Як заробити на виробництві молока?

Підприємство Пирятинське ТОВ «Агротехніка» добре відоме українським тваринникам. Понад 15 років підприємство постачає обладнання й техніку для ферм від провідних європейських компаній, пропонує аграріям найкращі рішення для ведення прибуткового молочного бізнесу.
Наш кореспондент спілкувався з директором ТОВ «Агротехніка» Володимиром Крагелем.

Пане Володимире, розкажіть про свою компанію. Ви пропонуєте обладнання лише для ведення тваринництва?

Наша компанія заснована в 2004 році як постачальник імпортного професійного обладнання для сільського господарства. За освітою я будівельник і зооінженер, тож, природно, був обраний тваринницький напрямок і підібрані постачальники обладнання, які відповідають цьому напрямку.

Пізніше до нас звернулася компанія GEA, яка займається проектуванням та монтажем доїльних залів, і запропонувала стати їхнім представником у Полтавському регіоні. З того часу ми разом беремо участь у проектах з розробки технологічних схем для ферм та наповнення їх усім відповідним найкращим обладнанням, щоб «з’явилося молоко».

Півтора року тому наше підприємство також стало співзасновником підприємства «Молочні роси», що знаходиться в с. Каплинці Пирятинського р­-ну Полтавської області. Свою продукцію здаємо для переробки на ТОВ «Клуб сиру» та ТОВ «Хорольський завод дитячих продуктів харчування».

Що сьогодні пропонуєте українським аграріям?

На сьогоднішній день, мабуть, тільки наша компанія може запропонувати такий широкий спектр послуг, щоб забезпечити старт виробничого процесу з виробництва молока та його зберігання, а саме:

  • Поставка нетелів Голштинської і Джерсейської порід від найкращих датських ферм;
  • Поставка обладнання для годівлі корів:

причіпні та стаціонарні вертикальні (американського і європейського зразка) і самохідні барабанного типу кормозмішувачі;
автономне обладнання для правильного нарізання й завантаження силосних мас;
автономні й точні комбікормові заводи;
подрібнювачі соломи та роздавачі кормів, що приготовлені на стаціонарних змішувачах.

  • Також у нашому асортименті широка лінійка обладнання для кормозаготівлі:

силосна плівка, сінов’язальна сітка й шпагат;
установки для сушіння сіна в рулонах і тюках;
силосні трамбувальні котки;
розподілювачі сінажних і силосних мас у силосній ямі.

  • Наша компанія також пропонує широкий спектр транспортних причепів:

для транспортування силосної маси з поля до ями;
універсальні гноєрозкидачі;
перевантажувачі зерна, буряків та силосних мас;
цистерни для рідкого гною.

  • У нас також добре розвинений напрямок обладнання для вирощування молодняку: будиночки для телят; пастеризатори молока; молочні таксі; автоматичні станції випоювання телят.

Відповідно поставляємо й монтуємо доїльне обладнання, починаючи від звичайних молокопроводів і доїльних залів типу «Ялинка», «Карусель», «Паралель» і закінчуючи роботизованими системами доїння.

Пропонуючи максимально повний набір обладнання й техніки для тваринництва, хочу наголосити, що ми є ексклюзивними представниками багатьох відомих Європейських компаній в Україні й пропонуємо справді унікальну техніку для тваринницької галузі, що дозволяє отримати максимальну вигоду для підприємства за період її експлуатації. Це і самохідний кормозмішувач BRAVO з унікальною системою змішування кормів барабанним корпусом з контршнеком, що дозволяє зробити щонайпухкішу кормову суміш при збереженні її структури. Це й нарізувачі силосних мас GONELLA, що дозволяють забезпечити глибоке й правильне виймання силосної маси й завантаження її в змішувач, що дозволяє вивільнити фронтальний навантажувач від роботи в ямі. Це й поставка унікальних вертикальних змішувачів від компанії Peecon, яка вже впродовж 20 років є найбільшим постачальником вертикальних змішувачів на мега-ферми в Північній Америці. Нарешті потрібно наголосити й про перспективну для України технологію в заготівлі якісного сіна – сушіння сіна методом продування теплим повітрям у рулонах чи тюках.

У чому для клієнта перевага співпраці саме з вашим підприємством?

За 15 років роботи ми добре вивчили й розуміємо потреби тваринницького ринку України й знаємо, яке саме обладнання потрібно запропонувати нашим клієнтам, щоб вони отримали найбільший прибуток від виробництва молока. Узагалі, усе що ми пропонуємо – ексклюзивне й унікальне на ринку України. У когось може бути схоже обладнання, але кращого немає.

Наш принцип, повторюся, такий: навчити нашого клієнта заробляти на молоці, і ми це робимо. Навчаємося самі, вивчаємо світовий передовий досвід і приносимо його в Україну. Доносимо інформацію й тенденції – пояснюємо, за рахунок чого рентабельність виробництва молока можна підвищити.

Коли ми почали поставляти кормозмішувачі, це різко підняло надої, тваринники почали економити корми, тобто, кормів витрачати менше, а молока й прибутку отримувати більше. А якщо додати обладнання для нарізання сінажних мас, то зберігши енергію в основному кормі, корова отримує більше енергії й дає більше молока. Коли швидко довезти силосну масу з поля в яму, правильно розрівняти й ущільнити й загерметизували силососховище – отримаємо, знову ж таки, високу поживність кормів, При цьому уникнемо закислення корму й цвілі, а у підсумку маємо здоровіших тварин. Загалом, успіх справи забезпечує багато складників.

