries по Західному регіону Богдан Дудар.

Кілька фактів про шахтну зерносушарку

Рівномірний розподіл, ефективний підробіток. Зерносушарка сконструйована у вигляді вертикальної шахти. Обладнання з таким типом конструкції, на відміну від модульних, барабанних, карусельних і мобільних зерносушарок, рівномірно розподіляє зерно та агент сушіння по всій камері, оскільки працює за принципом змішаного потоку. Підробіток проходить максимально ефективно і з найменшими втратами тепла.

У потоковій шахтній зерносушарці зерно подається вертикально, обробляється тепловим потоком агента, а після сушки надходить у спеціальні камери для охолодження. Завдяки вивантажувальному механізму забезпечується рівномірний рух зерна по всій ширині шахти, при цьому виключається його травмування під час вивантаження.

Можливість роботи з усіма видами культур. Широкий діапазон знімання вологості в цій конструкції дозволяє сушити всі види зернових, олійних та бобових культур. До того ж тут немає необхідності в проведенні складних підготовчих операцій, таких як заміна сітки тощо.

Ергономічність. Модульна конструкція шахтних зерносушарок дозволяє підібрати зерносушарку потрібної продуктивності таких габаритів, при яких її можна оптимально розмістити на території певного елеваторного комплексу.

Потужність. Шахтні зерносушарки – одні з найбільш високопродуктивних на ринку. В той же час широка лінійка представлених на ринку моделей цього обладнання дозволяє підібрати зерносушарку необхідної потужності як для фермерських господарств, так і для середніх та великих елеваторів.

Робота в безперервному потоці. Головна особливість шахтної зерносушарки – це можливість працювати в безперервному потоці. Тому зауважте: для безперебійної роботи цього обладнання потрібен запас продукту для сушіння, ідеальний варіант – на 2 доби. Слід також урахувати, що цей вид сушарок висуває високі вимоги до попереднього очищення зерна.

Безпека. Саме в зерносушарках шахтного типу зазвичай сушать близько 70-80% усього зібраного соняшнику. Причина – їх безпечність в роботі з даним продуктом (найбільш пристосована для цього сушарка шахтного типу з можливістю рециркуляції продукту).

Екологічність, енергоефективність, довговічність. Серед інших переваг шахтної зерносушарки – мінімальні викиди пилу порівняно з будь-якими іншими типами зерносушарок, можливість утеплення зернової шахти для зниження витрат палива, збереження продуктивності сушарки та підтримка однорідності кінцевої вологості в холодну пору року, низький рівень шуму. А ще, якщо оцінювати тривалість життєвого циклу цього обладнання, то шахтні сушарки безумовні лідери, тобто довгожителі.

На що звернути увагу, обираючишахтну зерносушарку?

• Максимальна продуктивність зерносушарки
Обирайте продуктивність – тобто, скільки зерна зможе обробити ваша сушарка за годину – виходячи з того, скільки висушеного зерна ви можете зберігати.
Обов’язково запитайте у постачальника про продуктивність саме за культурою, з якою працюєте чи плануєте працювати. Адже одна й та ж сушарка, наприклад, може обробляти 22 тонни пшениці на годину при зменшенні рівня вологості з 20% до 14%, а ось за кукурудзою буде вже 14 тонн на годину при такому самому знятті вологи.

• Наявність аспірації
Аспірація в зерносушарках застосовується для відокремлення пилу. Особливо важливо це на етапах переміщення зерна з однієї ємності в іншу – саме тоді пилу з’являється найбільше. За наявності аспірації в зерносушарці пил відокремлюється від повітря, осідає на стінках сушарки, а потім спадає до спеціальної ємності. Чим вищий показник ефективності системи аспірації, тим зерносушарка безпечніша для довкілля, співробітників і жителів навколишніх населених пунктів. Наприклад, останні незалежні дослідження зерносушарки Brice-Baker виробництва KMZ Industries підтвердили ефективність її системи аспірації на рівні 98%.
Іноді замість системи аспірації виробники пропонують систему пилопригнічення, що є дешевшою. Яка різниця між аспірацією і пилопригніченням? При аспірації пил повністю виводиться з камери сушарки, тому необхідність чистити її зменшується в рази, а ймовірність загорання мінімізується. При системі пилопригнічення пил залишається в сушарці, що призводить до необхідності чистити її частіше, щоб не допустити загорання пилу.
Є виробники, які пропонують зерносушарки з системою аспірації або із системою пилопригнічення – на ваш вибір. Тому ви самі зможете вирішити: придбати дешевший варіант чи потратитися на більшу зручність та додаткову безпеку.

