Зернозбиральні комбайни FENDT – якість, підтверджена в полі.

Застосування новітніх технологій рослинництва зумовлюють стабільне зростання врожайності зернобобових і технічних культур, відтак, підвищуються й вимоги до якості зернозбиральних комбайнів. Зернові, збіжжя важливо зібрати швидко і з мінімальними втратами.

Найважливіше, на що слід звернути увагу, вибираючи комбайн, це якість збирання, обмолоту й очищення врожаю, економічність, надійність, продуктивність, зручність технічного обслуговування, а також універсальність самого комбайна – ділиться досвідом директор господарства ТОВ «Годунівське» Лісовий Володимир Григорович.

З урахуванням найвищих вимог до сучасного комбайна фірма FENDT розробила й випускає комбайни з класичною, гібридною та роторною системою обмолоту.

Дві серії комбайнів «L» та «С» - series, що пропонуються аграріям України компанією Агробудівельний Альянс «Астра», а також новинка Fendt IDEAL, представлена 2017 році на виставці Агрітехніка в Ганновері, випускаються в Італії, в місті Бреганце. Для гарантії високої надійності комбайнів, перш ніж вони залишать завод, проводяться інтенсивні перевірки функціонування вузлів і агрегатів, а також остаточна їх підготовка до роботи в полі. Усі деталі, що контактують з технологічними матеріалами, фарбуються перед складанням. Висока експлуатаційна надійність нових комбайнів досягається за рахунок сучасних технологій проектування, застосування високоміцних і зносостійких матеріалів.

На комбайнах FENDT серії «L» та «С» встановлюються екологічні й економічні двигуни AGCO POWER. Це одна з найпрогресивніших технологій AGCO на ринку, вона використовується в тракторах і комбайнах, забезпечує бережливе ставлення до довкілля й максимально зменшує експлуатаційні витрати. Управління двигуном розраховане на оптимальний характер зміни крутного моменту. За рахунок цього комбайн навіть під навантаженням працює при постійній витраті пального. У поєднанні з удосконаленою системою приводів комбайна це дає можливість значно скоротити витрати пального при збиранні врожаю.

Володимир Григорович стверджує: «Порівняно з іншими комбайнами, комбайн Fendt забезпечує економію пального від 3 л/га до 8 л/га. У середньому витрата пального становить приблизно 10 л/га, залежно від навантаження комбайна».

Комбайни серії «L» і «C» з молотильним барабаном і клавішним соломотрясом найбільш універсальні для збирання різних культур за економічними показниками, у тому числі по витраті пального. Для підвищення якості обмолоту і зменшення втрат зерна в цих машинах застосовано молотильно-сепаруючий пристрій з підвищеною відцентровою силою, основою якого є 8-бильний молотильний барабан з додатковими брусками для досягнення ефекту маховика.

Для інтенсифікації процесу відділення зерна, прутки підбарабання молотильного апарату виготовленні з різним кроком: зазори в задній частині підбарабання вдвічі більші, ніж у передній. Таке рішення забезпечує оптимальний баланс між продуктивністю обмолоту й високою швидкістю сепарації. Для підвищення якості обмолоту оператор може, не виходячи з кабіни, регулювати зазори в передній і задній частинах підбарабання. Для збирання різних сільськогосподарських культур комбайни можна швидко переобладнати шляхом установлення іншої секції підбарабання. Передній сегмент деки можна легко демонтувати й замінити через каменевловлювач. Доступні два варіанти передньої секції підбарабання молотильного апарату: сегмент з осередками 14 мм для інтенсивного обмолоту при збиранні зернових культур і сегмент з осередками 24 мм для збирання кукурудзи, сої або соняшнику.

Хлібна маса, що обмолочується молотильним барабаном, переміщується до відбійного бітера й подається у відцентровий сепаратор MCS Plus, де додатково відокремлюється частина зерна, що не відсепарована через підбарабання молотильного апарату. Молотильний барабан обмолочує близько 90-93% зерна від хлібної маси, сепаратор відокремлює ще 3-4% зерна. Таким чином на соломотряс потрапляє менше 5% зерна. На відміну від інших комбайнів, дека відцентрового сепаратора MCS Plus має два положення - активне й пасивне (мал. 1). Коли дека під сепаратором (активне положення) - це дозволяє підвищити ефективність активної сепарації при збиранні довгостеблових культур при високій вологості, забезпечує високу продуктивність навіть у складних погодних умовах. Якщо дека повністю піднята над сепаратором (пасивне положення), то даний режим у першу чергу рекомендується для збирання культур, що потребують лише легкого обмолоту, а також у сухих умовах збирання врожаю. Для підвищення якості сепарації в задній частині підбарабання використовується універсальний сегмент з осередками 24 мм. Переведення деки сепаратора MCS Plus здійснюється електромотором без використання інструменту.

