Як скоротити витрати на посівну й зберегти вологу

Чому українські аграрії дедалі частіше обирають сівалки MZURI

Як скоротити витрати на посівну й зберегти вологу

Військова агресія рф завдала багатомільярдних збитків економіці України й агропідприємства, навіть ті, що розташовані у віддалених від бойових дій регіонах, опинилися на межі виживання. Бракує найнеобхіднішого: пального, міндобрив, насіння, запчастин, а головне – вільних коштів. Кліматичні зміни також ніхто не відміняв – нинішнього року чимало посівів зростатиме, потерпаючи від нестачі грунтової вологи, нерівномірного випаданням дощів, різкого зниження температури в нічний час та деградації ґрунтів. Отож у пригоді сільгоспвиробникові дедалі більше стають інноваційні рішення. Такі, як, наприклад, технологія MZURI Pro-­Til.

Свого часу поява цих грунтообробно-­посівних комплексів на ринку України стала справжнім відкриттям для українських аграріїв, і відтоді кількість унікальних машин зростає на наших полях мало не в геометричній прогресії: їх на українських полях уже кілька сотень і, вочевидь, незабаром буде ще більше.

Чим пояснюється такий інтерес? Як каже Олександр Ярошенко, керівник BTA Group (офіційний дилер MZURI в Україні), головна перевага технології MZURI Pro­-Til – здатність господарювати ощадно, гарантуючи при цьому прогнозований результат.

На ринку зараз доступні машини з робочою шириною 3, 4 та 6 м. Вони провадять висів широкого спектру сільгоспкультур, поєднуючи переваги технологій стріп-­тіл та, частково, – оранки. Принцип роботи MZURI можна описати так: глибокорозпушувач обробляє вузьку смугу ґрунту – завширшки до 12 см – створюючи оптимальне посівне ложе й підтягуючи до нього вологу з нижніх горизонтів. Конструктивні особливості лапи (завтовшки 16 мм) дають змогу працювати на будь-­яку глибину до 25 см, незалежно від погодних умов і стану ґрунту. Одночасно з висівом насіння інший сошник вносить у прикореневу зону, по всій глибині обробітку, мінеральні добрива – щоб надалі, із розвитком кореневої системи, рослина мала змогу протягом усіх етапів вегетації отримувати належне живлення. Завдяки цьому сходи сільгоспкультур добре розвиваються й набувають стійкості до стресів.

Аби поспостерігати за роботою нового 6­метрового агрегата MZURI Pro-­Til, ми разом із Олександром Ярошенком вирушили в господарство, що попри всі виклики воєнного часу, виконує польові роботи на сході України. З міркувань безпеки на прохання власників не вказуємо їх назву й координати. Показово, що для цього господарства саме застосування інноваційної машини стало реальним способом заощадити кошти й ресурси під час цієї екстремальної посівної…

03

– MZURI – це передусім технологія, що дає змогу фермерові оптимізувати собівартість виробництва і, разом із тим, поступово підвищувати врожайність, – зауважує Олександр Ярошенко. – Мультизадачний агрегат за один прохід виконує одразу кілька агротехнологічних операцій (включно з підготовкою насіннєвого ложа, внесенням добрив у прикореневу зону, висівом насіння й усуванням повітряних кишень). Це забезпечує цілу низку переваг, що проявляються вже в перший рік такого господарювання.

Виконання трьох основних технологічних операцій за один прохід дає змогу істотно заощадити. Достатньо сказати, що наша технологія потребує лише 15­-16 л/га пального, тоді як із будь­якою іншою ми витратили б щонайменше удвічі більше «солярки», – пояснює Олександр Ярошенко.

Додамо, що застосування технології MZURI Pro-­Til суттєво підвищує й продуктивність сівби, а також сприяє й зменшенню витрат мінеральних добрив із розрахунку на 1 га. Як то кажуть, одна справа просто розкидати міндобрива по всій поверхні поля, а зовсім інша – загорнути їх у вологий ґрунт у зоні розташування первинної кореневої системи рослин. У такому разі можна зменшити витрати на мінеральне живлення на 50­-60%.