• Енергоефективність зерносушарки
Чим більше зерна може обробити сушарка при спаленні 1 м3 газу, то більше коштів ви заощаджуєте. Зауважте також, що в різні пори року витрати палива можуть відрізнятися. Більшими вони, звичайно, будуть узимку.

• Можливість роботи на різних видах палива
В умовах високої ціни газу слушною можливістю економити також є здатність зерносушарки працювати на альтернативних видах палива, яких зазвичай вдосталь у багатьох господарствах: зокрема, це солома, пелети, тріска тощо. У першу чергу такі рішення популярні для невеликих фермерських господарств, проте останнім часом відомі й випадки, коли альтернативним паливом користуються великі холдинги.
При цьому підключити генератор на альтернативних видах палива можна не до усіх зерносушарок (через їх конструктивні особливості). Тому заздалегідь запитайте у виробника про цю можливість, якщо зараз або в майбутньому плануєте вдатися до такої економії.

• Наявність датчиків вхідного та вихідного рівня вологості зерна
Цей пункт про якість і знову про економію. Точно вимірюючи вологість зерна, ви не витрачатимете зайве паливо й забезпечуватимете оптимальну кондиційність продукції на виході.

• Додаткова безпека
Деякі зернові культури, зокрема, соняшник та ріпак, мають властивість легко спалахувати. Тому для роботи з ними варто обирати зерносушарки з пальниками закритого полум’я та додатковими бар’єрами від попадання пилу до вогню.

• Автоматизація
Пам’ятайте: у всіх 100% реальних випадків загорання зерносушарок, це були неавтоматизовані зерносушарки. Натомість автоматика знижує ризики загоряння в рази. Завдяки спеціальним датчикам правильно задається температура сушіння. Можна визначати запиленість в зоні агента сушіння та в зоні охолодження, вібрацію обладнання тощо. В нагоді також стануть і датчики перегріву. У випадку, якщо температура в зерносушарці вища за максимально допустиму, зерносушарка автоматично вимкнеться. В іншому випадку може зайнятися і зерно, і сушарка взагалі.

• Якість матеріалу виготовлення
Краще, якщо це буде європейська оцинкована сталь марки не нижче, ніж S350GD. При правильній експлуатації та обслуговуванні виготовлені з такого матеріалу шахтні зерносушарки пропрацюють щонайменше 10 років.

• Зручність обслуговування сушарки
Мається на увазі вільний доступ до вентиляторів, можливість очищення зерносушильного обладнання після сезону, швидка заміна коробів шахтної сушарки тощо. Обов’язково звертайте увагу на такі деталі: адже це не лише комфортні умови роботи для ваших працівників, а й їхня безпека.

• Можливість модернізації обладнанняЗвісно, будь-який аграрій налаштований на розвиток. Через деякий час, за рік чи два, ви, ймовірно, розширюватиметеся і потребуватимете збільшення потужності наявного сушильного обладнання. Конструкція зерносушарки повинна дозволяти зробити це без повної заміни обладнання, за рахунок монтажу додаткових модулів. Переконайтеся, що ваша зерносушарка передбачає таку можливість.

І остання порада, загальна: обирайте зерносушарку з урахуванням ваших індивідуальних завдань, зважайте на значимі деталі, користуйтеся перевагами якісного сушіння й отримуйте прибуток!

Рекламодавці останнього номеру