У новий сезон – із чистим баком!

Лишень на полі зійде сніг, як туди відразу прямують обприскувачі. Перш-наперш – вносити КАС, обробляти окремі площі гліфосатом, а з появою сходів ці машини буквально не виїжджають звідти. Фунгіциди, інсектициди, страхові гербіциди, різні підживлення – і все потрібно зробити вчасно, впіймавши потрібну погоду.

001

Вважають, що оптимальні умови для обприскування посівів складаються лише впродовж 7-10 днів на місяць. До того ж, найчастіше такі технологічні операції провадять у вечірні та вранішні години, щоб не зашкодити рослинам та комахам.

Часто через поспіх в оператора не залишається ні часу, ні бажання, щоб після роботи як слід промити внутрішню систему обприскувача. Так само після переходу з одного препарату на інший. Тому в бак просто набирають води й виливають її крізь форсунки впродовж кількох хвилин. Відтак у системі лишаються рештки препаратів.

Або ж через поспіх препарати змішують із водою безпосередньо в баку – й відразу в поле. Тих хвилин, що відведені на формування теоретично однорідної робочої суміші, часто не вистачає. Внаслідок на дні та стінках бака утворюється осад, до складу якого входять десятки різних хімічних речовин.

Простіше кажучи, елементи внутрішньої системи обприскувача – стінки бака, трубопроводи, патрубки, шланги, форсунки тощо виявляються забитими хімічним брудом, що з часом спричиняє цілий комплекс проблем.

По-перше, усі ці залишки можуть спресовуватися в грудки, забиваючи собою різні канали та вихідні отвори форсунок. Останнє загрожує тим, що частина посівів залишиться необробленою, натомість рослини на іншій площі отримають підвищену дозу препарату. І те й інше шкодить культурним рослинам. Виявляється це тоді, коли виправити помилки вже не можна.

По-друге, залишковий осад від попередніх препаратів з часом негативно впливає на внутрішні елементи конструкції, спричиняючи корозію, забивання та псування діафрагми помпи, фільтрів, трубопроводів та форсунок. Тобто, ресурс машини скорочується, а сама вона може вийти з ладу в найбільш незручний момент. Тому нібито зекономлений на прочищенні та розмішуванні робочої суміші час обертається значною шкодою.

По-третє, накопичений у баку обприскувача осад природно впливатиме на склад наступних робочих сумішей, а отже, умовно кажучи, не почищений як слід обприскувач після застосування гербіциду суцільної дії, цілком може пригостити його залишками посіви, скажімо, під час фунгіцидної обробки. А це вже – прямі втрати та невеселі роздуми агронома про те, а що ж тут трапилося…

Окрім проблеми з осадом препаратів та загальним забрудненням системи обприскувача, шкода виходить і при неякісному змішуванні препаратів із водою в баку. Власник господарства ретельно вибирає ефективні й дорогі препарати, визначає оптимальну норму внесення, але очікуваного результату не отримує. Бур’яни пруть, шкідники оклигують через пару тижнів, та й із фунгіцидним захистом не все гаразд. Як цьому дають раду? Атож, спілкуються на підвищених тонах із продавцями та виробниками препаратів, мовляв, що ви нам привезли? Заради справедливості зазначимо, що трапляється різне, буває, що до фермерів потрапляють неякісні ЗЗР та мікродобрива, однак часто причиною низької ефективності застосування препаратів є саме недостатньо повне змішування препарату з водою.

Причому негативний ефект від цього може виявитися двояким. З одного боку, ми даємо слабо концентрований розчин, що буде мало дієвим. Однак під час наступних обробок, навпаки, культурні рослини отримають підвищену концентрацію «хімії», і не факт, що вони її перенесуть без проблем. Надто ж, якщо мова йде про страхові гербіциди, які й без того мають здатність спричиняти фітотоксичну дію на посіви.

Тому гігієна обприскувача, за великим рахунком, належить до ключових елементів стратегії захисту рослин, так само як і турбота про отримання ефективного однорідного робочого розчину.

У першому випадку слід розуміти, що простою водичкою тут навряд чи вдасться обійтися. Хімія – є хімія, тому доведеться вибивати клин клином, а точніше, спеціальними миючими засобами для внутрішньої системи обприскувача. Вони порівняно недорогі, проте ефективні. По суті, на по-справжньому повне очищення машини оператор витратить той самий час, що і в випадку з промиванням водою. Але це гарантовано означатиме, що обприскувач можна безпечно застосувати в роботі.

Додамо, що необхідно звертати увагу не просто на миючі препарати для обприскувача, а саме на ті продукти, котрі мають властивості нейтралізації шкідливих речовин у залишках препаратів. Адже відпрацьовану після миття бака й трубопроводів воду доведеться кудись зливати і, на жаль, ми усі знаємо куди саме… Спеціальні добавки роблять цю воду екологічно безпечною.

