Шахтна зерносушарка: як прорахувати продуктивність та інші важливі параметри

2-04

«Головний годувальник» – так можна охарактеризувати зерносушарку на елеваторі: адже саме це обладнання забезпечує добру половину всього прибутку підприємства.

А ще зерносушарка – своєрідний старт, той самий перший крок в елеваторний бізнес, із якого зазвичай починають невеликі агрогосподарства, особливо фермери, щоб уже з першого дня її експлуатації отримувати прибуток, а згодом поступово «обростати» потужностями для зберігання та іншими обов’язковими атрибутами комплексного зерносховища.

Зайве пояснювати, як багато залежить від ефективної роботи цього обладнання. А от як забезпечити його ефективну роботу – тут є про що говорити. Адже результат залежить не лише від характеристик та якості самого обладнання, а й від того, наскільки правильно воно підібране для конкретного елеватора.

Яку інформацію потрібно надати виробнику елеваторного обладнання, щоб він зміг підібрати для вас оптимальний варіант?

1. Перш за все прорахуйте необхідну вам продуктивність у тоннах/годину або в тоннах/добу.

Як це зробити? Виходячи з кількості вологого зерна, яке надходитиме на ваш елеватор.

Наприклад. За добу до вас приходить 700 тонн вологої кукурудзи, і ви плануєте працювати по-максимуму – 20 годин на добу. У такому разі:

Продуктивність зерносушарки = 700 т/20 год. = 35 т/год.

«Чому 20, а не 24 години на добу?», – запитаєте ви. Тому що це обладнання потребує обов’язкового проведення щоденних технологічних зупинок. Зокрема, для регулярного очищення згідно з регламентом, щоб запобігти ризику загоряння пилу, що тут накопичується. А раз на тиждень (а при роботі із соняшником – навіть раз в три-чотири дні) потрібно також повністю спорожняти сушарку, щоб уникнути залягання зерна.

Чи може зерносушарка працювати 24 години на добу? Адже якщо на дворі гаряча пора, простоювати зайві 4 години зовсім не хочеться… Так, зерносушарка здатна піти вам назустріч і кілька діб поспіль зможе працювати без зупинок. Проте не більше: далі дуже радимо зупинити її для обслуговування.

2-02

2. Про культури, з якими працюватимете, треба знати заздалегідь.

Чому це важливо? Бо під час сушіння різних культур продуктивність тієї ж зерносушарки буде різною. Наприклад, продуктивність по пшениці – 100 т/год., а по кукурудзі – уже в два-три рази менша (залежно від вхідної вологості цієї культури).

3. Визначте необхідний процент зняття вологи.

Адже для кожної культури процент вологи, за якого вона вважається сухою, індивідуальний. Наприклад, пшениця та кукурудза вважаються сухими при 14% вологості. До того ж, не забувайте, що одна й та ж культура в різних регіонах надходить із полів із різною вологістю. Наприклад, якщо до вас якась із вказаних культур надходить із вологістю 24%, то знімати потрібно буде:

24% – 14% = 10% вологості.

4. Система захисту від пилу залежить від місця розташування елеватора.

Якщо об’єкт нашого замовника розташований у населеному пункті, радимо зерносушарку Brice-Baker із системою аспірації – вона утримує виділення 97,85% пилу за межі обладнання, причому ці показники доведені незалежними лабораторними дослідженнями. Тож користувачі надійно й доказово забезпечені від скарг жителів навколишніх населених пунктів і навіть можливого опору будівництву елеватора.

Якщо ж сушарка розташована в полі, то достатньо обрати пилопригнічення – це більш бюджетне рішення, проте також ефективне. Йому зазвичай віддають перевагу наші замовники-фермери – через можливість зекономити при покупці.

5. Доцільність використання альтернативних видів палива прораховується виключно індивідуально для кожного господарства.

Доступ до газогону – наразі ідеальний варіант, якщо порівнювати ціну різних видів палива. Далі йдуть альтернативні види (тріска, солома, лушпиння), більше коштує скраплений газ, а найдорожче обійдеться дизельне пальне.

2-03

Чи має право на життя «альтернатива» на вашому елеваторі? Однозначно має, якщо у вас є власні джерела цього палива та ще й обсяги сушіння невеликі. Якщо ж власного альтернативного палива немає, слід обов’язково враховувати його логістику: аби рішення було дійсно вигідним, при щільності продукту до 300 кг/м3 віддаленість джерела не повинна перевищувати 80 км.

До речі, можна розглядати й обидва варіанти: зерносушарки Brice-Baker виробництва KMZ Industries, наприклад, можуть працювати одночасно на двох видах палива.

Що важливо врахувати при виборі зерносушарки?

1. Звертайте увагу на те, скільки ресурсів ви витрачаєте під час сушіння зерна.

2-05

Енергоефективність зерносушарки, тобто скільки зерна вона може обробити при спаленні 1 м3 газу, надзвичайно важлива: чим більше зерна обробляє це обладнання, витрачаючи один куб палива, тим більше грошей ви заощаджуєте.

Радимо обирати сушарки, що витрачають 1,1-1,5 м3 газу на 1 тонно-процент сушіння. Зауважте також, що зазвичай цей показник розраховується для оптимальних умов сушіння: у різні пори року витрати палива можуть відрізнятися –взимку вони, звичайно, будуть більшими.

2. Конструкція зерносушарки має забезпечувати зручне обслуговування.

Про необхідність регулярного очищення та обслуговування ми вже говорили. Тож, купуючи сушарку, переконайтеся, чи має вона майданчики для обслуговування, доступи до зон запилення, до вентиляторів, чи передбачена можливість швидкої заміни коробів. Адже це не лише зручність, а й безпека ваших співробітників, а ще – гарантія того, що очищення не стане проблемою й не буде виконуватися рідше, ніж потрібно.

3. Обов’язково подбайте про безпеку!

Максимально забезпечити її допоможе автоматизація. Наприклад, датчики перегріву захистять у випадку, коли температура в зерносушарці вища за максимально допустиму. Як тільки це станеться, зерносушарка автоматично вимкнеться і вдасться запобігти пожежі. Не зайвим буде встановити на вентилятори й додаткові датчики вібрації: вони отримуватимуть осьове биття і сигналізуватимуть про те, що лопаті не почищені – так удасться уникнути і несправності обладнання, і, власне, самої пожежі.

До речі, деякі зернові культури, зокрема, соняшник та ріпак, мають властивість легко спалахувати. Тому для роботи з ними варто обирати зерносушарки з пальниками закритого полум’я та додатковими бар’єрами від потрапляння пилу до вогню або навіть спеціальними аспіраційними установками.

4. Плануйте наперед!

Бізнесові плани мають бути амбітними, тож, навіть починаючи з невеликого кроку, плануйте розвиток наперед. Із часом ви захочете розширитись, тож потребуватимете більших сушильних потужностей. Ідеально, якщо конструкція обладнання дозолить зробити це без повної його заміни, лише за рахунок монтажу додаткових модулів. Тож уже зараз переконайтеся, що ваша зерносушарка передбачає таку можливість.

Підбирайте обладнання грамотно, сушіть ефективно і розвивайтеся безперервно!
Рекламодавці останнього номеру