Що можете сказати про рентабельність молочного бізнесу в Україні? Чи варто цим займатися? Бо ж корів чомусь меншає…

Хочу зазначити, що молочний бізнес в Україні рентабельний! Але досягти цієї рентабельності часом заважає відсутність розуміння того, як підвищити продуктивність корови. Тому бачимо таку розбіжність: кращі підприємства в Україні отримують до 35-40 й більше літрів на добу з корови, але є й підприємства, де надої на рівні 20 літрів. При цьому орієнтовна затратна частина на підприємствах, що отримують як 35, так і 20 літрів приблизно однакова. Але перші отримують 350 грн. з корови на день, а другі 200 грн. Тобто, сьогодні в Україні ситуація сприяє розвитку молочного бізнесу: ціни, податки, клімат, але нам бракує знань і досвіду, а ще завзяття. Ми надто довго перелаштовуємось зі старої системи виробництва молока на нову прогресивну. Молоко, надої, забезпечують якісні корми і їх правильна збалансованість. А досягти цього не так просто. Для прикладу, ті ж іноземні фермери, які прийшли в Україну й так само займаються в нашій країні виробництвом молока, мають надої до 40 л на корову.

Закордонні фермери мають більші надої прибутки. Чому наші поступаються?

Голландці поколіннями жили в ринкових умовах, набували досвіду як збільшить продуктивність корів і заробити на цьому більше грошей. А ми 75 років будували ракети, танки, автомати й мало переймалися, як зробити рентабельним виробництво молока. Молоко в нас було не бізнесом, а соціальним проектом. І ця ментальність в нас живе досі. Багато хто дивиться на ферму, наче це лише молоко. А насправді молочнотоварна ферма дає дохід не тільки від молока – це й телята, і органіка на поля, що коштує чималі гроші. Якщо гній порахувати по діючій речовині, то він повинен бути у 10-15 разів дорожчим, ніж його списують на поле за собівартістю, а це ж гроші, які заробила власне ферма. Тому голландці й німці шанують цю справу, бо ж знають, що займатись молоком – це вигідно. У нас же люди рідко бачать вигоду в молоці, дивляться на корів як на ярмо, котре мусиш тягнути.

Утім є й приклади передових українських підприємств –підприємці які в це повірили, поїхали за кордон, в Європу, в Америку, в Ізраїль. Подивились, як можна займатися молочарством із вигодою, виробили свою програму, і запровадивши передові технології, вийшли на те, що тваринництво дає більший прибуток з гектара, ніж вирощування кукурудзи.

Фермер, що бажає інвестувати в тваринництво, може звернутися до вас, і ви забезпечити його всім потрібним для прибуткового бізнесу?

Цілком. Ми розпочнемо з того, що розробимо генеральний план його ферми, починаючи з її території, ландшафту й наявних приміщень. Розробимо технологію утримання, годівлі, заготівлі кормів, вирощування молодняку, логістики, розробимо плани поетапного впровадження. І відповідно зможемо закомплектувати конкретним обладнанням за останнім словом техніки від кращих європейських виробників.

Надалі ми завжди поруч: надаємо повне гарантійне й післягарантійне обслуговування поставленого обладнання. А головне – ми навчаємо людей, як правильно працювати з цим обладнанням, щоб отримати найкращий результат.

Чи може ваше підприємство брати на обслуговування ферми, що вже мають обладнання, поставлене іншими компаніями?

Зазвичай ми займаємось ремонтом доїльного обладнання, холодильного обладнання, електроніки, електрики тієї техніки, яку самі постачали. У нас уже достатньо власних об’єктів. Але якщо є запит і є можливість допомогти – не відмовимо. Ми розуміємо, як працювати в тваринництві... «Корові вим’я не зав’яжеш», і якщо треба допомога, то будемо їхати, щоб допомогти людям вирішити проблему.

Плануєте збільшувати асортимент?

Конкретного плану зараз немає. Тут усе ситуативно. Хочемо, щоб українці могли заробляти на молоці. Не все, що є у світі, нам підходить, і не все підряд ми беремо, а вибираємо те найкраще, щоб наші клієнти були успішними і конкурентоздатними на світовому ринку молока.

Підсумуємо: якою повинна бути ефективна молочна ферма?

Ефективна молочна ферма та, де низька собівартість годівлі й виробництва молока при високій продуктивності тварин. Для України це не менше 30 літрів на добу від корови. Від 30 літрів і вище можемо вважати, що це прибуткова ферма. Утім головне – потрібно забезпечити й належну якість продукції. Успішним підприємство може бути тоді, якщо в нього не лише економіка, але і якість продукції відповідає найвищим стандартам. Тому все обладнання, яке ми поставляємо, дає можливість отримати молоко найвищого ґатунку, з низьким рівнем забруднення, швидко охолоджене. І в результаті наші клієнти можуть з гордістю говорити, що вони виробляють найкраще молоко, найкращу сировину, з якої потім можна робити якісні молочні продукти.

Запитував Юрій ДИВАК

Рекламодавці останнього номеру