Усі ці переваги інноваційної системи землеробства MZURI Pro-­Til вже випробували на своїх полях чимало українських аграріїв. Як зауважують, одна з основних умов ефективного застосування технології MZURI Pro-­Til – це якісна робота з пожнивними рештками культури­-попередника. Зокрема, в господарстві, яке ми відвідали разом із Олександром Ярошенком, перед сівбою соняшника ще з осені здійснили мульчування пожнивних решток кукурудзи.

– Наявність пожнивних решток на полі – це шлях до поступового відновлення родючості ґрунту, – пояснює мій співрозмовник. – Мікробіологічні процеси у поверхневому шарі накопичують вміст органічного вуглецю й, відповідно, гумусу, що поглинає воду, як «гідрогель», і в процесі абсорбування утримує поживні речовини, підвищує їх біологічну ефективність (тож і витрати на такі потреби будуть нижчі), а також зменшує забруднення води й повітря. Крім того, органіка – це живлення для мікроорганізмів і дощових червів (саме вони видаляють надмір вологи та утримують її, аерують ґрунт, сприяють утворенню його грудкоподібної структури, стимулюють активність ґрунтових мікроорганізмів). А тому надзвичайно важливо, щоб агрегат (наприклад, пружинна борона) якісно подрібнював крупні рослинні залишки й рівномірно розподіляв їх по поверхні поля.

02

Цей аспект технології MZURI Pro-­Til радикально відрізняє її від традиційного ґрунтообробітку, що передбачає заорювання соломи в ґрунт. Під час висіву, що відбувається в чисті глибоко розпушені смуги, агрегат відгортає мульчу в широкі міжряддя. Тобто, насіння отримує ідеальні стартові умови для розвитку, а міжряддя щільно вкриті подрібненими пожнивними рештками кукурудзи – запорука збереження вологи в ґрунті. Борозенки, що утворилися на полі, також запобігають вітровій ерозії, і це додатково сприяє молодим сходам краще переносити пізні приморозки. Сама стрічка, у яку висіяне насіння, прогрівається швидше, тому сходи виходять міцними й рівномірними, – деталізує Олександр Олександрович.

Директор BTA Group звертає увагу на те, наскільки швидко змінюються тенденції у вітчизняному рослинництві, що спричинені очевидними негативними кліматичними змінами в Україні.

– У нас надзвичайно родюча земля, як кажуть – від Бога. Раніше опадів було більш­менш достатньо, зокрема, на Полтавщині та на Слобожанщині, тому люди вважали, що нові технології зберігання ґрунтової вологи начебто не дуже й потрібні. Однак протягом кількох років ситуація суттєво змінилася. Як свідчать дослідження, кількість опадів у цих та інших регіонах знизилася в рази. Зокрема, в місцевості, де нині працює MZURI, недавно була серйозна посуха – усього лише 2 міліметри продуктивної вологи. Своєю чергою, середньорічна температура за останні 30 років піднялася на 2 градуси. Навіть, якщо ми маємо більш-­менш прийнятну річну кількість опадів, то вони здебільшого несвоєчасні. Всі ж звикли, що після того, як посіяли, то обов’язково підуть якісь дощі. А їх немає… Тому дедалі більше хліборобів сьогодні усвідомлює потребу щодо зміни підходів господарювання, – розповідає фахівець.

На Полтавщині наразі зростає зацікавленість фермерів можливостями посівних комплексів MZURI та технологією MZURI Pro­-Til. Почавши з численних демонстраційних посівів, керівництво BTA Group перейшло вже до товарних, зокрема, надаючи послуги із сівби широкого спектру культур.

