Як акумулювати в ґрунті до 200 мм вологи без дощів?!

Як акумулювати в ґрунті до 200 мм вологи без дощів

Чому в ТОВ «Карпатиагропродукт» зробили ставку на унікальну технологію «VisTerrae» з вирощування агрокультур, де одним із базових елементів є застосування ґрунтообробного агрегату «Колісниця»?

В Україні щороку представляють десятки нових моделей ґрунтообробних агрегатів, переважно зорієнтованих на різноманітні технології обробітку ґрунту. Здавалося б, запропонувати тут щось якісно нове неможливо в принципі. Але, все ж таки, хочеться відзначити заслугу підприємства ТОВ НВО «Діапазон», якому вдалося створити унікальну сільськогосподарську техніку – культиватор дисковий КД-4 «Колісниця» для щадного вологозберігаючого обробітку ґрунту, з роботою якого ми ознайомилися на полях закарпатського господарства – ТОВ «Карпатиагропродукт».

Однак наша розповідь була б неповною без стислого опису технології природного підвищення родючості ґрунту, яку два місяці тому почали впроваджувати в господарстві ТОВ «Карпатиагропродукт» у супроводі агротехнологічного консалтингу компанії ТОВ «ВісТерра». Адже «Колісниця» (Культиватор дисковий КД-4) є одним із базових елементів технології «VisTerrae» (що означає – «Сила здорової Землі»). Доречно відмітити, що ця технологія дає змогу знизити витрати в перерахунку на гектар у півтора-два рази від типових стандартів, завдяки цілковитій (зазвичай поступовій – протягом двох років) відмові від пестицидів, синтетичних міндобрив, а також від застосування енергоємних агротехнічних операцій, які виснажують родючість ґрунту.

002

При огляді с.-г. угідь господарства ТОВ «Карпатиагропродукт» нас супроводжували й консультували директор компанії «Діапазон» та конструктор агрегату «Колісниця» – Вячеслав Іванович Іваненко, директор ТОВ «ВісТерра», який впроваджує технологію «VisTerrae» – Андрій Петрович Полтавчук та агроном господарства – Наталія Негуляєва.

Цього року на Закарпатті, дякувати Богу, не бракує вологи в ґрунті. При цьому станом на 12 травня, склалися оптимальні погодні умови, оскільки температура вдень досягає + 25 градусів за Цельсієм. Звісно, що кукурудза, як і інші культури, таке люблять, що обіцяє сприятливі передумови для стартового розвитку рослин. Проте з іншого боку, загадувати наперед – справа невдячна, адже оптимальний температурний режим та запаси продуктивної вологи можуть змінитися, як це траплялось не раз, тривалим посушливим спекотним періодом, бо погода мінлива, як настрій, а задача кожного господаря – «Бути напоготові й устигнути!». Тому саме технологія обробітку ґрунту «VisTerrae» із застосуванням «Колісниці» дає змогу істотно підстрахуватися від можливих погодних негараздів.

– Як бачимо, попередником на цьому полі, де буде висіяна кукурудза, був соняшник, тому з осені на поверхні лишилася велика кількість грубих пожнивних решток. Наша задача створити оптимальні умови для сівби та подальшої вегетації рослин, уникаючи при цьому хімічних засобів, – розповідає Андрій Полтавчук. Після збирання попередника на цьому полі обробіток ґрунту не проводився. У березні ми посіяли розкидним способом суміш сидеральних культур (овес, гірчиця, редька та фацелія). Насіння, рослинні рештки та ґрунт були оброблені баковою сумішшю – універсальним мікробним комплексом, у складі якого міститься скелетна група мікроорганізмів, включаючи корисні бактерії, гриби, водорості, пробіотичну та пребіотичну складову та інші компоненти для кращого проростання насіння та оптимального росту й розвитку культур.

З того часу мікроорганізми, що містилися у баковій суміші, «розгорнули бурхливу діяльність», у чому можна пересвідчитися, взявши до рук перший-ліпший фрагмент стебла соняшнику, який досить легко розламується та розсипається на частинки за незначних ручних зусиль. Крім того, досить помітним є зміна структури ґрунту, його запах, опушення кореневої системи сидеральних культур та запах молодих корінчиків, який схожий на запах свіжозрізаного огірка, а також інтенсивне розмноження хробаків. Ясна річ, що це значно спрощує подальшу підготовку поля до сівби, а також пришвидшує мінералізацію пожнивних решток.

