Цього ви ще не знали про Compact-Solitair 9 від LEMKEN?

Поняття «універсальність» - це досить поширена характеристика при оцінці сільськогосподарських машин. Стосуються більшою мірою складних агрегатів, здатних комплексно проводити як кілька операцій одночасно, так і можливістю працювати з багатьма змінними факторами.

Compact-Solitair в комплектації із дисковою бороною Heliodor
Compact-Solitair в комплектації із дисковою бороною Heliodor

До таких «олраундерів» сміливо можна віднести посівні комбінації, яких з кожним роком стає дедалі більше на українських полях. Що цілком природно, адже в умовах нестачі часу, несприятливих погодно-кліматичних умов, а також економічних чинників, використання сівалок даного типу є не лише технологічно обґрунтованим, але й економічно вигідним.

Як правило, подібні агрегати мають схожу будову: спершу йде ґрунтообробна секція, потім сошники для внесення добрив, шинний коток і сошникова балка. Окрім цього, кожен виробник вкладає свою філософію в ту чи іншу опцію або робочий орган. Тож про все по порядку.

З 2007 року компанія LEMKEN пропонує посівні комбінації моделі Compact-Solitair 9. Спочатку вони випускались шириною 3 та 4 метри. При вирощуванні зернових культур та ріпаку зростала потреба в посівних комбінаціях, які дають змогу вносити мінеральні добрива. Тому, окрім наявних малозахватних посівних комбінацій, компанія LEMKEN вивела на ринок ще продуктивніший агрегат з шириною захвату шість метрів та можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. Застосовуючи такий посівний агрегат як за традиційної, так і за консервуючої технології грунтообробки досягається відмінний розвиток молодих рослин.

Compact-Solitair в комплектації із ротаційною бороною Zirkon
Compact-Solitair в комплектації із ротаційною бороною Zirkon

Сьогодні посівна комбінація Compact-Solitair 9 виготовляється з робочою шириною захвату 3, 4 та 6 м, демонструючи високу якість та ефективність сівби в різних виробничих та ґрунтово-кліматичних умовах роботи. При замовленні є також можливість вибрати ширину міжрядь: 125 мм або ж 167 мм.

З метою підвищення ефективності сівби та адаптації до різних умов використання посівні комплекси Compact-Solitair можуть мати ґрунтообробну секцію у вигляді короткої дискової борони Heliodor (такі сівалки мають маркування «H» у назві моделі), або ж ротаційної борони Zirkon (маркування «К» для складуваного агрегату, (від нім. Kreiselegge – ротаційна борона), «Z» для не складуваного (жорсткою рамою)). Завдяки маятниковому кріпленню ґрунтообробні секції складуваних агрегатів копіюють рельєф поля незалежно одна від одної, як і всі наступні секції робочих органів.

Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони Heliodor забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. Два ряди дисків діаметром 465 мм і товщиною 5 мм з листової пружинної сталі закріплені індивідуально на стійці. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані в два ряди із зміщенням. Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку. Наявність дискової борони можна оцінювати як позитивно, так і негативно. Так, з одного боку, для її ефективної роботи потрібна швидкість, що дозволяє так само швидко робити посів, мати менші енергетичні затрати порівняно з іншими робочими органами, а з другого - висока швидкість роботи вимагає відповідної реакції висівних органів, а при роботі в перезволожених умовах диски борони не завжди справляються із подрібненням ґрунту.

Для високопродуктивної сівби навіть у найбільш важких виробничих умовах посівна комбінація Compact-Solitair може оснащуватися ротаційною бороною Zirkon, що забезпечує поверхневий, швидкий та інтенсивний, або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів ротора, положення робочих органів та поступальна швидкість руху налаштовуються індивідуально. Тому завдяки активному знаряддю можна пристосуватися до будь-яких умов роботи. Таким чином, за один робочий прохід готується ідеальне посівне ложе. Але є один мінус: будучи приведеним від валу відбору потужності трактора, посівні комбінації, оснащені ротаційними боронами, потребують більших енергетичних затрат, аніж інші ґрунтообробні знаряддя.

