Як правильно вибрати місце для елеватора?

Ефективність роботи елеватора залежить від багатьох чинників, і їх бажано проаналізувати на старті – колі ви готуєтесь побудувати, чи купити елеватор. Будь-­яке зерносховище потребує серйозних інвестицій, тож дуже неприємно, коли через якусь, як вам здавалося б дрібницю, ви в пусту витратите кошти і отримаєте замість прибутку збитки.

«Нульова» відмітка вашого бізнесу – місце розташування підприємства. Обирати його потрібно дуже ретельно. Ось кілька підказок, щоб уникнути помилок.

ГЕОЛОГІЯ

Звичайно, перше на що потрібно звертати увагу, коли обираєте місце для свого нового елеватора – це геологія, або характеристики ґрунтів. Від них залежить обсяг фундаменту і, відповідно, бетону, земляних робіт і т.п. Звертайте увагу, на якій глибині знаходяться несучі ґрунти? Чи не треба буде встановлювати дренажі?

Фундаменти на палях в рази здорощують проект
Фундаменти на палях в рази здорощують проект

Достатньо поширена проблема – розташування ґрунтових вод. Якщо вони дуже близько підходять до поверхні, є ризики підтоплення, а відтак просідання фундаментів. На такій місцевості елеватори будують на палях. Але, якщо є можливість, то краще обрати інше місце. Це буде не тільки надійніше, але й обійдеться вам дешевше – фундаменти на палях в рази здорощують проект. Потрібно також враховувати таке явище, як просідання ґрунтів, в результаті чого утворюються яри, балки, зсуви. Тож зовсім не бажано на такому місці будувати своє підприємство – є ризик отримати проблеми у ході експлуатації.

АНАЛІЗУЄМО НАЯВНІСТЬ КОНКУРЕНТІВ

Якщо ви маєте наміри працювати із зерном сторонніх поклажодавці, головне правило при виборі місця для елеватора – дізнатися про наявність конкурентів у радіусі 50, або краще 100 км. Якщо елеватори в обраному вами регіоні вже є, не поспішайте панікувати. Потрібно проаналізувати їхню ефективність. Звертайте увагу на технічне обладнання, потужності зберігання, можливості і швидкість приймання та відвантаження.

Вирахуйте співвідношення кількості вирощуваного у цьому регіоні зерна у тонах та потужності одночасного зберігання наявних елеваторів теж у тонах. Результат, який ви отримаєте, і буде підказкою – треба чи ні вам будувати або купувати елеватор у цьому місці.

Дуже важливий фактор – репутація існуючих у регіоні елеваторів. До речі, від поганої репутації ваших конкурентів вам можуть бути і користь, і втрати. З одного боку – у вас є шанс забрати у них поклажодавців, а з іншого – аграрії, навчені гірким досвідом співпраці з нечистими на руку підприємствами, можуть і до вас поставитись з недовірою –вам буде дуже складно довести, що ви маєте намір працювати чесно.

Іноді колишні «подвиги» колег взагалі вбивають новий бізнес. Розповім реальний приклад із життя. У одного елеватора змінились власники. Зерносховище запрацювало після кількох років простою, інших елеваторів поблизу не було, і компанія чекала, що зерно потече до них річкою. Але у кінці сезону елеватор був заповнений лише на 10%. Почали аналізувати причини – чому фермери не везуть до них зерно? Виявилась, що колишні власники дурили аграріїв, ті потихеньку почали відмовлятися від послуг елеватора і будувати склади. Потім зерносховище і зовсім зупинилося, тож фермерів вже нічого не спиняло – вони всі побудували власні потужності для зберігання. В регіоні вирощують в основному пшеницю, вона йде з кондиційною вологістю, сушити її немає необхідності, тож у сучасному зерносховищі для аграріїв взагалі зникла потреба.

Отож, якщо збираєтесь побудувати, або купити елеватор, дивіться не тільки на наявність крупних зерносховищ, а ще й на фермерські потужності в регіоні. Може статися, що везти зерно на елеватор буде нікому.

ЩО ВИРОЩУЮТЬ МІСЦЕВІ АГРАРІЇ?

Збираєтесь будувати або купувати елеватор? З'ясуйте, що вирощують у цьому регіоні і у яких об’ємах? Які тут сівозміни? Можливо, там займаються нішевими культурами у невеликих кількостях, або взагалі овочами, і ваш елеватор їм буде не потрібен, або, якщо і потрібен, то не з такими виробничими потужностями.

На сівозміни і вирощування конкретних культур у першу чергу потрібно звертати увагу тим, хто орієнтується на переробку. Уявіть, що ви запланували виготовляти, скажімо, борошно, а місцеві аграрії через рік вирішили вирощувати замість пшениці рапс, і ви на сезон залишились без сировини. Доведеться возити її «за тридев'ять земель», що збільшить собівартість вашої продукції.

Звертайте увагу також на сорти і гібриди кукурудзи. Зазвичай елеватори, що працюють з цією культурою, орієнтуються заробляти на сушці. Але зараз, по­перше, змінюється клімат, а по­друге, почали вирощувати кукурудзу, яка має вологість дуже близьку до базисних показників – сушити її або взагалі не потрібно, або знімати доведеться досить маленький відсоток вологи. У такому разі вам не потрібно інвестувати у потужні сушарки що дорого коштують. Такі деталі потрібно прораховувати наперед.