Для сепарації грубого вороху в комбайнах серії «L» та «С» використовується 6-ти клавішний соломотряс з найбільшою амплітудою ходу кривошипа в 150 мм. Високі (210 мм) вертикальні ділянки каскадів мають сітчасту поверхню, що підвищує ефективність сепарації. Загальна площа клавішного соломотряса - одна з найбільших в даному класі комбайнів і становить 6,81 м2, завдяки чому втрати зерна зведені до мінімуму. Бережлива обробка зернової маси зберігає оптимальну структуру соломи.

астр-2

Для операцій з мінімального обробітку ґрунту й прямого висіву важливе значення має рівномірність розподілу полови й подрібненої соломи. Для цієї мети комбайни Fendt серії «L» та «С» обладнано подрібнювачем соломи (мал. 2), зазубрені ножі якого забезпечують якісне зрізання рослинних решток і дозволяє зменшити енергоспоживання, тим самим економити витрати пального при збиранні врожаю. Регульовані нерухомі контрножі, додаткові підвісні зазубрені пластини та дефлектори дозволяють контролювати якість подрібнення й розкидання соломи. Оператор може одним рухом перемикатися між режимами валкування або подрібнення соломи. Система бережливого обмолоту зберігає солому в ідеальному стані при подальшому використанні для кормів або підстилки.

астр-3

Сьогодні вимоги до очищення зерна, що надходить після обмолоту комбайном, досить високі - чистота обмолоченого зерна повинна бути не менше 98%, а дроблення - не більше 1%. Отримання чистого зерна після комбайна, яке не потребує додаткової очистки - це одна з вимог до сучасних зернових комбайнів. Власник зернозбирального комбайна Fendt 6275L – Лісовий В.Г. зазначив: «Уже багато років після збору культур ми не доочищаємо зерно. З-під комбайна сміливо вивозимо на елеватор». Це саме підтверджує ще один власник комбайна Fendt 6335C – директор СВК «Маяк» Рибак Микола Станіславович: «Зерно не потрібно очищати на зерноочисних машинах. Дуже добре обмолочує. Це дає додаткову економію коштів». У конструкції системи очищення зерна комбайнів FENDT основний акцент зроблено на використанні решіт із високою пропускною здатністю, що забезпечують максимальну чистоту зерна (мал. 3).

Спеціальна поверхня решіт (HC - решета) дозволяють оптимізувати повітряний потік і значно підвищити ефективність очищення. Рівномірність розподілу зернової маси при роботі на схилах гарантується наявністю високих розподільних стінок на грохотній дошці та зернових решетах. Система повернення на домолот переміщує зернову масу, що не була обмолочена, на молотильний барабан. Шнек шахового типу рівномірно розподіляє зернову масу по всій ширині над молотильним барабаном, для того, щоб не збільшити дроблення зерна й не порушити процес сепарації зерна.

астр-4

Контроль втрат зернової частини врожаю здійснюється за допомогою сенсорних датчиків, установлених за соломотрясом і решетами. Інформація про кількість втрат відображається на моніторі Varioterminal (рис.4), за допомогою якого також проводиться моніторинг роботи й налаштувань самого комбайна. «Уся необхідна інформація висвічується на моніторі, тож немає потреби виходити з кабіни. Усе стає зрозумілим буквально після першого дня роботи в полі» - розповідає комбайнер СВК «Маяк» Олександр Адамович.

астр-5

Комбайн серії «С» обладнаний зерновим бункером (мал. 5) місткістю 9000 літрів у стандартній версії, тоді як комбайн серії «L» - 8600 літрів. Швидкість розвантаження бункера 105 л / с, що є одним з найвищих показників в даному класі комбайнів. З платформи оператор має вільний доступ до бункера для відбору проб зерна. Додатковий контроль якості зібраного врожаю може виконуватися також через велике оглядове вікно кабіни, яке направлене в зерновий бункер.

астр-6

Жатки комбайна для збирання зернових, зернобобових, ріпаку та інших культур - це один із основних агрегатів, що забезпечують оптимальне завантаження молотарки й забезпечують високу продуктивність і якість роботи комбайна при збиранні врожаю. Комбайни FENDT серії «L» і «C» можуть комплектуватися двома типами зернових жаток - Free Flow (мал. 6) і Power Flow (мал. 7).