– Перший елемент нашої технології – розущільнення ґрунту, що проводиться як біологічним, так і механічним способом. У ґрунті цілий рік поспіль має перебувати живе коріння. Саме тому ми активно вирощуємо сидеральні культури. За традиційного обробітку – класичної оранки ґрунт з часом, перетворюється в пил й істотно погіршує структуру. Тому єдине глибоке втручання в ґрунт, яке ми практикуємо – це глибоке рихлення з використанням спеціальних стійок Дельта-НТ, яке в парі з «Колісницею» прекрасно видаляє багаторічні бур’яни. Після цього ми обробляємо ґрунт не глибше 5 см, – пояснює Андрій Полтавчук.

– А що ж відбувається з однорічними бур’янами, – запитаєте ви? Після обробітку ґрунту із обертанням пласта (при застосуванні плугів та важких дискових борін) на поверхню ґрунту вигортається нове насіння бур’янів, що проростає знову й знову. Іншими словами, бур’яни в орному шарі знаходяться в безмежній кількості, тому задача дбайливого фермера – навчитися «Не чіпати лихо, доки воно тихо!». Що мається на увазі? Нам потрібно очистити від бур’янів лише верхній 5-сантиметровий шар ґрунту, не чіпаючи насіння, котре залягає глибше цього рівня, – стверджує директор ТОВ «ВісТерра» – Андрій Полтавчук. Із цим завданням цілком справляється «Колісниця» та ротаційні й пружинні борони. Крім того «Колісниця» ідеально вирівнює поверхню ґрунту, створює тверде ложе для насіння с.-г. культур, подрібнює відмерлі рештки культурних рослин, бур’янів та сидеральних культур, а також рівномірно підрізає вегетуючі бур'яни й сидеральні культури, розподіляючи їх по поверхні.

Свою назву «Колісниця», вочевидь, отримала за візуальну схожість зі стародавніми колісницями, оскільки два ряди основних робочих органів тут нагадують колеса від воза. Втім, це не зовсім колеса, а специфічні «культиваторні лапи», що обертаються, створюючи на поверхні поля унікальний шар мульчі – «сандвіч», де знизу дрібна фракція ґрунту, а зверху – дрібноґрудкувата фракція та післяжнивні рештки, що надійно зберігають вологу протягом вегетаційного періоду сільгоспкультур та створюють ідеальні умови для розвитку мікробіоти в ґрунті, даючи їм вологу, поживу, кисень та оптимальну температуру.

У свою чергу конструктор «Колісниці» Вячеслав Іваненко, задоволено оглянувши результати чергового проходу свого дітища, пояснює принципи, за якими працює унікальний агрегат.

– Проект «Колісниця» створювався для вирішення низки проблем: вологозбереження, видалення бур'янів та стерні, рівномірного розподілення по площі пожнивних решток, вирівнювання полів, передпосівної підготовки ріллі та відродження природного стану ґрунту за методикою Овсінського. Практика випробувань показала, що знаряддя ефективно виконує поставлені завдання, особливо ефективна «Колісниця» при роботі на стерні ріпаку, ячменю, озимих, а також добре зарекомендувала себе по пожнивних рештках соняшнику та кукурудзи, є й досвід використання по сидератах. На полях, де була виконана передпосівна обробка КБ-400, ґрунтова волога навіть за відсутності дощів та завдяки «точці роси», або так званому, «сухому поливу» зберігається на два тижні довше, – розповідає Вячеслав Іванович.

Для того, щоб переконатися в цій винятковій особливості агрегату Андрій Полтавчук продемонстрував це в польових умовах, розгорнувши верхній шар ґрунту після проходу колісниці, яка по одній смузі пройшла 10 хвилин тому, а по другій – 24 год. тому.

004

– Як бачимо, там, де агрегат щойно пройшов – поверхня посівного ложа суха. Тепер подивимося, що під шаром мульчі, яку «Колісниця» зробила учора: ось, бачите, земля волога, завдяки конденсату, котрий за законами фізики накопичився під мульчованим шаром ґрунту, – пояснює директор ТОВ «ВісТерра». Це явище є цілком природним і пояснюється дуже просто. Річ у тім, що в одному кубометрі теплого повітря міститься до 100 мілілітрів вологи, що надходить у ґрунт лише за певних умов, а саме: завдяки перепаду температур між гарячим повітрям, що проникає у ґрунт, та самим ґрунтом, укритим мульчуючим шаром, температура якого нижча за температуру атмосферного повітря, у результаті чого й відбувається конденсація атмосферної вологи в ґрунті.

Так, за підрахунками експертів, упродовж вегетаційного періоду конденсується до 200 міліметрів атмосферної вологи. Навіть якщо на цьому полі тривалий час не випаде жодної краплі дощу, рослини не будуть потерпати від посухи, оскільки їх коренева система постійно перебуватиме у вологому середовищі за оптимального температурного режиму.