НА ЧОМУ БУДУТЬ ПРАЦЮВАТИ ЗЕРНОСУШАРКИ?
Хоча альтернативне паливо зараз поступово набуває популярності, але жоден крупний елеватор повністю на нього не перейшов. 90% зерносушарок на українських підприємствах працює на природному газі. Тож треба враховувати, чи є у цьому регіоні газопровід, до якого можна приєднатися елеватору? При цьому дуже важливо переконатися, що наявний газопровід має достатньо потужностей для вашого елеватора. Інакше буде ситуація – газ начебто є, але його немає. Вам доведеться вкласти чималеньку суму на вирішення ще й цієї проблеми.

Якщо ж елеватор конче потрібен саме у цьому регіоні, а газу там немає, прораховуйте альтернативні варіанти. Звідки ви будете возити сировину, якщо це, скажімо, дрова, або чи є можливість користуватися зрідженим газом, і так далі.

Окрім газу, враховуйте також наявність інших комунікацій – електропередач. І тут знову пам’ятайте про їхні потужності. Реконструкція, або будівництво власної лінії буде вам дуже дорого коштувати.

НАСКІЛЬКИ ЗРУЧНА ЗЕРНОВА ЛОГІСТИКА?

Зернова логістика зараз – наріжний камінь роботи будь-­якого елеватора. Аналізувати цей аспект потрібно у комплексі. Починайте з можливості підвозу зерна на елеватор. Неможливо налагодити підвіз зерна у великих об’ємах у гарячий сезон, якщо машини їхатимуть до вас по звичайній шестиметровій сільській дорозі, яка до того ж ще й вщент розбита – це фізично неможливо. Ваш проект з подібною інфраструктурою буде заздалегідь провальний. Той же самий аспект потрібно враховувати з автовідвантаженням. Для того, щоб відвезти зерно на портовий термінал потрібні якісні дороги.

Але, як не крути, автозерновозами багато не навозиш. Будь-­який більш­-менш крупний елеватор, який має потужність одночасного зберігання від 40-­50 тисяч тонн, повинен мати можливість возити зерно залізницею. Тож перш ніж купувати, чи будувати власне підприємство: по-­перше дізнайтесь про наявність поряд залізниці. Важливо, щоб магістраль була не в стороні, а поряд з вашим майданчиком. Перевіряйте також стан колій, аби не довелось їх ремонтувати.

Важливо щоб залізниця була не в стороні, а поряд з вашим майданчиком.
Важливо щоб залізниця була не в стороні, а поряд з вашим майданчиком.

По-­друге, дізнайтесь статус найближчої залізничної вантажної станції. Якщо станція у списку малодіяльних, а таких зараз 300, то у вас будуть серйозні проблеми із відправками зерна.

УЗ спочатку погрожувала такі станції зовсім закрити, потім для їхнього обслуговування встановила підвищений договірної тариф. У будь­якому випадку вагони парку «Укрзалізниці» на таких станціях отримати досить проблематично, особливо, якщо ваш елеватор не має змоги грузити маршрут – тобто 54 вагони за добу.

ЕКОЛОГІЯ ТА БЛИЗЬКІСТЬ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ

Не секрет, що зараз серед населення зростають протестні настрої, а елеватор, як не застосовуй аспірацію, все ж має викиди пилу и лушпиння при сушці кукурудзи. Навіть, якщо ці викиди у межах норми, але розносяться вітром до дворів найближчого поселення, рано чи пізно до вас прийдуть з претензіями чи навіть з вимогами закрити елеватор. Ці ризики потрібно враховувати. Щоб залагодити конфлікт, вам доведеться йти на поступки населенню, а це може коштувати не одну сотню тисяч гривень на різні соціальні проекти – від встановлення пластикових вікон у кожній хаті, до «подарунків» інфраструктурі міста або села.

Отож порахуйте і подумайте, а якщо є вибір, краще відразу перенести свій проект подалі від населеного пункту – це стовідсотково обійдеться дешевше і корисніше для нервової системи.

ЧИ Є В РЕГІОНІ СПЕЦІАЛІСТИ ДЛЯ ЕЛЕВАТОРА?

Ви можете все правильно прорахувати, обрати, здається ідеальне для будівництва місце, але... Проаналізуйте ще один важливий чинник – чи є у цьому регіоні ваші потенційні працівники. На жаль, сільська місцевість зараз дуже швидко втрачає молодих мешканців – вони залишають села. Тож може статися, що у районі банально неможливо буде знайти спеціалістів, особливо висококваліфікованих. Це реалії, з якими вже стикаються деякі зерносховища. Їм доводиться звозити людей на роботу з відстані до 50 км, що теж не є панацеєю.

Отож, ретельно аналізуйте потенційні локації для своїх підприємств, щоб уникнути можливих ризиків та фінансових втрат.

Олена Вереда

Рекламодавці останнього номеру