04

– Торік у цьому господарстві ми посіяли 400 га пшениці і ячменю, а цієї весни – ще додатково 1000 га соняшнику. Це дало змогу нам наочно продемонструвати, як працює ця технологія на великих посівних площах. Якщо вести мову про пшеницю, то ми тестували різні норми висіву – і 1,5 млн./га, і 2 млн./га і 2,5 млн./га, хоча в середньому сіяли 3,5 млн./га. Скрізь було отримано дуже гарні дружні сходи рослин. Тому й тутешні фермери зацікавилися цією технологією і вирішили розширити площі під нею. Раніше тут практикували традиційну та нульову технологію обробітку ґрунту, – розповідає Олександр Олександрович.

Наш експерт вважає, що переваги кожної технології в кожному конкретному регіоні потрібно визначати порівняльним шляхом.

– Ніколи не можна сказати заздалегідь, що якась конкретна технологія найкраща. Ось у цьому господарстві спочатку працювали за традиційною технологією, а потім – за ноу­-тілл. Порівняли їх із MZURI Pro-­Til і виявилося, що результат набагато кращий. Власне, тут багато залежить від правильного втілення принципів технології – потрібно, щоб усе було правильно виконано, і це також наше завдання, як офіційного дилера MZURI – допомогти клієнту сповна використати всі переваги технології, – вважає Олександр Ярошенко.

Посівний комплекс MZURI сьогодні може сіяти практично всі сільгоспкультури, що вирощуються в Україні. Уже навіть є зразок, що здатний сіяти цукрові буряки. І в цьому полягає одна з її переваг – не потрібно купувати окремо сівалки для просапних та для зернових культур, для кукурудзи чи дрібнонасінних. Усе вирішується за допомогою зручних налаштувань.

Також на кожному сошнику MZURI встановлене обладнання точного висіву від славнозвісної компанії Precision Planting, а сама якість висіву насіння контролюється оператором безпосередньо з кабіни трактора. Тобто, сівалка повністю інтегрована з системами точного землеробства, що додатково посилює її переваги.

– Також серед переваг наших машин я хочу відзначити, що ми здійснюємо розпушування ґрунту в зоні росту кореневої системи рослин, що забезпечує чудові умови для її розвитку. І на всю глибину розпушування закладаються міндобрива, що забезпечує унікальний коефіцієнт їх засвоєння – 98%! Це найвищий, причому підтверджений, показник на ринку. За нинішньої ціни мінеральних добрив це важливий аргумент на користь нашої технології про­-тілл. Адже за звичайних умов коефіцієнт засвоєння мінеральних добрив, що внесені традиційним способом, не перевищує 30­-50%. Тобто, внесення 100 кг/га комплексних добрив із MZURI дорівнює за своєю ефективністю 200-­300 кг/га при роботі із іншими технологіями, – стверджує Олександр Ярошенко.

При цьому замовник може отримати модель MZURI з можливістю внесення не лише гранульованих, але й рідких добрив, що додатково покращує їх засвоєння кореневою системою рослин.

– Нестача вологи – це дуже важлива проблема при сівбі, коли необхідно, щоб насіння вчасно й синхронно проросло й сформувало дружні сходи. Коли ми кладемо гранули міндобрив у сухий ґрунт іншими сівалками, то їхній вміст одразу не засвоїться і взагалі може перейти у зв’язані, недоступні для рослин форми. Натомість MZURI, розпушуючи ґрунт, підіймає вологу з його нижніх горизонтів і змішує її з міндобривами, створюючи поживне сприятливе середовище для проростання насіння та розвитку сходів. Ось завдяки чому результати сівби за цією технологією у більшості випадків є кращими навіть за екстремальних погодних умов, – пояснює Олександр Олександрович.

Тому не дивно, що ті агровиробники, які наочно переконалися в перевагах технології MZURI Pro-­Til, активно звертаються до компанії BTA Group.