Зі змішуванням робочого розчину ситуація виглядає дещо складнішою. Звісно, що сучасні обприскувачі оснащені чудовими штатними змішувачами, які дуже швидко й ефективно можуть змішати препарат із водою. Але ж у більшості випадків цього недостатньо. Тим більше в разі, коли щойно заправлена машина відразу ж іде в загінку, а пестициди розчиняються вже в процесі обприскування… Про яку ефективність роботи тут можна говорити?

0669

До того ж, усі чудово знають, що всі сполуки набагато краще розчиняються в теплій воді, якої в полі просто немає. Іноді воду взагалі набирають ледь не з калюжі.

Але на практиці цю проблему давно вже вдалося подолати. Для цього використовують спеціальні цистерни-змішувачі з системою підігріву, всередині яких робоча суміш збовтується впродовж потрібного часу. Тобто, поки в полі працює обприскувач, на нього чекає вже готовий ідеально змішаний робочий розчин. Під’їхав, заправився – і в цистерні вже готується наступна порція. І в баку чисто, і рослини отримують гарантовано якісний захист та підживлення. До речі, таким способом набагато краще готувати ті суміші з 5-6 препаратів, котрі полюбляють деякі наші агрономи. Принаймні, буде більше шансів, що це все подіє.

Зрозуміло, що й миючо-нейтралізуючі засоби для обприскувачів, і польові міксери коштують грошей. Щодо першого, то давно підраховано, що їх вартість не перевищує 2-3 дол./га. Своєю чергою щодо другого зазначимо, що такі цистерни-змішувачі давно вже виробляються в Україні, і їх вартість є помірною Для порівняння вкажемо, що за інтенсивної технології вирощування сільгоспкультур, вартість придбання хімічних препаратів для захисту починається від цифри 100 доларів США, хоча частіше вона значно вища. Який сенс купувати фунгіцид, внесення якого обійдеться 30-40 дол./га, якщо ефективність його застосування апріорі буде в рази нижчою. Тож разове придбання пари польових міксерів є вигідною інвестицією.

Сучасні інноваційні препарати для захисту рослин – це надзвичайно ефективні й тонкі інструменти, які потрібно правильно застосувати. Це стосується й супутніх помилок приготування робочих розчинів для обприскувачів, про які також варто сказати кілька слів.

Тому ще раз згадаймо про якість води. Її треба багато і її треба доставити. А це все час, транспорт, люди тощо. Дехто не бажає гаяти на це час і набирає воду із найближчої водойми, часто досить брудну. Мовляв, через фільтр пройде і буде чистою. Дійсно, хороший фільтр упорається з таким навантаженням певну, але саме певну кількість циклів, потім система дасть збій. Та й не всі домішки фільтр відсортує, що спричинить потрапляння всередину системи різного бруду, органіки тощо. З часом це спричинить псування обладнання, що негативно вплине на якість робочого розчину.

Тим паче, якщо показники щодо жорсткості та pH води не відповідатимуть стандартам. Це ще одна поширена проблема, на яку, втім, останніми роками, агровиробники звертають дедалі більшу увагу. Річ у тім, що як жорсткість, так і невідповідна кислотність води можуть ослаблювати ефективність дії препаратів у розчині, причому рахунок може йти буквально на хвилини. Так, деякі популярні гербіциди можуть почати втрачати свою дієвість уже через 20 хвилини після їх змішання з водою з невідповідними характеристиками.

Тому слід віднайти стабільне єдине джерело води для використання в обприскувачах у конкретній місцевості, якщо мова йде про велике господарство. Потрібно зробити необхідні аналізи, аби бути певними, що препарати подіють саме так, як написано в каталозі і як запевняють продавці. Якщо з нормальною водою складно, як це часто буває в південних областях України, тоді краще використовувати спеціальні препарати для пом’якшення води та оптимізації балансу pH. Знову ж таки, це недорого, однак надзвичайно важливо в плані фінальної рентабельності вирощування сільгоспкультур.

Звісно ж, далеко не кожен агроном здатен самостійно здійснити всі необхідні хімічні підрахунки й розібратися, наскільки ефективним буде змішування комплексу певних препаратів із водою, що має конкретні характеристики жорсткості та кислотності. Тому краще звернутися за консультацією до виробників чи продавців препаратів. З часом підвищення ефективності застосування ЗЗР дасть змогу проекспериментувати зі зменшенням норм внесення, а отже, знизити витрати на їх придбання.

Микола ЧЕРЕДНІЧЕНКО

002
Рекламодавці останнього номеру