Сошники для внесення добрив
Сошники для внесення добрив

Наступними робочими органами Compact-Solitair після ґрунтообробних є сошники для внесення добрив у міжряддя. Вони є в 4- та 6-метрових сівалках, що укомплектовані дисковою бороною Heliodor і в маркуванні яких присутня літера «D» (від нім. Düngung - добрива). Диски з діаметром 400 мм точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення. Тиск на сошники регулюється в діапазоні від 60 до 200 кг, а глибина обробітку налаштовується шляхом переставляння штифтів. Кожен із сошників має надійний пружинний захист від перевантажень. Розподіл добрив, що подаються через дозуючу котушку повітрям по тукопроводах, відбувається на 4 розподільниках (для 6-метрового агрегату). Якщо немає потреби вносити добрива та з метою зменшення зносу, секції сошників для добрив можуть бути піднятими.

Після цього встановлено колісний прикочувальний коток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, що забезпечує необхідне ущільнення ґрунту перед сівбою й виконує транспортну функцію. Під час експлуатації в полі коток приймає на себе масу спорядженого агрегату й рівномірно розподіляє її по всій ширині. Великий діаметр коліс, а також розміщення коліс у шаховому порядку зменшує потребу в тяговому зусиллі. Більш того, коток має інтегровану систему копіювання рельєфу, тобто кожна триметрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої завдяки маятниковій системі кріплення. Саме це є майбутнім гарантом рівномірної якості обробітку. Зміщення коліс забезпечує краще їх самоочищення, що гарантує високу якість сівби навіть в умовах підвищеного зволоження. Ширина шин вибрана таким чином, що кожна з них ущільнює ґрунт для трьох (чотирьох) сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см (12,5 см). У транспортному положенні 4-метровий агрегат рухається на всій батареї коліс, а в 6-мерового вони по 3 складаються по боках і сівалка переїздить на 6 колесах упевнено й безпечно.

Сошникова балка з гідралічним притиском, шинний та важкий профільний коток
Сошникова балка з гідралічним притиском, шинний та важкий профільний коток

Характерною особливістю, що вирізняє Compact-Solitair поміж подібних машин, є можливість комплектації трапецієвидним прикочувальним котком (TPW), що встановлюється між шинним котком та висівною балкою. Він установлюється з метою попереднього ущільнення ґрунту перед висівом. Окрім того, він залишає канавки на поверхні, по яких в подальшому будуть іти сошники, й створює кращі умови для контакту насінин із ґрунтом. Сівалка з котком може бути оснащена системою автоматичного розподілення тиску в процентному співвідношенні між шинним і трапецієвидним котком. Тобто в залежності від умов на полі (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо), тиск може бути або на всі 100% подано на один з котків або рівномірно розподілений між двома котками, або змінений у будь-якому співвідношенні з кроком регулювання 10%. Регулювання відбувається з кабіни трактора через робочий комп’ютер сівалки. Замість котка можна встановити штригельну борону, яка буде розрівнювати сліди від протектора шинного котка.

Комбінація Compact-Solitair обладнана дводисковими сошниками OptiDisc, що укомплектовані притискним роликом. Диски сошників обладнані радіальними шарикопідшипниками, що мають 6 рівнів захисту від потрапляння пилу й бруду і не потребують періодичного технічного обслуговування. Підшипники знаходяться всередині конструкції сошника, у випуклості диска, нерухома кришка додатково сприяє герметизації підшипника. Диски розміщуються на одній лінії й максимально близько один до одного, що сприяє більш точній укладці насіння. Для українських умов рекомендовано оснащувати сошники чистиками.

Сошники з притискними роликами, що мають гумову шину, навіть на нерівній поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Притискний ролик притискає насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи, таким чином, належний контакт насіння з ґрунтом. Окрім того, залишаючи після себе борозенку, ролик створює в ній передумови для накопичення вологи, а завдяки нерівностям поверхні вона прогрівається швидше, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв. Для уникнення налипання вологого ґрунту на шину ролика, останній може оснащуватись чистиком.

