Зрошувальне обладнання від «Варіант Агро Буд»

12 вересня вітчизняний виробник зрошувального обладнання та устаткування для АПК ­ харківській завод «Варіант Агро Буд», провів День поля, продемонструвавши в роботі дощувальну самохідну машину кругового типу. Захід відбувся на щедрій Полтавській землі на полях ТОВ «Відродження» (Кременчуцький р-н), яке вже рік експлуатує цю машину.

Щоб дізнатися про технічні особливості й практику експлуатації зрошувальних систем від «Варіант Агро Буд», на захід прибуло понад 60 зацікавлених осіб, практично, з усіх регіонів України.

На День поля були запрошені представники влади, державних і наукових установ області. Тож, відбувся справжній практичний семінар зі зрошення, що пройшов під відкритим небом.

НАМ ПОЩАСТИЛО – МИ ПРАЦЮЄМО В ХАРКОВІ

З вітальним словом до присутніх звернувся директор ТОВ «Варіант Агро Буд» Грушко Олексій Юрійович. Він детально розповів про своє підприємство та плани розвитку на найближче майбутнє:

Олексій Грушко
Олексій Грушко

– Наше підприємство і його виробничі потужності знаходяться у Харкові. ТОВ «Варіант Агро Буд» – порівняно молода компанія, у січні нам виповниться лише 6 років. Але ми входимо до групи, що складається з 11 підприємств, 9 з яких є виробничими, і всі вони займаються металообробкою. Сумарно в рік ми переробляємо 100­-110 тис. тонн металу. Ці 9 підприємств виготовляють продкуцію по 35 різним напрямкам, які експортуються до 30 країн світу, нам довіряють відомі іноземні компанії. Ми виробляємо й постачаємо комплектуючі на заводи виробників сільськогосподарської техніки у Францію, Фінляндію, Швецію. Співпрацюємо з Фольксваген Груп.

На щастя, в Україні є величезний людський потенціал, який ще не виїхав за кордон. Нам поталанило, що наше підприємство й виробничі потужності знаходяться в Харкові. У цьому місті ще залишився просто шалений потенціал інженерно-­конструкторських ідей, людей-­ентузіастів. Завдяки цьому, нам вдалося знайти справжніх фахівців з досвідом роботи й створити потужне конструкторське бюро, де працює 21 конструктор і 23 виробничих технологи. Машину, яку ми наразі бачимо на полі, розробляв спеціаліст, який до цього працював на військовому підприємстві в КБ Морозова. Наше підприємство швидко розвивається, за 5 років ми змогли вирости з 70 до 530 робітників.

«Варіант Агро Буд» – це три напрямки виробництва: елеваторне обладнання, причепи для внесення органіки та зрошувальна техніка.

Що стосується зрошення, ні для кого не секрет, що потреби в цьому обладнанні ростуть і будуть рости в геометричній прогресії. За даними департаменту аграрних ризиків при структурі гідрометцентру, можна зробити висновок, що вже 16 областей України належать до зони ризикованого землеробства, відтак, потребують зрошення.

Ми хочемо переконати наших аграріїв у тому, що в Україні сьогодні є підприємства, здатні виробляти високоякісну техніку, лояльно ставитися до своїх клієнтів і в оперативні терміни вирішують усі питання щодо обслуговування та гарантійних зобов'язань. Наша головна перевага як виробника зрошувального обладнання, на відміну від іноземних, – оперативність. Ви добре знаєте, хто пропонує імпортні зрошувальні машини в Україні – це компанії, які є дилерами. Особливість зрошувального обладнання в тому, що кожна машина є унікальною, вона комплектується під конкретне поле. І жоден дилер імпортної техніки не може привести собі на склад велику кількість комплектуючих, з яких можна складати ці машини. Наші машини складаються з секцій 4 типорозмірів, їх виготовлення – це дуже тривалий і металоємкий процес. Наше підприємство постійно виготовляє машини і вони завжди є в наявності. Для прикладу, американські компанії повинні мати запас в 45 днів для виробництва машини, потім 45-­60 днів на її доставку, розмитнення. На це потрібно звертати увагу, бо це справді дуже важливо – хто й наскільки швидко реагує на ці питання. Якщо ми з вами сьогодні підпишемо контракт, то через два тижні наша машина вже буде складатися на вашому полі.

Виробництвом зрошувального обладнання ми займаємося лише два роки. На сьогодні ми виробили більше 40 машин і вже реалізували 34 машини, це, гадаю, дуже гарні показники.