Агроном господарства кандидат сільськогосподарських наук Наталія Негуляєва звертає увагу на структуру ґрунту, що формується після проходу «Колісниці».

– Це не пил і не «бетон». Земля просто ідеально кришиться в руках і розсипається, немов гречані зерна. Це оптимальні умови для розвитку кореневої системи рослин, оскільки до неї значно інтенсивніше потрапляє атмосферне повітря, до складу якого, як відомо, входить 78% азоту, а також – необхідний кисень і волога. Яскравою ознакою оздоровлення й підвищення родючості ґрунту є помітна активізація життєдіяльності корисних ґрунтових мікроорганізмів, безхребетних тощо. Поряд із активним розвитком біоти зростає чисельність хижих комах та птахів, котрі регулюють чисельність шкідників. За потреби застосовуємо ентомофаги. Ось бачите, ніби все просто й водночас неймовірно, але ж усе працює!

003

До переваг «Колісниці» також можна віднести високу продуктивність і результативність за рахунок поверхневого обробітку ґрунту (до 5 см, що відповідає вимогам «Нової системи землеробства» І.Є. Овсинського), оскільки робоча швидкість агрегату може сягати до 18 км/год., за рахунок зменшення тягового опору до 40%, у порівнянні з дисковими та лаповими робочими органами. Результатом цього є суттєва економія пального та робочого часу. Таким чином можна впевнено стверджувати, що «Колісниця» поєднала в собі кращі риси легкої борони, лущильника, подрібнюючого котка та передпосівного культиватора.

– Звісно, ми могли загнати в це поле з рештками соняшнику дискову борону, але умови для стартового розвитку рослин були б набагато гіршими. Чому? Більшість дискових борін, окрім тих, які працюють за технологією «Verti-till», переущільнюють ґрунт, а також руйнують структуру посівного ложа, обробляючи його глибше 5 см, через що втрачається ефект атмосферної іригації (тобто поглинання ґрунтом присутньої в повітрі водяної пари, що можливо лише при достатній природній пористості ґрунту). За таких умов насіння знаходиться не на твердому ложе, через що сходи з’являються нерівномірно, знижується польова схожість культур, – пояснює Андрій Полтавчук.

Продовжуючи розмову про подальшу технологію сівби кукурудзи на полі ТОВ «Карпатиагропродукт», зазначимо, що після проходу «Колісниці» буде здійснена сівба кукурудзи із застосовуванням ще одного унікального вітчизняного агрегату – посівного комплексу «Партнер» із суцільним висівом насіння, конструкція якого передбачає додаткове підрізання бур’янів, що залишилися на полі через недостатню вирівняність поверхні ґрунту.

005

Коли ми почули про суцільний висів кукурудзи, то спочатку подумали, що нам почулося, адже всі сучасні канони та рекомендації агрономічної науки передбачають сівбу кукурудзи на зерно із міжряддями – 38, 45, 50 чи 70 см. Навіщо її висівати суцільним способом?

– Тут також усе дуже просто, – посміхається агроном господарства Наталія Негуляєва. – Ми стримуємо появу однорічних бур’янів завдяки досходовому та післясходовому трьох-чотирьох разовому боронуванню ротаційними та пружинними боронами, таким чином покращується аерація ґрунту й видаляються у «фазі білої нитки» однорічні бур’яни. Усе, що потрібно рослині, є в повітрі та ґрунті, бо 95% своєї маси рослина формує за рахунок газів, води та сонячної енергії і лише 5% – за рахунок мінеральних речовин з ґрунту. На одному гектарі в орному шарі знаходяться десятки тонн мінеральних речовин, але вони перебувають у недоступній для рослин формі. Завдяки продуктам життєдіяльності мікроорганізмів (кислотам), мінеральні речовини розчиняються в доступну форму для живлення рослин, а наше основне завдання – створювати оптимальні умови для життєдіяльності корисних мікроорганізмів, тому згодом можна повністю відмовитися від штучних мінеральних добрив.

Здавалося б, звичайна «Колісниця», а стала одним із ключових елементів інноваційної високоефективної технології «VisTerrae», що передбачає цілу низку переваг, а саме: зниження собівартості вирощеної продукції, збільшення врожайності та покращення його якості тощо. Усе це дозволяє перейти на вирощування екологічної продукції й підвищити рентабельність сільгоспгосподарства.

За нашою оцінкою, «Колісниця» варта уваги, тому в наступних випусках нашого журналу ми продовжимо знайомити сільгоспвиробників із технологією природної родючості «VisTerrae» – «Сила здорової землі» та цим унікальним ґрунтообробним знаряддям.

Юрій ДИВАК

006
Рекламодавці останнього номеру