астр-7

Обидві жатки мають міцну конструкцією й забезпечують оптимальну подачу скошеного матеріалу. Жатки Free Flow доступні з робочою шириною від 4.8 до 7.6 м. Вони особливо надійні й зручні в обслуговуванні. Завдяки високій швидкості різального апарату (1254 різи на хвилину), забезпечується чистий зріз з низьким споживанням енергії. Жатки Power Flow доступні з робочою шириною захвату від 5.5 до 7.7 м і відомі своєю високою продуктивністю протягом більше 35 років. Ці жатки можуть мати такі додаткові опції:

  • вертикальні ножі з електроприводом для збирання ріпаку;
  • додатковий шнек для збирання високоврожайного ріпаку;
  • різні типи подільників;
  • стеблепідіймачі;

Конструкція жатки Power Flow має жорстку раму, яка дозволяє стрічковому транспортеру працювати без перекосів. Стрічковий транспортер направляє скошену масу колосками вперед від ножа до шнека, прискорюючи й рівномірно розподіляючи її потік. Швидкість транспортера може регулюватися залежно від різних культур. Втрати на жниварці мінімізовані за рахунок значної відстані від коси різального апарату до шнека. Стрічковий транспортер зводить до мінімуму ймовірність зношення жатки, відкидаючи каміння. Крім того, завдяки подовженому робочому столу значно поліпшується огляд з кабіни, й комбайнер має більше часу на реагування у випадку виявлення сторонніх предметів, що можуть потрапити в жатку.

астр-8

На жниварці встановлюється система приводу коси моделі Shumacher, що збільшує кількість рухів ножа до 1200 за хвилину. Сегменти коси розташовані по черзі (різальною кромкою вгору і вниз), завдяки чому різальний апарат самоочищається. Наявність таких особливостей конструкції жатки дозволяє збільшити продуктивність комбайна на збиранні зернових на 15%, а при збиранні таких культур як ріпак, льон, бобові та жито, її продуктивність перевищує показники всіх інших жниварок на 50% і більше. Ця жатка може використовуватися для прямого збору ріпаку без додаткових пристосувань, таких як, наприклад, ріпаковий стіл. Ці показники при збиранні врожаю у важких умовах зумовлені примусовою подачею скошеної маси до шнека, що скорочує втрати зерна через осипання й забезпечує рівномірну подачу.

астр-9

Простора кабіна SkyLine забезпечує комфортні умови роботи операторові, панорамне оскління гарантує чудовий огляд жатки й розвантажувального шнека (мал. 8).

Враженнями ділиться оператор комбайна з досвідом роботи більше 10 років Олександр Адамович: «Більш комфортні умови роботи, при порівнянні з попереднім комбайном. Кабіна має покращену оглядову здатність, надзвичайна шумоізоляція, клімат-контроль, чудовий огляд жатки з кабіни». Окремо Олександр Адамович дякує інженерам комбайна Fendt за можливість легкої очистки віконця між кабіною та зерновим бункером, що дає можливість постійно спостерігати за зібраним зерном. Крім того, завдяки великим дзеркалам заднього виду з електроприводом або стандартної функції камери заднього виду, оператор може контролювати ситуацію позаду машини на моніторі Varioterminal. Як зазначив оператор комбайна Fendt 6335С: «Це дає можливість самостійно під’єднати транспортний візок з жаткою, не виходячи з кабіни». Комбайни оснащені новітніми комфортними сидіннями оператора. У стандартну комплектацію входить крісло з пневмопідвіскою, що забезпечує оптимальне регулювання під індивідуальні запити водія. Рульова колонка з трьохпозиційним регулюванням дозволяє легко підібрати оптимальний робочий стан. Місткий відсік для зберігання дрібних предметів або контейнер-холодильник розташовані під пасажирським сидінням. Концепція освітлення комбайна FENDT включає яскраві фари дальнього світла, що відмінно працюють як у полі, так і на дорозі. Комплексна система освітлювальних приладів з регульованими робочими фарами гарантує прекрасне освітлення в нічний час. Система звукоізоляції кабіни Sky Line значно знижує рівень зовнішнього шуму, дозволяючи оператору повністю зосередиться на своїй роботі під час довгих змін в сезон збирання врожаю. Це стало можливим завдяки звукопоглинальному покриттю лобового скла. У комбайнах серії «L» та «С», як і в тракторах FENDT, застосована система Variotronic. Основні органи системи управління зосереджені на підлокітнику крісла. Головний орган управління комбайном FENDT - багатофункціональний джойстик, який зручно лежить у руці. Він розташований у передній зоні підлокітника Variotronic і містить усі елементи, що необхідні для управління найбільш важливими вузлами машини в процесі збирання врожаю. Положення підлокітника може регулюватися по висоті й вильоту згідно індивідуальних переваг.

астр-10
Рекламодавці останнього номеру