Наше підприємство постійно шукає шляхи зниження вартості на наше обладнання, щоб стати ще більш конкурентними на ринку. З цією метою ми придбали голландську лінію цинкування металу. Вона повністю автоматизована, на ній будуть працювати лише 3 людини. Сьогодні вже йдуть роботи по її складанню, плануємо її запуск через 6 місяців.

Хочу відзначити, що за останні два роки ми отримали значну допомогу від держави за рахунок прийнятої програми часткової компенсації вартості вітчизняної техніки. У минулому році наші замовники сумарно отримали 54 млн. грн. компенсаційних коштів.

МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ ЕКОНОМІЇ

Директор ТОВ «Відродження» і господар заходу Кузьменко Сергій Петрович поділився з присутніми своїм досвідом експлуатації агрегату і економічними розрахунками:

Сергій Кузьменко
Сергій Кузьменко

– Застосовувати зрошення на своїх полях ми почали з 2015 року, придбавши фронтальну машину іноземного виробника, що поливає поле площею 96 га. І відразу побачили результат: врожай кукурудзи при поливі збільшився вдвічі, врожай соняшнику на поливному полі в минулому році був 54 т/га, а на полях без поливу мали 30-35. Тому виникло бажання розвивати цей напрямок, і восени минулого року ми придбали свою другу, цього разу кругову машину, у харківського підприємства «Варіант Агро Буд». Вона в нас покрила площу у 75 га й працювала по кукурудзі, зробивши за сезон десять кругів. Це поле ми вже зібрали й отримали врожайність 15 т/га. Для прикладу, за аналогічних умов, на сусідньому полі без поливу мали 6 т/га. Тобто, можна говорити про більшу ніж удвічі прибавку до врожаю. За нашими підрахунками ця машина за 2 роки здатна себе повністю окупити.

До вибору техніки ми підходили дуже прискіпливо, прораховували варіанти від різних виробників, як іноземних, так і вітчизняних. Відвідували заводи в Миколаєві, у Харкові. У результаті зупинили свій вибір саме на харків’янах, нам сподобалось їхнє підприємство й ставлення до замовників. Їх техніка досить надійна, оскільки вони використовують імпортні комплектуючі від відомих виробників, труби українські, але з гарним оцинкуванням. У результаті, їх техніка порівняно з «іноземцями» вийшла приблизно на 25% дешевша, плюс ми вже отримали за неї трохи більше 500 тис. грн. державної компенсації. Отже, в порівнянні з аналогічною іноземною технікою маємо економію в 1 млн. грн. – різниця досить суттєва.

Систему склали дуже швидко і вчасно, за 2 тижні запустили в роботу, обслуговує її один оператор. Жодних проблем за сезон у нас не було. Незабаром плануємо придбати ще одну дощувальну машину, і вже, без сумніву, будемо звертатися лише до «Варіант Агро Буд». Цю організацію можемо рекомендувати й іншим: харків’яни все роблять відповідально, в обумовлені терміни, прозоро й без «підводних камінців», усі умови договору були виконані вчасно.

ЩЕ НАЗВА Є, А РІЧКИ ВЖЕ НЕМАЄ

Про свої багатолітні спостереження, роздуми й побоювання розповів Опара Микола Миколайович, професор кафедри землеробства й агрохімії полтавської державної аграрної академії, кандидат сільськогосподарських наук:

Опара Микола Миколайович
Опара Микола Миколайович

– Я вже близько 50 років щоденно веду календар погоди. І можу засвідчити, що за цей час клімат змінився дуже суттєво. Планету очікує значне глобальне потепління: подивіться лише, що робиться з льодовиками Гренландії й лісами Амазонки! Для прикладу, наша Полтавська область, за температурними показниками, тривалістю спекотних днів і по кількості опадів уже перейшла з зони лісостепу до зони спекотного степу. Якщо, для прикладу, взяти останню зиму, то на Полтавщині випало дуже багато снігу, прогнозували великі повені, очікували затоплення багатьох населених пунктів, але ніхто й не побачив, куди цей сніг подівся. Земля була не мерзла, вода пішла в землю, а рівень ґрунтових вод у нас впав на два метри.

У нас на Полтавщині кількість опадів наче зменшилась не суттєво, але вони випадають враз, це опади тропічного клімату, коли все затопляє і змиває. Ми забули, коли в нас були обложні дощі, коли опади накривали всю область. Коли в нас таке було, щоб висохли кущові насадження: смородина, малина? І надалі ці погодні умови будуть тільки ускладнюватися.