Візитівкою сівалки є кріплення кожного окремого сошника на паралелограмі, що дає можливість копіювати рельєф із дотриманням глибини висіву. Тиск на сошник та глибина висіву налаштовуються окремо. В базовому оснащені на кожен сошник створюється тиск величиною до 45 кг через пружину шляхом переставляння ексцентрика по п’яти різних позиціях. В якості опції є єдина на ринку гідравлічна система регулювання тиску, що збільшує навантаження на сошник до 70 кг і є особливо доцільною на важких ґрунтах. Система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегату. Налаштування тиску проводиться на терміналі управління сівалкою.

Місткий бункер для насіння та добрив
Місткий бункер для насіння та добрив

Посівна комбінація Compact-Solitair 9/600 K HD оснащена бункером місткістю близько 5000 літрів, що розділений на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40-60, 50-50, або 60-40%. Якщо застосування мінеральних добрив при сівбі не передбачено, то весь бункер можна заповнювати посівним матеріалом. Чотириметрові сівалки оснащені бункером місткістю 3500 літрів, а сівалки, на яких не передбачено можливість внесення добрив, - місткістю 4500 літрів, що гарантує триваліший час роботи без «дозаправки» й зменшує простої.

З метою якісної сівби різного за розміром насіння передбачено використання до шести різних висівних котушок (у залежності від модифікації), що розміщені на висівному валу. Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, що мають електричний привід, норма висіву кожним з валів встановлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступінчасто змінювати в межах від 1,5 до 300 кг/га, а мінеральних добрив – до 400 кг/га.

Залежно від ширини захвату посівні комбінації Compact-Solitair можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Керування дозаторами відбувається за допомогою електронного блока Solitronic, а за наявності опції можна включати або відключати подачу насіння за допомогою гідравліки. За допомогою блока Solitronic відбувається й калібрування сівалки на задану норму висіву.

Compact-Soltair в комбінації із сівалкою точного висіву Azurit
Compact-Soltair в комбінації із сівалкою точного висіву Azurit

Посівний матеріал від бункера до висівних робочих органів подається за допомогою стисненого повітря. З цією метою на сівалках встановлено компресор із гідравлічним приводом, тому його оберти можна змінювати плавно, незалежно від частоти обертання колінчастого вала двигуна. Найкращу в своєму класі якість розподілу насіння по всій ширині захвату сівалки забезпечують розподільники (грибки), які встановлені на кожних 1,5 метри ширини захвату сівалки (6 метрова модель). Насіннєпроводи, що відходять від розподільників, мають однакову довжину й максимально короткі, що додатково забезпечує рівномірність розподілу. До того ж, вони не провисають, тому забивання відпадає само по собі.

Для досягнення плавності ходу на високих швидкостях сівалку можна дооснастити опорними колесами для секцій дискової борони Heliodor. Це допоможе уникнути небажаного підстрибування агрегату та покращить рівномірність обробітку ґрунту. Незважаючи на популярність GPS-технологій, які до речі також можуть бути інтегровані в систему управління Compact-Solitair (за умови наявності ISOBUS: автоматичне перемикання секцій, ввімкнення технологічної колії тощо), часто українська комплектація сівалки має «дідівський», але надійний метод – маркери сліду. Також у пригоді стануть функції контролю насіннєпроводів, функціонал яких починається з контролю розподільників та секцій і закінчується контролем кожного окремого сошника.

Compact-Solitair 9 в транспортному положенні
Compact-Solitair 9 в транспортному положенні

Керування комплексом здійснюється через електронний блок Solitronic: бюджетний дисплей LVT-50 або ISOBUS-термінал ССІ -200. За допомогою ISOBUS-інтерфейсу Compact-Solitair 9/600 може працювати в спаруванні з просапною сівалкою Azurit, у цьому випадку сошниковий брус комбінації знімається й на триточкову навіску кріпиться сівалка точного висіву. Бункер Compact-Solitair 9 використовується як ємність для добрив, а секції Zirkon чи Heliodor готують ґрунт до посіву.

Compact-Solitair 9 агрегатується з тракторами потужністю 88/147 -200/315 кВт/к.с.

Рекламодавці останнього номеру