– Раніше своїми сівалками ми робили переважно демонстраційні посіви, а сьогодні багато фермерів почали просити, щоб ми засівали товарні поля – по 300, 500 чи 1000 гектарів. На цю весну мали замовлення майже до 10 тисяч гектарів, і вже маємо 5 тисяч законтрактованих гектарів озимого ріпаку на осінь. Тому наразі законтрактовуємо вільні агрегати та, як можемо, допомагаємо нашим клієнтам. І це при тому, що зростає попит і на придбання наших машин, – розповідає Олександр Ярошенко.

За його словами, чимало агрокомпаній переглянули свої сівозміни, зменшуючи площі під кукурудзою, але збільшуючи – під соєю, соняшником та пшеницею. І в цьому плані у великій нагоді стає універсальність посівних комплексів MZURI, які однаково якісно сіють широкий спектр сільгоспкультур.

05

До війни офіс BTA Group розташовувався в Харкові. Оскільки в березні нормальна робота з обслуговування фермерів у столиці Слобожанщини була неможлива, компанія оперативно переїхала до Черкас, де створила свою другу базу.

– Гадаю, після нашої перемоги в нас буде вже два центральні офіси – у Харкові та в Черкасах. Це дасть нам змогу ще оперативніше обслуговувати агровиробників у тих 12 областях, де ми працюємо. Це все – щохвилинна праця. Ми постійно спілкуємося з фермерами, робимо демонстраційні посіви, запрошуємо людей. Тут не можна зупинятися ні на хвилину, і ми все робимо для того, щоб якомога швидше задовольняти потреби наших клієнтів, – зазначає Олександр Ярошенко.

Загалом, попри всі сьогоднішні негаразди в країні, компанія BTA Group не збирається збавляти оберти розвитку, усвідомлюючи, наскільки зросла вага підтримки українських фермерів у технологічному плані. Так, офіційний дилер MZURI розпочав співпрацю з Український науково­дослідний інститут прогнозування та випробовування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва імені Леоніда Погорілого за державною програмою підвищення врожайності.

– Саме так, за можливості помітно скоротити виробничі витрати, наша технологія водночас дає змогу відчутно підвищити врожайність сільгоспкультур. Ось, скажімо, у Польщі фермери, як і всі в ЄС, отримували компенсації за недоотримання врожаю. Тепер в уряді Польщі звернули увагу, що MZURI дає змогу отримувати високі врожаї, тож і політику підтримки фермерів видозмінюють, надаючи субсидії для придбання цих посівних комплексів. Адже просто компенсація за недоотриманий врожай – це гроші в нікуди – заплатили, проїли – і все. А тут фермерові дають не рибку, а чудову вудочку, щоб нею постійно ловити. Сподіваюся, що і в нас запрацюють аналогічні програми, – каже директор BTA Group.

Ну і, звісно ж, дуже важливою перевагою технології MZURI Pro-­Til є реальна можливість заощаджувати значні обсяги пального.

– Традиційна технологія обробітку ґрунту потребує витрати мінімум на 30 л/га більше пального. Тобто, на 100 гектарах це 3 тонни дизелю, а на 1000 га – 30 тонн. Якщо помножимо ці 30000 літрів на 50 грн. за 1 літр, отримаємо економію півтора мільйона гривень. Це лише на пальному, не кажучи про робочий час, зарплатню та ресурс техніки. До того ж, у нашому випадку ви маєте придбати лише один агрегат, а за традиційної технології – шість-­сім. Тому економіка технології про­тілл говорить сама за себе, – каже Олександр Ярошенко.

Тому не дивно, що невдовзі потужності з виробництва MZURI в Євросоюзі зростуть ще на 500 сівалок на рік. Попит на цю технологію постійно зростає, причому істотну частину замовлень роблять саме українські фермери. І це переконливе свідчення ефективності цієї унікальної технології.

Юрій ДИВАК

06
Рекламодавці останнього номеру