Тому відродження зрошення – це дуже потрібна справа, на яку ми покладаємо сподівання. Але нам ще необхідно впроваджувати й інші заходи на допомогу зрошенню – збереження водних ресурсів. Дебіт води може не дозволити широко розвивати зрошення, якщо ми не будемо вживати заходів зі збереження й накопичення вологи. У нашій області приблизно 150 річок, але більшість із них уже практично не існує, як пише поетеса Ліна Костенко: Ще назва є, а річки вже не має. І всі ці питання є проблемними не лише для Полтавської області, а й для всієї України.

Керівник регіонального офісу водних ресурсів у Полтавської області Наталія Михайлівна Кавицька звернула увагу на те, що вода – це такий ресурс, що має обліковуватися:

– Як і кожен ресурс, вода обліковується, і її використання потребує спеціального дозволу. Якщо забір води перевищує 5 м3 на добу, то в обов’язковому порядку необхідно оформляти дозвіл на спеціальне водокористування. Сьогодні цей дозвіл можна оформити через центр адміністративних послуг або на електронному порталі послуг, де покроково розписана ця процедура. Термін розгляду заяви 30 днів.

З 1 січня 2018 введена рентна плата за використання водних ресурсів, і якщо агропідприємство буде відбирати понад 20 м3 на добу, тоді вже необхідно звітувати про цей забір води, вести її облік й обов’язково співпрацювати з фіскальними органами.

ХТО БУДЕ БІЛЯ ВОДИ, ТОЙ БУДЕ НА КОНІ

Олег Чуб, директор «ЧУБ Агроконцепт», дилер ТОВ «Варіант Агро Буд» по Полтавській і Харківській областях:

Олег Чуб
Олег Чуб

– Я двадцять років був дилером виключно європейських брендів, і ось ТОВ «Варіант Агро Буд» – це перший український виробник, з яким ми налагодили стосунки й відтепер реалізуємо їх техніку. Ми, «серцем відчули», що це дуже серйозне підприємство, і за зрошувальним обладнанням, яке вони виробляють, майбутнє – хто буде біля води, той буде на коні.

Ми сьогодні приїхали в це господарство не випадково, оскільки тут є гарний приклад раціонального підходу. Сергій Петрович спочатку придбав імпортний агрегат, потім повірив нам і купив наш. Зваживши всі «за» і «проти» – тепер хоче працювати лише з нами.

Ярослав Горбик, комерційний директор ТОВ «ЕкіпАгро», дилер по ряду областей України з продажу обладнання ТОВ «Варіант Агро Буд»:

– Перед підписанням угоди ми відвідали підприємство «Варіант Агро Буд» у Харкові і були приємно вражені сучасним обладнанням, процесом виробництва, відділом технічного контролю. Ця молода амбіційна команда здатна тут, в Україні, створювати конкуренту, інноваційну техніку, що відповідає всім технічним потребам сучасних товаровиробників і все це за помірною ціною.

З метою збереження вологи наша компанія також пропонує техніку, що працює за технологією Strip­Till, реалізуємо причепи­розкидачі органічних добрив.

Керівник проектів зі зрошення ТОВ «Варіант Агро Буд» Олександр Юзьков відповів на чисельні питання гостей і детально розповів про технічні параметри машини:

Олександр Юзьков
Олександр Юзьков

– Наше підприємство пропонує три типи дощувальних машин: фронтальної, кругової та універсальної (іподромної) дії. Представлена тут дощувальна машина кругового типу має довжину 460 метрів і здатна обслуговувати ділянку в 75 га. Вона складається з 8 секцій двох типорозмірів. На кінцевій секції встановлена бустерна помпа та водомет, що працює на відстань до 27 метрів. Найдовша машина, яку виготовило наше підприємство, 620 метрів, за необхідності ми можемо виготовити й довшу.

Загалом, для виготовлення наших машин ми використовуємо чотири типорозміри секцій: 43,6 м, 49,4 м, 55,2 м і 61 м. Товщина труб 3 мм, покриваються методом гарячого цинкування. Перші три секції цієї машини мають діаметр труб 219 мм, інші 168 мм. Робочий тиск 3 Ат. Усі комплектуючі, спринклери й редуктори на цій машині імпортного виробництва. Живлення подається від дизельного генератора. На центральній вежі знаходиться пульт керування з відсотковим таймером, на якому можна виставити всі необхідні параметри роботи машини. Агрегат може вносити 250 м3 води за годину. Наприклад, якщо запрограмувати внесення 30 мм опадів, повне коло машина зробить за 3 доби.

Наш завод також виробляє перетяжні машини, які можна транспортувати на інше поле. У цьому випадку колеса виставляються в транспортне положення, вежа також знаходиться на колесах, і вся конструкція перетягується. Але довжина такої машини повинна бути до 500 метрів.

Юрій ДИВАК

Рекламодавці останнього номеру